زمان مطالعه: 3 دقیقه

ترفند قدیمی باند خانوادگی برای سرقت طلای زنان مسافر

شگرد قدیمی سارقان برای سرقت طلای زنان مسافر همچنان قربانی می‌گیرد. پلیس پایتخت به تازگی باندی را دستگیر کرده که با این شگرد طلای ده‌ها نفر را در شهرهای مختلف کشور سرقت کرده‌‌اند. اما این شگرد چگونه است و دزدان چطور طعمه‌هایشان را فریب می‌دهند؟
26 مرداد 1401
شناسه : 89526
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/89526
112+
بالا
شگرد قدیمی سارقان برای سرقت طلای زنان مسافر همچنان قربانی می‌گیرد. پلیس پایتخت به تازگی باندی را دستگیر کرده که با این شگرد طلای ده‌ها نفر را در شهرهای مختلف کشور سرقت کرده‌‌اند. اما این شگرد چگونه است و دزدان چطور طعمه‌هایشان را فریب می‌دهند؟

حادثه 24 -  شگرد قدیمی سارقان برای سرقت طلای زنان مسافر همچنان قربانی می‌گیرد. پلیس پایتخت به تازگی باندی را دستگیر کرده که با این شگرد طلای ده‌ها نفر را در شهرهای مختلف کشور سرقت کرده‌‌اند. اما این شگرد چگونه است و دزدان چطور طعمه‌هایشان را فریب می‌دهند؟

شگردی که اعضای این باند برای سرقت از طعمه‌هایشان استفاده می‌کردند از اوایل دهه80 مد شد. سارقان که 3مرد و 3زن و همگی اعضای یک خانواده بودند معمولا در گروه‌های 3نفری راهی سرقت می‌شدند. یکی از آنها پشت فرمان ماشین می‌نشست و نقش راننده مسافرکش را بازی می‌کرد و 2نفر دیگر در نقش مسافران عراقی ظاهر می‌شدند که قصد خرید طلا داشتند. دزدان با این ترکیب راهی خیابان‌ها می‌شدند و زنانی را که کنار خیابان منتظر تاکسی بودند و دستبند، النگو یا گردنبندهای طلایشان جلب توجه می‌کرد شناسایی می‌کردند. با شناسایی طعمه‌، اگر طلاهای او شبیه زیورآلات بدلی بود که اعضای باند در اختیار داشتند، راننده مقابل وی ترمز و وانمود می‌کرد مسافرکش است. بقیه دزدان هم نقش مسافر و گردشگر عراقی را بازی می‌کردند. وقتی طعمه‌ سوار ماشین می‌شد، آنهایی که نقش گردشگر عراقی را بازی می‌کردند سر صحبت را باز کرده و با فارسی دست و پا شکسته وانمود می‌‌کردند که قصد دارند در ایران طلا بخرند اما نمی‌دانند چه طلایی بخرند. اینجا بود که راننده هم وارد بحث آنها می‌شد و در نهایت از طعمه‌ای که به‌عنوان مسافر سوار ماشین می‌شد می‌خواست که برای راهنمایی گردشگران عراقی، طلاهای خودش را نشان آنها بدهد تا این افراد هم بتوانند طلایی شبیه همان را از بازار خریداری کنند.

زن مسافر که فریب سیاه‌بازی سارقان را می‌خورد، دستبند، النگو یا گردنبندش را درآورده و به آنها می‌داد تا خوب بررسی‌اش کنند. سارقان اما هنگام بررسی طلاها، با عکس‌العمل سریعی آنها را با طلاهای بدلی که از قبل تهیه کرده بودند عوض می‌کردند و طلاهای بدلی را به طعمه‌شان برمی‌گرداندند.

طعمه‌ از همه جا بی‌خبر هم، ‌زمانی متوجه ماجرا می‌شد که از ماشین پیاده شده بود و اثری از دزدان کلاهبردار نبود. اعضای باند خانوادگی با این شگرد از چند زن در پایتخت سرقت کردند تا اینکه با شکایت شاکیان، تیمی از کارآگاهان پایگاه نهم پلیس آگاهی تهران وارد عمل  و تحقیقات برای شناسایی و دستگیری دزدان آغاز شد. سرهنگ علی ولیپور گودرزی، رئیس پلیس آگاهی تهران با بیان این خبر گفت: کارآگاهان با حضور در محل‌هایی که دزدان طعمه‌هایشان را سوار ماشین کرده بودند به بازبینی تصاویر ضبط شده در دوربین‌های مداربسته پرداختند و موفق شدند پلاک خودروی سارقان را شناسایی کنند.

در ادامه و با بررسی‌های تخصصی اعضای این باند شناسایی شدند. کارآگاهان با محاصره مخفیگاه آنها، هر 6عضو باند را که 3زن و 3مرد بودند دستگیر کردند. وی ادامه داد: متهمان پس از انتقال به پایگاه نهم پلیس آگاهی به جرم خود اعتراف کردند و در بررسی‌های بیشتر مشخص شد که سارقان با این شگرد قدیمی در اکثر استان‌های ایران اقدام به سرقت طلاهای بانوان کرده و تحت تعقیب بوده‌اند. به این ترتیب برای اعضای باند قرار قانونی صادر شد. آنها برای ادامه تحقیقات و شناسایی همه سرقت‌هایی که مرتکب شده‌اند در اختیار پلیس آگاهی قرار گرفتند.

آخرین اخبار «حوادث تهران» را در صفحه حوادث تهران حادثه 24 بخوانید.

صفحه اینستاگرام حادثه 24 را در اینجا دنبال کنید.

ارسال نظر