زمان مطالعه: 4 دقیقه

پشت پرده محکومیت ابراهیم کوچک‌زایی، فرمانده سابق چابهار/ ماجرای تجاوز به دختر 15 ساله چیست؟

5‌ماه پس از تشکیل پرونده برای فرمانده انتظامی سابق چابهار در دادگاه نظامی سیستان و بلوچستان، قضات دادگاه وی را مجرم تشخیص داده و به تحمل حبس و انفصال از خدمت محکوم کردند.
30 بهمن 1401
شناسه : 94655
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/94655
1119+
بالا
5‌ماه پس از تشکیل پرونده برای فرمانده انتظامی سابق چابهار در دادگاه نظامی سیستان و بلوچستان، قضات دادگاه وی را مجرم تشخیص داده و به تحمل حبس و انفصال از خدمت محکوم کردند.

حادثه 24 -  5‌ماه پس از تشکیل پرونده برای فرمانده انتظامی سابق چابهار در دادگاه نظامی سیستان و بلوچستان، قضات دادگاه وی را مجرم تشخیص داده و به تحمل حبس و انفصال از خدمت محکوم کردند.

دردسرهای سرهنگ ابراهیم کوچک‌زایی، فرمانده انتظامی سابق چابهار واقع در استان سیستان و بلوچستان از اواسط تیرماه امسال، به‌دنبال قتل زنی در یکی از روستاهای این شهرستان آغاز شد. جسد این زن در شرایطی در یکی از ساختمان‌های در حال ساخت روستا کشف شد که معلوم نبود عامل جنایت چه‌کسی است و او با چه انگیزه‌ای به قتل رسیده است. در این شرایط بود که تحقیقات برای رازگشایی از این جنایت آغاز شد.

بررسی‌های اولیه حاکی از آن بود که مقتول به خانه تعدادی از همسایه هایش رفت‌وآمد داشته و ممکن است آنها در قتل او دست داشته باشند. به همین دلیل مأموران به بازجویی از چند نفر از همسایه‌ها پرداختند اما این تحقیقات راه به جایی نبرد و آنها نتوانستند به سرنخی دست پیدا کنند. در شرایطی که قتل زن روستایی به معمایی مرموز تبدیل شده بود این بار سرهنگ کوچک‌زایی تصمیم گرفت شخصا تحقیقات و بازجویی از مظنونان را انجام دهد. بعد از آنکه شماری از مظنونان احضار شدند، او تصمیم گرفت خودش از آنها بازجویی کند.  این بازجویی‌ها حرف و حدیث‌هایی برای کوچک‌زایی به همراه داشت.

هرچند این موضوع ابتدا در حد ادعا بود اما به‌تدریج همه از آن با خبر شدند و با شکایت خانواده دختر نوجوان پرونده‌ای در این‌باره تشکیل شد. تحقیقات مقدماتی از صحت گفته‌های دختر نوجوان حکایت داشت و نشان می‌داد که در دفتر فرمانده تخلفاتی اتفاق افتاده است. در این شرایط بود که او به دادسرای نظامی احضار و تحقیقات در این‌باره آغاز شد. بررسی‌های قضایی در سکوت خبری و به دور از جنجال انجام شد تا اینکه سرانجام مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد که سرهنگ کوچک‌زایی در این پرونده مجرم تشخیص داده و محکوم شده است.

در اطلاعیه مرکز رسانه قوه قضاییه آمده است: در پی شکایت از فرمانده انتظامی سابق چابهار توسط یکی از شهروندان و پس از ارائه گزارش از سوی بخش‌های نظارتی مسئول در فراجا مبنی بر روی دادن برخی تخلفات از سوی نامبرده در شهریور‌ماه امسال، دادگاه نظامی استان سیستان و بلوچستان بلافاصله و با قید فوریت موضوع را در دستور کار ویژه قرار داد و تحقیقات در این زمینه را آغاز کرد. بر همین اساس پس از تحقیقات دقیق صورت گرفته، شنیدن اظهارات شاکی پرونده و خانواده وی و همچنین دفاعیات متهم، بررسی گزارش نهادهای نظارتی فراجا، گزارش پزشکی قانونی و سایر مستندات و ادله موجود و تکمیل تحقیقات در دادسرا و صدور کیفرخواست، دادگاه نظامی یک استان سیستان و بلوچستان در تاریخ ۱۲آذر۱۴۰۱، ابراهیم کوچک‌زایی را به استناد مواد ۵۵، ۷۸ و ۳۸ قانون مجازات جرائم نیروهای مسلح و بند «پ» از ماده۱۳۴ و ماده۲۷ قانون مجازات اسلامی به جرم ایجاد جو بدبینی نسبت به نیروی انتظامی به ۱۵‌ماه حبس و از باب تهیه صورتجلسه خلاف واقع به ۱۵‌ماه حبس تعزیری و از جهت لغو دستور و تهدید نیز هرکدام به ۱۵‌ماه حبس تعزیری محکوم کرد. دادگاه علاوه بر حبس، نامبرده را به انفصال از خدمات دولتی و عمومی نیز محکوم کرده است و این حکم قطعی و لازم‌الاجرا است. آنطور که در این اطلاعیه آمده این تنها بخشی از اتهامات فرمانده انتظامی سابق چابهار است و رسیدگی به بخش‌های دیگری از اتهامات او همچنان در جریان است.

در ادامه آمده است: پرونده ابراهیم کوچک‌زایی در زمینه برخی اتهامات مطروحه دیگر، در دیوان عالی کشور در حال بررسی و رسیدگی است.

آخرین اخبار «حوادث سیستان و بلوچستان» را در صفحه حوادث سیستان و بلوچستان و حوادث زاهدان حادثه 24 بخوانید.

صفحه اینستاگرام حادثه 24 را در اینجا دنبال کنید.

دیدگاه ها
  • میثم
    20 مهر 1402
    همه جا خلاف است هر قشری درود بر قوه قضایه که بدونه درنگ حکم زندان صادر کرد دستشون درد نکنه

    پاسخ

پاسخ به :
= 5-4
ارسال نظر