زمان مطالعه: 10 دقیقه

دستگیری ۱۰ فرد مظنون به همکاری در حمله تروریستی به حرم مطهر شاهچراغ (ع)

حرم مطهر شاهچراغ (ع) غروب روز گذشته ساعت ۱۹ بار دیگر مورد حمله تروریستی یک تکفیری قرار گرفت.
23 مرداد 1402
شناسه : 98807
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/98807
237+
بالا
حرم مطهر شاهچراغ (ع) غروب روز گذشته ساعت ۱۹ بار دیگر مورد حمله تروریستی یک تکفیری قرار گرفت.

حادثه 24 - حرم مطهر شاهچراغ (ع) غروب روز گذشته ساعت ۱۹ بار دیگر مورد حمله تروریستی یک تکفیری قرار گرفت.

 حرم مطهر شاهچراغ (ع) غروب روز گذشته ساعت ۱۹ بار دیگر مورد حمله تروریستی یک تکفیری قرار گرفت، هفت نفر بر اثر اصابت گلوله مجروح و مصدوم شدند و یک خادم ۶۹ ساله این آستان مقدس هم به شهادت رسید.

این تکفیری جنایتکار با سلاح گرم از باب المهدی به حرم مطهر شاهچراغ (ع) وارد شد و بلافاصله شروع به تیر اندازی به سمت گیت پلیس، زائران و خدام این آستان مقدس کرد.

این تروریست، اما با آمادگی پلیس مواجه شد و به گفته اسماعیل قزل سفلی، معاون سیاسی امنیتی استاندار فارس با ورود به موقع ماموران امنیتی و انتظامی دستگیر شد.

در حال حاضر بازجویی از تروریست برای شناسایی سرنخ‌های جدید ادامه دارد.

تاکنون ۱۰ مظنون در ارتباط با حمله تروریستی شاهچراغ از سوی نیروهای امنیتی استان فارس دستگیر شده‌اند و عملیات برای شناسایی سایر عوامل دخیل در این حادثه ادامه دارد.

آخرین وضعیت سلامت مجروحان حادثه تروریستی شاهچراغ (ع)

دکتر سید وحید حسینی رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز گفت: پنج نفر از مصدومین حادثه تروریستی در حرم مطهر شاهچراغ(ع) به بیمارستان نمازی منتقل شدند که یکی از این افراد مرخص شده و هم اکنون یکی دیگر از مجروحین نیز در بیمارستان مسلمین بستری است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مصدومین این حادثه تروریستی نیز از بیمارستان شهید رجایی ترخیص شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز اضافه کرد: یکی دیگر از مجروحین بستری در بیمارستان نمازی نیز احتمالا بزودی از این مرکز درمانی ترخیص خواهد شد.

وی اظهار داشت: چهار نفر از مجروحین بستری در نمازی نیز تاکنون مورد عمل جراحی قرار گرفته که یکی از این افراد بنام جهانگیری به دلیل اینکه علایم حیاتی وی پایدار نبود امروز دوشنبه ۲۳ مرداد ماه به اتاق عمل منتقل شد که طی این جراحی پزشکان موفق به کنترل خونریزی شدند.

حسینی افزود: یکی از این مجروحین نیز که خانم است و گلوله به ناحیه لگن وی برخورد کرده است نیز شب گذشته عمل جراحی شد و امروز نیز مجددا مورد عمل جراحی قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: گلوله به صورت یکی دیگر از مجروحین حادثه شاهچراغ (ع) برخورد کرده که وضعیت حیاتی این فرد نیز پایدار است و خوشبختانه گلوله به چشم این فرد آسیبی وارد نکرده است اما ممکن است تغییر شکل در صورت وی نیز بروز کند اما عمل های جراحی صورت برای این مصدوم نیز درنظر گرفته شده است.

وی اعلام کرد که رویه بهبودی برای تمام مصدومین این رخداد در حال طی شدن است.

احمد وحیدی وزیر کشور به منظور بررسی ابعاد حادثه تروریستی شاهچراغ علیه السلام شب گذشته در حرم مطهر حضور یافت.

وی امروز دوشنبه به عیادت مجروحان این حادثه تروریستی می‌رود.

بازدید وزیر کشور از حرم مطهر شاهچراغ

رئیس کل دادگستری استان فارس گفت: تاکنون و با تحقیقات صورت گرفته ۴ مظنون مرتبط با این حادثه دستگیر شده‌اند.

او افزود: تروریست اصلی که اقدام به تیراندازی در حرم کرده و بلافاصله دستگیر شده بود، در اختیار بازپرس قرار گرفته و بازجویی و تحقیقات از او در حال انجام است.

حجت الاسلام موسوی اضافه کرد: متاسفانه حال یکی از مجروحان حادثه شب گذشته وخیم اعلام شده است.

عامل حمله تروریستی که هشت خشاب پر همراه خود داشته پس از مواجه شدن با واکنش سریع نیرو‌های امنیتی موفق به اقدامی موثر نشد و چند گلوله بی هدف به سمت اتاقک نگهبانی و زائران و خادمان شلیک کرد.

به گفته قزل سفلی این تکفیری در حال حاضر تحت بازجویی قرار دارد.

مجروحان و مصدومان این حادثه تروریستی شامل ۲ زن و ۶ مرد به بیمارستان‌های نمازی، شهید رجایی و مسلمین شیراز منتقل و تحت مداوا قرار گرفتند.

ساعتی بعد معاون استاندار فارس اسامی و مشخصات شهید و مصدومان و مجروحان این حمله تروریستی را اعلام کرد که بر اساس آن شهادت خادم شاهچراغ (ع) غلامعباس عباسی ۶۹ ساله که از ناحیه قفسه سینه تیر خورده بود تایید شد.

علی کاظمی کرمعلی ۶۲ ساله مجروح و زهرا جاوید ۲۳ ساله بیهوش و سکته کرد که به بیمارستان مسلمین شیراز منتقل شدند، محمدحسین مقدس ۲۵ ساله نیز براثر آسیب به کمر و قفسه سینه مصدوم، عیسی قدرتی ۴۱ ساله براثر اصابت تیر به پای چپ، محمد جهانگیری ۲۹ ساله براثر اصابت تیر به قفسه سینه، امین زارع ۲۳ ساله بر اثر اصابت تیر به صورت و مریم دادی ۵۹ ساله براثر اصابت تیر به قفسه سینه مجروح و به بیمارستان نمازی شیراز منتقل شدند.

اسماعیل مقدس ۳۹ ساله نیز در این حادثه از ناحیه کتف راست مجروح و به بیمارستان شهید رجایی شیراز منتقل شده است.

به دنبال این حمله تروریستی حرم مطهر شاهچراغ به سرعت تحت کنترل درآمد، پاکسازی و ایمن سازی شد. نماز جماعت با حضور زائران و مردم شیراز امروز صبح در حرم شاهچراغ (ع) اقامه شد.

خیابان‌های منتهی به حرم مقدس نیز برای ایجاد امنیت بسته شده و مفازه‌ها و بازار‌های پیرامون حرم نیز بسیار زودتر از دیگر شب‌ها و بلافاصله پس از این حمله تروریستی تعطیل شدند.

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم کلانتری تولیت آستان مقدس احمدبن موسی (ع) نیز این اقدام را یک اقدام تروریستی ناموفق خواند و گفت: این حرکتی کور بود که عاملان آن می‌خواستند برای گرفتن انتقام انجام دهند و البته از نظر ما یک حرکت ناکام تروریستی محسوب می‌شود.

او یادآور شد: بعد از اینکه ۲ نفر از عناصر تروریستی حمله سال گذشته اعدام شدند، تهدید کردند که انتقام می‌گیریم.

کلانتری اظهار کرد: این‌ها نمی‌توانند ببیند که یک مرکز دینی این گونه مورد توجه قرار دارد و انشاءالله خداوند عنایت کند نور اهل بیت عصمت و طهارت روز به روز روشن‌تر شود.

تولیت حرم مطهر شاهچراغ گفت: این بارگاه منور یک مرکز معنوی دینی ویژه و مورد توجه عموم مومنان است و به تعبیر رهبر معظم انقلاب سومین حرم اهل بیت عصمت و طهارت در ایران اسلامی محسوب می‌شود.

به دنبال این حادثه، رئیس جمهور با تسلیت این حادثه از وزارت اطلاعات و سایر دستگاه‌های مسئول اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی و قضایی خواست با سرعت و دقت، دست‌های آشکار و پنهان این جنایت شقاوت‌آمیز را شناسایی و به سر پنجه عدالت بسپارند تا به مجازات جنایات ننگین خود برسند.

دادستان کل کشور هم در پیامی ضمن محکومیت حادثه تروریستی شاهچراغ (ع)، دستور رسیدگی ویژه به پرونده و برخورد قاطع با عامل یا عاملان این جنایت را صادر کرد.

حرم شاهچراغ (ع) روز چهارشنبه چهارم آبان سال ۱۴۰۱ نیز مورد حمله تروریستی داعش قرار گرفت که در نتیجه آن ۱۳ نفر به شهادت رسیدند و بیش از ۲۰ نفر زخمی شدند. عاملان این اقدام تروریستی یک ماه گذشته اعدام شدند.

آخرین اخبار «حوادث فارس» را در صفحه حوادث فارس و حوادث شیراز حادثه 24 بخوانید.

صفحه اینستاگرام حادثه 24 را در اینجا دنبال کنید.

ارسال نظر