زمان مطالعه: 5 دقیقه

خریدن تبلت برای کودکان کار درستی است؟

همانگونه که جامعه از نظر فناوری و استفاده از وسایل الکترونیکی و دیجیتالی خود را به روز می کند، در زمینه فرزندپروری هم باید قوانین به روز شوند و والدین بر اساس وضعیت روز جامعه راهنمایی شوند. اینکه در جلسات مشاوره و رسانه های اجتماعی به والدین بگوییم استفاده از وسایل دیجیتال و فضای مجازی را به کلی برای فرزندان خود قدغن کنید نه تنها دردی را دوا نمی کند بلکه احساس گناه و بی کفایتی به والدین داده و زمینه ساز تنش در خانواده ها می شود.

ساحل گرامی

روانشناس

05 دی 1401
شناسه : 93165
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/93165
379+
بالا
همانگونه که جامعه از نظر فناوری و استفاده از وسایل الکترونیکی و دیجیتالی خود را به روز می کند، در زمینه فرزندپروری هم باید قوانین به روز شوند و والدین بر اساس وضعیت روز جامعه راهنمایی شوند. اینکه در جلسات مشاوره و رسانه های اجتماعی به والدین بگوییم استفاده از وسایل دیجیتال و فضای مجازی را به کلی برای فرزندان خود قدغن کنید نه تنها دردی را دوا نمی کند بلکه احساس گناه و بی کفایتی به والدین داده و زمینه ساز تنش در خانواده ها می شود.

حادثه 24 -  همانگونه که جامعه از نظر فناوری و استفاده از وسایل الکترونیکی و دیجیتالی خود را به روز می کند، در زمینه فرزندپروری هم باید قوانین به روز شوند و والدین بر اساس وضعیت روز جامعه راهنمایی شوند. اینکه در جلسات مشاوره و رسانه های اجتماعی به والدین بگوییم استفاده از وسایل دیجیتال و فضای مجازی را به کلی برای فرزندان خود قدغن کنید نه تنها دردی را دوا نمی کند بلکه احساس گناه و بی کفایتی به والدین داده و زمینه ساز تنش در خانواده ها می شود. پس مثل همیشه چاره در نظر گرفتن موقعیت جامعه و راهنمایی صحیح والدین و فرزندان در زمینه نحوه استفاده از دیجیتال ها است. به همین دلیل در متن پیش رو به تعدادی از پر تکرارترین سوالات شما در زمینه دیجیتال و تربیت فرزندان می پردازیم.

  • برای کودکان به ویژه کودکان دبستانی و کوچکتر گوشی و تبلت بگیریم یا نه؟ پیش از پاسخ به این سوال باید تاکید کنیم که در این سنین چیزی به اسم خرید گوشی و تبلت برای کودک و به اسم کودک نباید صورت بگیرد. در این سنین داشتن گوشی برای کودکان به هیچ عنوان توصیه نمی شود ولی در مورد تبلت، می توانید تبلت را برای خانواده بگیرید. چون در این شرایط کودک احساس مالکیت بر این وسیله پیدا نمی کند، بین خواهر و برادرها بر سر مالکیت اختلاف نمی افتد و کنترل والدین راحت تر می شود، چرا که می توانند مدت زمان استفاده را محدودتر کنند و برای دانستن رمز آن به مشکل برنمی خورند و محتوای بازی ها و برنامه های دانلود شده به راحتی قابل نظارت است. دقت داشته باشید به هیچ عنوان روی تبلت مورد نظر فیلترشکن نصب نکنید، و از گذاشتن سیم کارت در تبلت پرهیز کنید.
  • از چه سنی برای فرزندمان می توانیم موبایل بخریم؟ اگر خیلی صریح بگوییم، هر چقدر دیرتر، بهتر. در سنین دبستان کودکان نسبت به تهدیدها و شایعات فضای مجازی بسیار حساس هستند و همین می تواند زمینه اضطراب و ترس آن ها را فراهم بیاورد. به همین خاطر بهتر است حداقل تا چهارده پانزده سالگی در برابر این خواسته فرزندان مقابله کنید و پس از آن بصورت غیرمستقیم بر نحوه کار آن ها بر گوشی نظارت کنید. اگر کودک کوچکتر دارید و در حال حاضر برای خود تلفن همراه دارد، فیلتر شکن نصب نکنید، مانع حضور او در اینستاگرام و سایر فضاهای مجازی شوید و اجازه ساختن گروه و یا حضور در گروه های ناشناس را ندهید. نرم افزاهای زیادی وجود دارند که با نصب آن ها می توانید بسیاری از سایت ها با محتوای غیراخلاقی را فیلتر کنید تا به کودک اجازه دسترسی به کلیدواژه های خاص و سایت های مستهجن را ندهد. با مراجعه به کافی نت و خدمات کامپیوتری می توانید بر سیستم خود این نرم افزارها را نصب کنید.
  • در زمینه استفاده از موبایل و فضای مجازی چه اطلاعاتی را باید به کودک خود بدهید؟ اول از هر چیز او را از وجود افراد سواستفاده گر و ناشناس آگاه کنید. اینکه هر گونه درخواست یا تهدید در این فضا را بدون هیچ گونه ترسی به شما گزارش دهد. متاسفانه در فضاهای آنلاین بزرگسالان ناشناس به راحتی می توانند با کودکان ارتباط بگیرند و از همین راه آن ها را به سمت صحبت های غیراخلاقی و یا درخواست های نامتعارف سوق دهند. و والدین به خیال اینکه کودک در حال بازی است، هیچ نظارتی نمی کنند. پس باید به نوع بازی، رده سنی بازی و احیانا فضای چت که داخل بازی ها وجود دارد نظارت کنید و به کودک اجازه دانلود هر بازی را ندهید.
  • مدت زمان استفاده از بازی ها را چگونه مدیریت کنیم؟ توجه داشته باشید این که مرتب به کودک گوشزد کنیم که گوشی را کنار بگذارد نه تنها چاره ساز نیست بلکه فقط زمینه تنش را در خانواده ایجاد می کند. بهتر است با افزایش زمان کلاس ها و فعالیت های جانبی، اتوماتیک زمان استفاده از دیجیتال ها را کمتر کرد. سعی کنید در برنامه روزانه فرزندتان حتما ورزش، کتابخوانی و فعالیت های خارج از منزل را بگنجانید تا کودک بیشتر در فضای واقعی و با انسان های واقعی وقت بگذراند. علاوه بر این از همان ابتدا برای استفاده از دیجیتال ها قوانین مشخص بگذارید مثلا هنگام غذا خوردن نباید از تبلت استفاده کند یا شب ها بعد از تایم خاصی باید تبلت یا گوشی را کنار بگذارد. پایبندی به این قوانین ضروری است و والدین باید به عمل به آن ها وفادار باشد.

اگر مایل به خرید موبایل و تلبت برای فرزند خود نیستیم، چطور این موضوع را برای او جا بیندازیم؟ اگر تمایلی به این کار ندارید باید از همان اولین سال های تولد این نکته را به کودکتان بگویید که موبایل وسیله بزرگترهاست و طبق قانون خانواده ما بچه ها نباید از آن استفاده کنند. اما نکته مهمتر نحوه و میزان استفاده والدین از دیجیتال هاست. اگر خودتان از موبایل، تبلت و لپ تاپ زیاد استفاده می کنید، نمی توانید انتظار داشته باشید که کودکتان به سمت دیجیتال ها نرود. بزرگترین الگوی بچه ها والدین شان هستند، پس هر چقدر شما کمتر استفاده کنید کودک تمایل کمتری نشان خواهند داد. و بعنوان نکته آخر سعی کنید تا حد امکان با بازی های متنوع، فعالیت های فیزیکی و جذاب زمان فرزندانتان را پر کنید تا تمایل کمتری به سمت وسایل دیجیتال نشان دهد و به سمت آن ها جذب نشود.

صفحه اینستاگرام حادثه 24 را در اینجا دنبال کنید.

ارسال نظر