زمان مطالعه: 7 دقیقه

همه چیز درباره گروگانگیری خونین ایلام؛ از پرتاب 2 نارنجک تا اولین حرفهای برادر گروگانگیر

کارمند سابق اداره املاک بنیاد مستضعفان ایلام که با همکارانش دچار اختلاف شده بود با ورود به این اداره آنها را به گروگان گرفت و پس از تیراندازی و انفجار نارنجک موجب مرگ 4نفر شد و به زندگی خود نیز پایان داد.
29 اردیبهشت 1401
شناسه : 86656
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/86656
514+
بالا
کارمند سابق اداره املاک بنیاد مستضعفان ایلام که با همکارانش دچار اختلاف شده بود با ورود به این اداره آنها را به گروگان گرفت و پس از تیراندازی و انفجار نارنجک موجب مرگ 4نفر شد و به زندگی خود نیز پایان داد.

حادثه 24 -  کارمند سابق اداره املاک بنیاد مستضعفان ایلام که با همکارانش دچار اختلاف شده بود با ورود به این اداره آنها را به گروگان گرفت و پس از تیراندازی و انفجار نارنجک موجب مرگ 4نفر شد و به زندگی خود نیز پایان داد.

این مرد که مدت‌ها در اداره اموال و املاک بنیاد مستضعفان استان ایلام کار می‌کرد به‌دنبال اختلاف با همکارانش از این موضوع ناراحت شده بود به‌دنبال فرصتی برای انتقام‌گیری از همکارانش بود. این مرد از مدتی قبل یک اسلحه کلاشنیکف و چند نارنجک جنگی تهیه کرد و نقشه کشید تا همکاران سابقش را به گروگان بگیرد. ساعت 9صبح دیروز(چهارشنبه) این مرد پس از اینکه بار دیگر نقشه‌ای را که کشیده بود مرور کرد خود را به محل کار سابقش در خیابان پاسداران رساند. او درحالی‌که اسلحه و نارنجک‌ها را در یک کیسه برنج مخفی کرده بود از در ورودی اداره گذشت و وارد آنجا شد. همکارانش با دیدن او تعجب کردند و نمی‌دانستند برای چه کاری دوباره به اداره املاک آمده است. چند لحظه از ورود این مرد نگذشته بود که او ناگهان اسلحه‌اش را از کیسه برنج بیرون کشید. او اسلحه را مسلح کرد و به طرف کارمندان گرفت و شروع به تهدید کرد. او برای ترساندن کارمندان چند گلوله شلیک و همه آنها را وادار کرد که به طبقه دوم ساختمان بروند.

انتقام‌گیری با نارنجک

همه از صحنه‌ای که شاهدش بودند شوکه شده بودند. مرد خشمگین فریاد می‌کشید و همکاران سابقش را تهدید می‌کرد تا اینکه یکباره به‌صورت رگباری شروع به تیراندازی کرد و در ادامه یکی از نارنجک‌هایی را که در اختیار داشت در آنجا منفجر کرد. این حادثه در شرایطی رقم خورد که مأموران یگان ویژه و نیروهای رهایی گروگان پلیس در کوتاه‌ترین زمان ممکن خود را به محل حادثه رسانده و آنجا را به محاصره کامل خود درآورده بودند. بعد از تیراندازی و انفجار نارنجک سکوت عجیبی در ساختمان محل حادثه حکمفرما شده و به درستی معلوم نبود که در آنجا چه گذشته و چه کسانی صدمه دیده‌اند؛ مأموران ویژه همراه با سردار دلاور القاصی‌مهر، فرمانده انتظامی استان ایلام که خود نیز سلاح به‌دست گرفته بود قدم به داخل ساختمان گذاشتند.

خنثی‌سازی‌ نارنجک دوم

هنوز معلوم نبود که مرد گروگانگیر بعد از انفجار چه نقشه دیگری دارد. درحالی‌که تک تیراندازها از پشت‌بام ساختمان‌های مجاور محل حادثه را به دقت زیرنظر گرفته بودند، مأموران با احتیاط زیادی وارد آنجا شدند. در این لحظات بود که ناگهان مرد گروگانگیر نارنجکی را به‌سوی مأموران پرتاب کرد.  که خوشبختانه با عکس‌العمل سریع یکی از ماموران به کسی آسیب نرسید.

خودکشی در محاصره پلیس

پرتاب دومین نارنجک توسط مرد گروگانگیر نشان می‌داد او ممکن است دست به هر کاری بزند. به همین دلیل مأموران با احتیاط بیشتری عملیات را ادامه دادند اما لحظاتی بعد از صدای شلیک یک گلوله دیگر خبری از مرد گروگانگیر به گوش نرسید و زمانی که مأموران از طریق پنجره بیرونی ساختمان توانستند وارد آنجا شوند معلوم شد که مرد گروگانگیر دست به‌خودکشی زده است. آنجا بود که مشخص شد با پرتاب نارنجک از سوی وی 3نفر از کارمندان که 2نفر از آنها زن و سومین نفر مرد و فرزند معاون سیاسی سابق استانداری ایلام بود جان خود را از دست داده‌اند.

همچنین 7نفر دیگر در این حادثه مجروح شده بودند که به مراکز درمانی منتقل و 3نفر دیگر که در یکی از اتاق‌ها حبس شده بودند نیز آزاد شدند.

افزایش شمار قربانیان

درحالی‌که دقایقی بعد از پایان این گروگانگیری خونین با حضور بازپرس جنایی و مأموران ویژه تحقیقات در محل حادثه ادامه داشت، از بیمارستان خبر رسید که یکی از مجروحان حادثه که دچار جراحات شدیدی شده بود روی تخت بیمارستان جانش را از دست داده است. به این ترتیب شمار قربانیان این حادثه با درنظر گرفتن مرد گروگانگیر به 5نفر افزایش پیدا کرد.

تشکیل پرونده قضایی

به‌دنبال وقوع این حادثه، رئیس‌کل دادگستری استان ایلام جزئیات بیشتری از این حادثه را بازگو کرد و از تشکیل پرونده قضایی در این خصوص خبر داد. عمران علیمحمدی ‌گفت: فرد مهاجم که از کارمندان اداره اموال بنیاد مستضعفان استان بود با انگیزه شخصی و با 2قبضه نارنجک و یک قبضه سلاح گرم که در کیسه برنج پنهان کرده بود، وارد اداره اموال بنیاد مستضعفان شد.

علیمحمدی ادامه داد: این فرد با شلیک گلوله کارمندان را به طبقه دوم اداره هدایت و یک نارنجک را داخل محوطه پرتاب کرد. این انفجار منجر به فوت 3نفر از کارمندان د‌ر محل حادثه و یک نفر در بیمارستان شد و در نهایت فرد مهاجم با شلیک اسلحه، خود را از پای درآورد.

همچنین سردار دلاور القاصی‌مهر، فرمانده انتظامی استان ایلام که از همان لحظات اولیه در محل حادثه حضور داشت درباره انگیزه این مرد از گروگانگیری گفت: این فرد به دلایل مشکلات شخصی وارد این اداره شده و اقدام به گروگانگیری و در نهایت تیراندازی به‌سمت عوامل این اداره کرد.

اولین حرفهای برادر گروگانگیر

برادر ضارب که خودش نیز شوکه و حال‌ و روز خوبی ندارد، می گوید: برادرم نگهبان آنجا بود. یک نفر از نگهبان‌ها دوشب قبل و برادرم هم همان روز حادثه اخراج شده بود. هنوز خودم هم نمی‌دانم که چرا چنین اتفاقی افتاد. اصلا برادرم اسلحه نداشت که بخواهد این کار را انجام دهد. او زن و بچه داشت و به آنها وابسته بود. نمی‌دانم چرا اینطور شد. گویا همان روز شیفت برادرم بود و او مثل همیشه سر کارش می‌رود، اما به او گفتند که اخراج شده‌ای. البته هنوز خودم هم دقیق نمی‌دانم ماجرا چه بود و از بابت این مسأله همه ما شوکه هستیم.

آخرین اخبار «حوادث ایلام» را در صفحه حوادث ایلام حادثه 24 بخوانید.

ارسال نظر