زمان مطالعه: 7 دقیقه

حکم قصاص قاتل شهید رنجبر صادر شد

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات قاتل شهید رنجبر جانشین وقت پاسگاه بیدزرد شیراز صبح امروز در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان فارس به ریاست قاضی محسن رجایی نیا و حضور مستشاران این دادگاه قاضی محمد حسن سپاسدار و قاضی وحید اسدی برگزار شد.
14 اسفند 1400
شناسه : 84884
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/84884
972+
بالا
جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات قاتل شهید رنجبر جانشین وقت پاسگاه بیدزرد شیراز صبح امروز در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان فارس به ریاست قاضی محسن رجایی نیا و حضور مستشاران این دادگاه قاضی محمد حسن سپاسدار و قاضی وحید اسدی برگزار شد.

حادثه 24 -  جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات قاتل شهید رنجبر جانشین وقت پاسگاه بیدزرد شیراز صبح امروز در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان فارس به ریاست قاضی محسن رجایی نیا و حضور مستشاران این دادگاه قاضی محمد حسن سپاسدار و قاضی وحید اسدی برگزار شد.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات قاتل شهید رنجبر جانشین وقت پاسگاه بیدزرد شیراز صبح امروز و پس از یک ماه از وقوع این جنایت در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان فارس به ریاست قاضی محسن رجایی نیا و حضور مستشاران این دادگاه قاضی محمد حسن سپاسدار و قاضی وحید اسدی برگزار شد.

در آغاز رسیدگی به این پرونده اسدی نماینده دادستان عمومی و انقلاب شیراز به قرائت کیفرخواست و دفاع از آن پرداخت و از دادگاه در خواست تعیین مجازات قانونی برای متهم این پرونده را کرد.

در ادامه دادگاه ضمن اخذ شکایت اولیاء دم و دیگر شکات پرونده وارد رسیدگی شد و متهم ایمان سبزی کار با حضور در جایگاه متهم در مقابل قضات شعبه اول دادگاه کیفری یک استان فارس قرار گرفت و به تشریح واقعه و ضرب و جرح سرباز وظیفه و همچنین قتل شهید رنجبر، سرقت اسلحه وی و نحوه متواری شدن از صحنه پرداخت و بیان داشت بلافاصله پس از درگیری و وقوع قتل به سرعت به منزل دوست خود در منطقه برمشور رفته و در آنجا مخفی شده است که پس از سپری شدن حدود ۴۸ ساعت پس از واقعه با ورود مأمورین دستگیر و تحویل مقامات قضایی شده است.

سپس وکیل مدافع متهم با حضور در جایگاه دفاع، مطابق موازین قانونی به دفاع از موکل خود پرداخت و از دادگاه تقاضای بازبینی فیلم‌های دوربین مدار بسته از زمان وقوع جنایت را کرد که با موافقت دادگاه فیلم مورد نظر به نمایش گذاشته شد.

در ادامه دادگاه پس از اخذ آخرین دفاعیات متهم و مشورت قضات شعبه اول دادگاه کیفری یک استان اقدام به صدور رأی کرد و متهم ایمان سبزیکار را با توجه به مطالبه قصاص از سوی اولیاء دم مرحوم علی اکبر رنجبر به قصاص نفس محکوم کرد.

دادگاه همچنین متهم این پرونده را به پرداخت دیه صدمه‌های غیر مؤثر در فوت مرحوم رنجبر در حق اولیاء دم مقتول و تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی و ۷۴ ضربه شلاق تعزیری با رعایت موازین شرعی و قانونی از باب سرقت توأم با آزار سلاح کلت کمری سازمانی و همچنین تحمل یک سال حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی و پرداخت دیه به خاطر صدمه‌های وارده با چاقو نسبت به شاکی خصوصی (سرباز وظیفه) محکوم کرد.

در پایان رئیس دادگاه با ابلاغ رأی به صورت حضوری به متهم و وکیل مدافع وی تأکید کرد؛ رأی صادره ظرف مدت ۲۰ روز از زمان ابلاغ قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور است.

دادگاه متهم پرونده شهادت مامور وظیفه شناس نیروی انتظامی پس از چهل روز برگزار شد

پس از برگزاری جلسه رسیدگی به اتهامات قاتل شهید رنجبر در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان فارس رئیس کل دادگستری استان فارس از صدور حکم قصاص برای متهم این پرونده یک ماه پس از وقوع جنایت خبر داد.

حجت الاسلام و المسلمین سید کاظم موسوی با بیان اینکه رسیدگی به این پرونده به لحاظ جریحه دار شدن احساسات عمومی جامعه و تأکیدات رئیس قوه قضاییه به صورت ویژه انجام شد، تاکید کرد: دستگاه قضایی از ابتدای وقوع این جنایت رسیدگی ویژه و سریع به این پرونده را در دستور کار خود قرار داد و سیر قانونی پرونده از جمله تحقیقات پرونده و کلیه ضوابط مندرج در آئین دادرسی کیفری را در کمترین زمان ممکن اجرا کرد.

وی با بیان اینکه پس از تکمیل تحقیقات در دادسرا و صدور کیفرخواست و همچنین معرفی وکیل تعیینی از سوی متهم و رعایت مقررات مندرج در آئین دادرسی کیفری دادگاه نسبت به تعیین وقت رسیدگی در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام کرد، گفت: امروز (شنبه ۱۴ اسفند) تنها پس از گذشت یک ماه از وقوع حادثه قتل و شهادت مظلومانه شهید رنجبر جلسه رسیدگی دادگاه برگزار و دادگاه پس از اعلام ختم رسیدگی به صورت حضوری اقدام به صدور رأی نمود و متهم این پرونده را با توجه به مطالبه اکید اولیاء دم و شکات پرونده به قصاص نفس، حبس، شلاق و پرداخت دیه و از باب جراحات غیر مؤثر در قتل نسبت به سرباز وظیفه محکوم کرد.

 رئیس کل دادگستری استان فارس با بیان اینکه وقوع این جنایت باعث جریحه دار شدن احساسات طیف گسترده‌ای از مردم در سراسر کشور شد، گفت: با توجه به هدف دستگاه قضایی در بازدارندگی از وقوع جنایات مشابه رسیدگی سریع، قاطع و قانونی را پیگیری و امروز پیش از فرا رسیدن چهلمین روز از شهادت مأمور وظیفه شناس نیروی انتظامی، دادگاه متهم این پرونده برگزار شد و رأی قصاص این قاتل را صادر کرد.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی با اشاره به اینکه رأی صادره مطابق قانون قابلیت فرجام خواهی در مدت زمان مقرر را دارد خاطر نشان کرد: با صدور این رأی مراحل دادرسی به این پرونده در استان فارس به پایان رسید و در صورت اعتراض متهم و یا وکیل مدافع وی به رأی صادره پرونده جهت تکمیل سیر قانونی به دیوان عالی کشور ارسال خواهد شد.

آخرین اخبار «حوادث فارس» را در صفحه حوادث فارس و حوادث شیراز حادثه 24 بخوانید.

ارسال نظر