زمان مطالعه: 5 دقیقه

فوری/ جدول افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی منتشر شد

جدول جدید افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۲و جزئیات بیشتر را در ادامه این خبر بخوانید.
11 مرداد 1402
شناسه : 98521
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/98521
30745+
بالا
جدول جدید افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۲و جزئیات بیشتر را در ادامه این خبر بخوانید.

حادثه 24 - جدول جدید افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۲و جزئیات بیشتر را در ادامه این خبر بخوانید.

حقوق بازنشستگان ، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاههای ‌اجرایی، به میزان بیست درصد (۲۰%) نسبت به آخرین حکم حقوق سال ۱۴۰۱ افزایش می‌یابد

یکی از مطالبات همیشگی مستمری بگیران و بازنشستگان متناسب سازی حقوق شان است، دلیل مهم این مساله وجود تورم‌های پیاپی و کاهش قدرت خرید مستمری‌ها است.

از طرفی صندوق های بازنشستگی با مشکل کاهش ضریب پشتیبانی نسبت بیمه پردازان به مستمری بگیران و نیز مطالبات سازمان تامین اجتماعی از دولت رو به رو هستند، بنابر این صندوق ها در تامین منابع برای اجرای متناسب سازی با مشکلات زیادی همراه هستند.

مرکز روابط عمومی و امور بین الملل سازمان برنامه و بودجه کشور در پاسخ به تذکر یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعلام کرد: پرداخت ۲۵درصد مابه‌التفاوت متناسب‌سازی حقوق مستمری‌بگیران در سال جاری و همزمان با افزایش سالانه مستمری‌ها در احکام بازنشستگان اعمال شده و در عمل متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به طور کامل صورت گرفته و از ابتدای سال جاری به تمام مشمولان در حال پرداخت است.

این سازمان در پاسخ به تذکر علی بابایی کارنامی، نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی، مبنی بر پرداخت ۲۵ درصد مابه‌التفاوت مستمری بازنشستگان، اعلام کرد: بر اساس بند (ب) ماده (۱۲) قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کل کشور، مقرر شده است،  سازمان تأمین‌اجتماعی مطابق قوانین مربوطه در طول اجرای قانون برنامه، حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران را متناسب‌سازی کند.

در ادامه اطلاعیه سازمان برنامه و بودجه کشور آمده است: سازمان تأمین اجتماعی در اجرای ماده قانونی فوق، طی سال‌های ۱۳۹۹ و۱۴۰۰، ۷۵ درصد متناسب‌سازی حقوق مستمری‌بگیران خود را اجرا کرده است. مبنای متناسب‌سازی، رساندن مستمری فعلی فرد به نسبت اولین مستمری به حداقل دستمزد همان سال بوده است. ۲۵درصد مابقی نیز در سال جاری و همزمان با افزایش سالانه مستمری‌ها در احکام بازنشستگان اعمال شده و در عمل متناسب‌سازی بازنشستگان تأمین اجتماعی به‌طور کامل صورت گرفته است و از ابتدای سال جاری به تمام مشمولان در حال پرداخت است.

سازمان برنامه و بودجه کشور سپس افزوده است: با وجود اقدامات انجام‌شده توسط سازمان در اعمال کامل متناسب‌سازی و پرداخت مستمری با لحاظ متناسب‌سازی‌های یادشده، با توجه به نرخ تورم موجود و افزایش هزینه‌های زندگی، بازنشستگان درخواست‌ مجدد مبنی بر افزایش مستمری ماهیانه را دارند که افزایش مجدد مستمری‌ها بدون در نظرگرفتن محاسبات بیمه‌ای و منابع مالی و مجوز قانونی، سازمان تأمین اجتماعی را با بحران‌های اساسی مواجه خواهد کرد.

این سازمان تصریح کرده است: با عنایت به توضیح یادشده، ۲۵ درصد مورد ادعای نماینده مجلس شورای اسلامی از ابتدای سال جاری اجرایی شده و در حال پرداخت است.

در تعریف مستمری یا حقوق بازنشستگان به زبان عامیانه ، می توان گفت ، مقدار پولی است که ماهانه ، به طور مستمر و تا پایان عمر ، به افراد دارای شرایط بازنشستگی مندرج در قانون تامین اجتماعی و قانون مدیریت خدمات کشوری و بر اساس احکام جدید بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی ، تعلق می گیرد. سه میلیون و ۶۰۰ هزار بازنشسته در انتظار اجرای مصوبه قانونی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان هستند.حقوق بازنشستگان۱۴۰۱ همانند پاداش بازنشستگی برای افراد مختلف متفاوت است . حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ۱۴۰۱ مقداری از حقوق بازنشستگان کشوری کمتر می باشد.

حقوق بازنشستگان مسئله پر چالش همه دولت ها بوده است . مقدار دریافتی حقوق بازنشستگان همیشه موجب نارضایتی قشر عظیمی از بازنشستگان است زیرا بازنشستگان بر این اعتقادند که مبلغ حقو بسیار ناچیز است . تعیین میزان حقوق بازنشستگان در اواخر هر سال با تنش همراه است. طبق نظر کارشناسان حقوق بازنشستگان با فرمول جدید بیشتر می شود.

بر این اساس، حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاههای ‌اجرایی، به میزان بیست درصد (۲۰%) نسبت به آخرین حکم حقوق سال ۱۴۰۱ افزایش می‌یابد. حداقل حکم حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی مذکور در سال ۱۴۰۲ معادل (۱/۲) برابر حداقل حکم حقوق سال ۱۴۰۱، موضوع جزء(۲) بند(الف) تبصره(۱۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ با اعمال افزایش جزء (۲) قانون اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ و ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشگری خواهد بود.

مبنای پرداخت عیدی مستمری‌بگیران و حقوق بازنشستگان وی ادامه داد: عیدی مستمری‌بگیران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر در چارچوب ضوابط و مقررات صندوق و مطابق مصوبه هیئت مدیره محترم صندوق از محل سود سرمایه‌گذاری صندوق تامین شده است.

شریعتی گفت: کلیه مستمری‌بگیران  که تاریخ اجرای احکام مستمری آن‌ها تا تاریخ ۱۴۰۱/۰۶/۱۳ است مبلغ ۷ میلیون ریال و مستمری‌بگیرانی که بعد از تاریخ مذکور مشمول انواع تعهدات صندوق گردیده‌اند ۵۰ درصد مبلغ تعیین شده پرداخت گردیده است، لازم به ذکر است کلیه افرادی که تا پایان سال ۱۴۰۱ مشمول بهره‌مندی از تعهدات بلندمدت صندوق شده یا خواهند شد از مبلغ عیدی بهره‌مند خواهند شد.

ردیف حقوق ماهانه سال ۱۴۰۰ (بر مبنای ریال) حقوق ماهانه سال ۱۴۰۱ (بر مبنای ریال) میزان افزایش
۱ ۳۵,۰۰۰,۰۰۰ ۵۵,۸۰۰,۰۰۰  
۲ ۳۷,۰۰۰,۰۰۰ ۵۵,۸۰۰,۰۰۰ ۵۰.۸%
۳ ۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ۵۵,۸۰۰,۰۰۰ ۳۹.۵%
۴ ۴۳,۰۰۰,۰۰۰ ۵۵,۸۰۰,۰۰۰  ۲۹.۸%
۵ ۴۶,۰۰۰,۰۰۰ ۵۷,۱۰۰,۰۰۰ ۲۴,۱%
۶ ۵۰,۰۰۰,۰۰۰  ۶۱,۵۰۰,۰۰۰  ۲۳
۷ ۵۵,۰۰۰,۰۰۰ ۶۷,۰۰۰,۰۰۰  
۸ ۶۵,۰۰۰,۰۰۰    
۹ ۶۵,۰۰۰,۰۰۰ ۷۸,۰۰۰,۰۰۰ ۲۰%
۱۰ ۷۰,۰۰۰,۰۰۰ ۸۳,۵۰۰,۰۰۰ ۱۹.۳%
۱۱ ۷۵,۰۰۰,۰۰۰ ۸۹,۰۰۰,۰۰۰ ۱۸.۷%
۱۲ ۸۰,۰۰۰,۰۰۰ ۹۴,۵۰۰,۰۰۰ ۱۸.۱%
۱۳ ۸۵,۰۰۰,۰۰۰ ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ۱۷.۶%
۱۴ ۹۰,۰۰۰,۰۰۰ ۱۰۵,۵۰۰,۰۰۰   ۱۷.۲%
۱۵ ۹۵,۰۰۰,۰۰۰ ۱۱۱,۰۰۰,۰۰۰ ۱۶.۸%
۱۶ ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ۱۱۱,۶۵۰,۰۰۰ ۱۶.۵%
۱۷ ۱۱۰,۰۰۰,۰۰۰ ۱۲۱,۰۰۰,۰۰۰  ۱۰%
۱۸ ۱۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ۱۳۲,۰۰۰,۰۰۰  ۱۰%
۱۹ ۱۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ۱۵۴,۰۰۰,۰۰۰  ۱۰%

آخرین اخبار اقتصادی را در صفحه اخبار اقتصادی حادثه 24 بخوانید.

صفحه اینستاگرام حادثه 24 را در اینجا دنبال کنید.

دیدگاه ها
 • بی نام
  16 مرداد 1402
  مسولین بی کفایت فقط حرف حرف حرف و......‌‌فقط حرف خداوند بدردی مبتلایان کنه که دوا نداشته باشد دعا گویتان هستیم هر دقیقه و هر لحظه

  پاسخ

 • بی نام
  16 مرداد 1402
  مسولین بی کفایت فقط حرف حرف حرف و......‌‌فقط حرف خداوند بدردی مبتلایان کنه که دوا نداشته باشد دعا گویتان هستیم هر دقیقه و هر لحظه

  پاسخ

 • ف.ا
  16 مرداد 1402
  واقعا که خیلی پست و بیشرفید که بازنشسته هارو دست میندازید.شرم کنید ...

  پاسخ

 • یوسف سینا
  14 مرداد 1402
  از اول سال فقط با کلمات بازی می‌کنند و هیچ مطلب جدیدی به نفع بازنشستگان تامین اجتماعی بیان نکرده اند خبرگزاری های مختلف هم تیتر میزنند و فقط بازار گرمی می‌کنند کسی به فکر بازنشستگان نیست

  پاسخ

 • بی نام
  14 مرداد 1402
  خجالت نمی کشید که این چرندیات رو هر بار اعلام میکنید.شرمتون باد.

  پاسخ

 • ف
  14 مرداد 1402
  برید‌رای‌بدین‌همه‌چیز‌درست‌میشه😂

  پاسخ

 • بی نام
  14 مرداد 1402
  تعجبم از این سایت ها ابنه که از تشویش قشر بازنشسته چی گیرتون مییاد، همین الان فیشهای مرداد بازنشسته ها بارگذاری شده بدون یک ریال افزایش ، وال..... خدای بازنشسته ها هم بزرگه .

  پاسخ

 • بی نام
  13 مرداد 1402
  این خبر چاخان از ابتدای سال تاکنون منتشر شده و به نظر میرسه که تا پایان سال منتشر بشه و چیزی جز وعده سرخرمن و دفع الوقت نیست ؟!

  پاسخ

 • بازنشسته‌ تأمین اجتماعی
  13 مرداد 1402
  آقای دکتر میرهاشم موسوی این همه تکرار درباره افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۱ که قرار بود ۵۷ درصد افزایش داشته باشد اما آز ۲۹ درصد بالاتر نرفت خوب طوری نیست ما می‌گوییم ۱۴۰۲ که قرار بود ۲۷ درصد افزایش داشته باشد اما دوباره حق خود مان را هم ندادید وانگهی مگر نگفتید آن دسته از بازنشستگان که دریافت کمی دارند باید اضافه شود پس چرا همین ۲۵ درصد دوباره برای حداقل بگیران نیست و به حقوق بقول خودتون سایرسطوح می‌خورد امام حسین علیه السلام فرمودند اگر آزاده نیستید حداقل شعور داشته باشید بیایید سازمان تامین اجتماعی را بدهید دست دولت تا دولت تصمیم گیری کند یا اینکه برای یکبار هم شده پرونده بازنشستگان حداقل بگیران را خدمت مقام معظم رهبری ببرید که اگر ببینند معظم له شاید که همه تفاله های سازمان را دستور بدهند اخراج کنند آخه این چه وضعی ست درست کردید برای ما پیرمردهای بدبخت آیا خودت میتونی با۸ میلیون تومان زندگی کنی یا با ۸میلیون دلار هنوز کم میاری هزاران بار این چرت وپرت هارا تکرار کردی بسه دیگه خجالت بکش

  پاسخ

 • بی نام
  13 مرداد 1402
  دروغ

  پاسخ

 • بی نام
  13 مرداد 1402
  با سلام خدا از سر تون نگیره خیلی ها از همکاران قدیمی آرزوی یک زندگی بی دغه دغه را بگور بردند امید واریم آنهاییکه چوب لا چرخ این کار میگزارند روز خوش ن خودشون ون زن وبچه هاشون ببینند

  پاسخ

 • کرم صیدی
  13 مرداد 1402
  لیاقت مسولین تامین اجتماعی همین بود که آن آقا عرض کرد چرا وپرت های دروغ گو بی مصرف

  پاسخ

 • بی نام
  13 مرداد 1402
  سلام خواهشان بازنشسته ها را از سوژه خارج کنید . ماه پنجم سال ۱۴۰۲ هستیم دیگه داره تموم می شه اگر تصمیمی قرار بود گرفته بشه جوری تصمیم گیری می شد که از اول سال به بازنشسته های محترم پرداخت می شد.

  پاسخ

 • بی نام
  13 مرداد 1402
  امسال۱۴۰۲ است . یا خودتان را به احمقی زدید یا فکر میکنید که مردم احمقند ؟ جدول ۱۴۰۱ را که همه در جریانند . برای ۱۴۰۲ چه غلطی شده این را بگویید . تا کی به این بازی هایتان میخواهید ادامه دهید ؟؟

  پاسخ

 • بی نام
  13 مرداد 1402
  سلام این همه دروغ به ملت بخصوص باز نشسته ها گفته آمد دیگه برای ما یک عادت شده هر وقت در تیتر اول صفحه گوشی افزایش حقوق به چشمم میخورد حالم از این همه دروغ بهم میخورد لااقل با اعصاب باز نشسته ها بازی نکنیدخجالت هم چیز خوبیه متاسفانه دیگر هیچ

  پاسخ

 • rezam
  13 مرداد 1402
  من بخدا نمیدونم شما فکر کردید شاهکار کردید یا تخم دو زده گذاشتید که ۵۷ درصد رسوندید به بیست درصد و حالا الان هی تکرار تکرار که چی اونوقت. خوبیش اینه هم شما ما کارگران می‌شناسید هم ما شما رو دیگه بسته جون مادرتون .دیگه گفتیم آقای رئیسی میاد همچی خوب میشه نمیدونستیم دیگه کاری میکنه که همون یه لقمه نون گیرمون نیاد توی این سن هنوز مستاجر و کرایه‌ای نجومی .هیچکس نیست که نظارت بکنه .املاکیهای دریده بی پدر و مادر پا گذاشتن رو گلوی مردم بیچاره .از اونطرف آقای رئیسی میاد پشت تلویزیون میگه اینکار کردیم اینکار کردیم .بابا تو رو قرآن بسه بیایید رک به مردم بگید آقا نمیتونیم نمیشه تا مردم خیالشون راحت بشه .حالا یه هزار تومن به کارگر اضافه شده شیش ماه پیش حالا هی تکرار تکرار تکرار .خدایا هر کسی میتونه قدمی برای این مردم بیچاره برداره ولی بخاطر منافع خودش کوتاهی میکنه خدایا بچهاشو به بیچارگی بنداز

  پاسخ

 • بی نام
  12 مرداد 1402
  دروغه

  پاسخ

پاسخ به :
= 5-4
ارسال نظر