زمان مطالعه: 5 دقیقه

ماجرای فیلم بد رفتاری با معولان در مرکز احسان چه بود؟

روز گذشته ویدیویی در فضای مجازی منتشر شد که صحنه‌هایی بسیار دردناک از بدرفتاری با معلولان ساکن در یک محل نگهداری معلولان که از آن با عنوان مرکز توانبخشی غیر دولتی نگهداری معلولین ذهنی احسان اهواز نام برده شده، را نشان می‌داد.
03 مرداد 1401
شناسه : 88823
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/88823
368+
بالا
روز گذشته ویدیویی در فضای مجازی منتشر شد که صحنه‌هایی بسیار دردناک از بدرفتاری با معلولان ساکن در یک محل نگهداری معلولان که از آن با عنوان مرکز توانبخشی غیر دولتی نگهداری معلولین ذهنی احسان اهواز نام برده شده، را نشان می‌داد.

حادثه 24 -  روز گذشته ویدیویی در فضای مجازی منتشر شد که صحنه‌هایی بسیار دردناک از بدرفتاری با معلولان ساکن در یک محل نگهداری معلولان که از آن با عنوان مرکز توانبخشی غیر دولتی نگهداری معلولین ذهنی احسان اهواز نام برده شده، را نشان می‌داد.

در این ویدیو صحنه‌هایی از بدرفتاری و خشونت و کوبیدن فرد روی زمین از سوی پرسنل مرکز نشان داده شده بود و در همان صحنه معلول دیگری بدون لباس روی زمین نشسته بود و در صحنه‌ای دیگر نیز یک معلول در حال تشنج بدون پرستار یا مراقب روی تخت به حال خود رها شده بود.

روابط عمومی اداره‌کل بهزیستی استان خوزستان در پاسخ به انتشار این ویدئو توضیحی به شرح زیر صادر کرد.

پس از انتشار فیلمی در شبکه‌های اجتماعی  تحت عنوان در مرکز احسان اهواز چه خبر است، هیاتی از مسئولان بهزیستی استان خوزستان و شهرستان اهواز در محل مرکز توانبخشی غیر دولتی نگهداری معلولین ذهنی احسان اهواز حاضر و بررسی دقیق به عمل آمد.

مرکز فوق الذکر خصوصی و غیردولتی بوده و سابقه حدود بیست سال فعالیت تخصصی در حوزه نگهداری معلولین ذهنی پسرانه بالای ۱۴ سال را دارد.

فیلم مذکور مربوط به چندین ماه قبل می‌باشد که دو نفر از پرسنل مرکز توانبخشی برای کنترل یکی از توانخواهان دارای معلولیت ذهنی اتیسم و اختلالات رفتاری خیلی شدید، اقدام به مهار فیزیکی با استفاده از لباس نمودند.

لازم به ذکر است توانخواه مذکور به دلیل نوع معلولیت و اختلالات رفتاری خیلی شدید، علیرغم ارائه خدمات پزشکی و توانبخشی، به طور مستمر به خود و دیگران آسیب می‌رساند و خانواده نیز حاضر به نگهداری توانخواه نمی‌باشد و معلول مذکور نیز در حال حاضر در مرکز نگهداری می‌شود و با معاینه بدنی تخصصی صورت گرفته هیچگونه آسیب، کبودی و ... ملاحظه نشده است و از نظر جسمی سالم می‌باشد.

همچنین یک نفر توانخواه بدون لباس در فیلم مشاهده می‌شود که در سالن کنار حمام برای استحمام آماده شده است.

همچنین در بخشی از فیلم تعدادی از معلولین را نشان می‌دهد که پنکه‌ای برای آنها روشن شده است که این امر به دلیل این است که این فیلم مربوط به قبل از شروع فصل گرما بوده، کما اینکه مرکز مجهز به سیستم سرمایشی مناسب می‌باشد.

لذا به دلیل اهمیت و حساسیت موضوع، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اهواز به همراه هیاتی با حضور در مرکز ضمن بررسی وضعیت معلولین و نحوه مراقبت از آن‌ها، پیگیری دقیق موضوع و برخورد قانونی با افراد خاطی احتمالی را صادر نمودند و همچنین جلسه کمیته نظارت بر مراکز غیر دولتی بهزیستی استان در محل مرکز و سپس در بهزیستی استان برگزار و تصمیمات اولیه به قرار ذیل صورت پذیرفت:

۱- دو نفر مراقب مذکور به دلیل نحوه مهار غیر اصولی و نامناسب توانخواه توسط صاحب امتیاز مرکز اخراج و به مراجع قانونی جهت تصمیم گیری معرفی شدند.

۲-مسئول فنی مرکز به دلیل عدم نظارت کافی، تعلیق و صاحب امتیاز مرکز با حفظ سمت و تا انتخاب مسئول فنی جدید انجام وظیفه می‌نماید.

۳- صدور اخطار کتبی برای مرکز توسط کمیسیون نظارت بر مراکز غیر دولتی بهزیستی خوزستان

شایان ذکر است نگهداری و کنترل معلولان در مراکز شبانه‌روزی به دلیل اختلالات رفتاری و روانی تعداد زیادی از توانخواهان، بسیار سخت و طاقت‌فرسا بوده و نیازمند دقت، تعهد و تخصص می‌باشد و سازمان بهزیستی نیز با تلاش شبانه‌روزی و صادقانه کارکنان خدوم و تلاشگر خود بر فعالیت مراکز نگهداری مربوطه نظارت مستمر دارد و با هر گونه قصور و تخلف برخورد قانونی به عمل می‌آورد.

در پایان ضمن تشکر از رسانه‌های محترم به عنوان چشم بینا و زبان گویای جامعه هدف بهزیستی و با احترام به احساسات پاک مردم فهیم، بدیهی است دلسوزان و همکاران محترم این سازمان با دقت و ظرافت و بدون اغماضی به این موارد رسیدگی می‌کنند، چه بسا برخی گزارش‌ها پس از بررسی کارشناسی و تخصصی، آن چیزی نباشد که در گزارش‌های تصویری و یا مکتوب آمده است.

آخرین اخبار «حوادث خوزستان» را در صفحه حوادث خوزستان و حوادث اهواز حادثه 24 بخوانید.

ارسال نظر