زمان مطالعه: 1 دقیقه

نجات زن کوهنورد از مرگ حتمی در شیرپلا

زن کوهنوردی که در جریان صعود به ارتفاعات شیرپلا در شمال تهران دچار حادثه شده بود در عملیاتی که 26ساعت طول کشید توسط امدادگران هلال‌احمر نجات یافت و به مرکز درمانی منتقل شد.
09 بهمن 1400
شناسه : 83590
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/83590
372+
بالا
زن کوهنوردی که در جریان صعود به ارتفاعات شیرپلا در شمال تهران دچار حادثه شده بود در عملیاتی که 26ساعت طول کشید توسط امدادگران هلال‌احمر نجات یافت و به مرکز درمانی منتقل شد.

حادثه 24 -  زن کوهنوردی که در جریان صعود به ارتفاعات شیرپلا در شمال تهران دچار حادثه شده بود در عملیاتی که 26ساعت طول کشید توسط امدادگران هلال‌احمر نجات یافت و به مرکز درمانی منتقل شد.

ساعت ۱۴:۵۰ روز چهارشنبه، ششم بهمن ماه به هلال‌احمر شمیران خبر رسید، زنی که برای کوهنوردی به ارتفاعات شمال تهران رفته بود دچار حادثه شده و نیاز به کمک دارد. دقایقی از این حادثه گذشته بود که تیم امداد و نجات پایگاه دربند به‌سوی محل حادثه اعزام و تلاش‌ها برای یافتن این زن آغاز شد. آنطور که بررسی‌های اولیه نشان می‌داد او در منطقه‌ای بالاتر از پناهگاه شیرپلا سقوط کرده بود. امدادگران پس از حدود 2ساعت تلاش و جست‌وجو توانستند زن کوهنورد را پیدا کنند. او که 28سال دارد در جریان این حادثه از ناحیه پای راست دچار شکستگی شده و در ناحیه کمر دچار آسیب‌هایی شده بود. هرچند امدادگران اقدامات اولیه برای مداوای کوهنورد حادثه دیده را انجام دادند اما تاریک شدن هوا از یک‌سو و بارش برف و کولاک از سوی دیگر کار انتقال وی به پایین را غیرممکن می‌کرد. در این شرایط بود که وی در شرایطی سخت به پناهگاه شیرپلا منتقل شد.

شاهین فتحی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران درباره این عملیات به حادثه 24 می‌گوید: صبح روز پنجشنبه به‌دلیل شرایط جوی پر بارش و صعب العبور بودن مسیر برای انتقال مصدوم 2 تیم دیگر امداد و نجات کوهستان از پایگاه‌های دربند، شیرپلا و یک تیم از شعبه جمعیت هلال احمر شهرستان شمیرانات به‌عنوان تیم پشتیبان به منطقه اعزام  و در شرایطی دشوار موفق شدند مصدوم را از پناهگاه شیرپلا به ایستگاه 5توچال و از آنجا با تله کابین به پایین انتقال دهند. 

فتحی ادامه می دهد: این عملیات حدود 26ساعت به طول انجامید. در نهایت امدادگران فرد مصدوم را به اورژانس تحویل دادند و او برای مداوا به مرکز درمانی منتقل شد. مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران به شهروندان و حتی کوهنوردان  توصیه کرد که از صعود به ارتفاعات در شرایط نامناسب جوی خودداری کنند.

آخرین اخبار «حوادث تهران» را در صفحه حوادث تهران حادثه 24 بخوانید.

ارسال نظر