زمان مطالعه: 7 دقیقه

جزئیات بازداشت خدمه‌ ایرانی هوایپمای ونزوئلا

اخیرا برخی رسانه های غربی و رسانه‌های فارسی زبان معاند از توقیف یک فروند هواپیمای ونزوئلایی به همراه تعدادی خدمه ونزوئلایی و ایرانی در آرژانتین خبر دادند، اتفاقی که برخی معتقدند با هماهنگی آمریکا، اسرائیل و انگلیس صورت گرفته است.
23 مرداد 1401
شناسه : 89441
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/89441
148+
بالا
اخیرا برخی رسانه های غربی و رسانه‌های فارسی زبان معاند از توقیف یک فروند هواپیمای ونزوئلایی به همراه تعدادی خدمه ونزوئلایی و ایرانی در آرژانتین خبر دادند، اتفاقی که برخی معتقدند با هماهنگی آمریکا، اسرائیل و انگلیس صورت گرفته است.

حادثه 24 -  اخیرا برخی رسانه های غربی و رسانه‌های فارسی زبان معاند از توقیف یک فروند هواپیمای ونزوئلایی به همراه تعدادی خدمه ونزوئلایی و ایرانی در آرژانتین خبر دادند، اتفاقی که برخی معتقدند با هماهنگی آمریکا، اسرائیل و انگلیس صورت گرفته است.

خرداد ماه سال جاری برخی رسانه های غربی به همراه رسانه‌های فارسی زبان معاند از توقیف یک فروند هواپیمای ونزوئلایی به همراه ۱۴خدمه ونزوئلایی و پنج خدمه ایرانی در یکی از فرودگاه‌های بین‌المللی آرژانتین خبر دادند. اتفاقی که بسیاری از کارشناسان این حوزه معتقد بودند با هماهنگی آمریکا، اسرائیل و انگلیس صورت گرفته است.

درباره این موضوع اخبار مختلفی منتشر شد و رسانه های معاند تلاش کردند تا با تحریف واقعیت همچون گذشته افکار عمومی را منحرف کنند. در همین راستا با پیگیری موضوع و گفت وگو با چند منبع مطلع به بیان واقعیت آنچه رخ داده پرداختیم.

ماجرای بازداشت خدمه ایرانی در آرژانتین چیست؟

حدودا یکسال پیش بود که کشور ونزوئلا یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ از جمهوری اسلامی ایران خریداری کرد و از آنجا که ونزوئلایی‌ها استادخلبان و تیم فنی برای استفاده از هواپیما نداشتند قرار شد براساس یک قرارداد خلبانان ایرانی آموزش نیروی انسانی و تربیت خلبان و تیم فنی را برعهده گیرند.

برهمین اساس استاد خلبان غلامرضا قاسمی به همراه فرد دیگری که به گفته برخی منابع آگاه تنها استاد خلبان‌های ایرانی هستند که مجوز و دانش آموزش هواپیمایی که به ونزوئلا فروخته شده بود را از سازمان هواپیمایی کشوری داشتند حدود ۷ ماه پیش برای انتقال دانش و ارائه آموزش های لازم به ونزوئلا اعزام می شوند.

استادخلبان ایرانی و تیم همراهش در ۷ ماه گذشته برای آموزش بیش از ۱۰۰ بار در مقاصد مختلف امریکای لاتین پرواز داشتند، اما حدود ۷۰روز پیش و فقط دو روز مانده به سفر رئیس جمهور ونزوئلا به ایران  در زمانیکه هواپیما  قرار بود در یکی از کشورها که به آن پرواز داشت فرود آید به صورت عجیبی به این هواپیما اجازه فرود داده نمی شود و به نظر می رسد در اقدامی برنامه ریزی شده و هماهنگ این هواپیما به سمت فرودگاه جایگزین یعنی در یکی از فرودگاه‌های بین‌المللی اطراف بوئنوس آیرس کشور آرژانتین هدایت می شود.

 

شرکتهای هواپیمایی باید قبل از پرواز سوخت وتمام امکانات هواپیمارا به فرودگاه مقصد و فرودگاه جایگزین  اعلام کند تا در صورتی که فرودگاه مقصد به هر دلیلی امکان فرود نداشتند به سمت فرودگاه جایگزین حرکت کنند که برای پرواز مذکور آرژانتین به عنوان مکان فرود جایگزین در نظر گرفته می شود.

بر همین اساس برخی از افرادی که پیگیر موضوع هستند معتقدند که عدم اجازه فرود به هواپیما در مقصد اول به صورت برنامه ریزی شده و با هماهنگی صورت گرفته است

بعد از هدایت هواپیما به سمت کشور آرژانتین در اقدامی عجیب رسانه های فارس زبان معاند ( بی بی سی فارسی، ایران اینتر نشنال و.....) از همان لحظات اولیه شروع به انتشار اخبارکذب و  برنامه هایی در این باره می کنند و سعی می کنند اینگونه القا کنند که خلبان و خدمه ایرانی تروریست هستند!

اما نکته قابل تامل تر اینجاست که کشور آرژانتین در لحظه نخست پاسپورتهای خدمه ایرانی هواپیما را اخذ می کند، اتفاقی که تا کنون در صنعت هوانوردی سابقه نداشته است.

یکی از منابع آگاه در این باره به فارس گفت: یک هفته بعد از اینکه پاسپورتهای خدمه ایرانی گرفته می شود نیروهای امنیتی آرژانتین به صورت عجیبی به محل اقامت خدمه ایرانی حمله می کنند و تمام وسایل الکتریکی آنها را توقیف کرده و به آنها می گویند حق خروج از کشور را ندارند و به نوعی این تبعه های ایرانی را در اتاقهای محل اقامت خود زندانی می کنند!

 

این اتفاق در حالی رخ می دهد که دولت آرژانتین و رئیس جمهور این کشور اعلام می کنند اشتباهی صورت گرفته ولی چون قوه قضاییه مستقل از دولت است نمی تواند دخالت کند!

ادعای دولت و رئیس جمهور آرژانتین درحالی مطرح می شود که شنیده شده DAIA و دیگر نهادهای اسرائیلی در آرژانتین بارها به دادستان دستور داده اند باید صبر کنند تا تلاویو، لندن و FBI گزارش دهند و حتی وزارت امنیت اروگوئه و پاراگوئه نیز باید نظر دهند! و این یعنی بایستی نظر آنها را بیان کند.

یکی از افراد نزدیک به یکی از خدمه های ایرانی که در آرژانتین به نوعی بازداشت شده اند به فارس گفت که براساس مفاد حقوق بشر تا امروز آرژانتین ۴ و ۵ ماده از ۳۰ ماده حقوق بشر را نقض کرده است.

رئیس جمهور ونزوئلا نیز در واکنش به این اتفاق تاکید کرده که کشور آمریکا در ارژانتین آدم ربایی کرده و خلبان ایرانی را ربوده است و براساس قوانین هوانوردی تمام آنچه در قوانین ICAO بوده را نقض کرده است.

 آمریکا در ادامه فشارها به کشور و مردم ونزوئلا تلاش دارد به بهانه های واهی اموال ونزوئلا  را مصادره کند و در این مورد نیز با توجه به ادعاهای مقامات ونزوئلایی، ردپای آمریکا در ربودن هواپیمایی که ونزوئلا از ایران خریده است را هم نیز می توان دید.

گفتنی است هم اکنون نزدیکان ایرانیان بازداشت شده در آرژانتین درخواست دارند مسئولان و دستگاه دیپلماسی و دیگر مدیران دولت با قدرت تمام موضوع را پیگیری کرده و شرایط آزادی افراد بازداشت شده را فراهم کنند.

آخرین اخبار روز را در صفحه اخبار روز حادثه 24 بخوانید.

صفحه اینستاگرام حادثه 24 را در اینجا دنبال کنید.

کلمات کلیدی:
ارسال نظر