زمان مطالعه: 7 دقیقه

سوشا مکانی: از اول استقلالی بودم/ وحید امیری سانتر کردن بلد نبود/ قبل از رشید مظاهری من از استقلال پیشنهاد داشتم

سوشا مکانی دروازه بان سابق پرسپولیس که این روزها در لیگ نروژ بازی می کند در گفتگویی جنجالی اعتراف کرد که از اول هم استقلالی بوده و در شرایطی خاص پرسپولیسی شده بود. او می گوید همین چند وقت قبل هم از استقلال پیشنهاد داشته است.
09 دی 1400
شناسه : 82623
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/82623
359+
بالا
سوشا مکانی دروازه بان سابق پرسپولیس که این روزها در لیگ نروژ بازی می کند در گفتگویی جنجالی اعتراف کرد که از اول هم استقلالی بوده و در شرایطی خاص پرسپولیسی شده بود. او می گوید همین چند وقت قبل هم از استقلال پیشنهاد داشته است.

حادثه 24 - سوشا مکانی دروازه بان سابق پرسپولیس که این روزها در لیگ نروژ بازی می کند در گفتگویی جنجالی اعتراف کرد که از اول هم استقلالی بوده و در شرایطی خاص پرسپولیسی شده بود. او می گوید همین چند وقت قبل هم از استقلال پیشنهاد داشته است.

   چند فصل دیگر با میوندالن قرارداد داری؟

من 2فصل دیگر قرارداد دارم.

   قصد داری بمانی؟

من با همین مربی که مشکل پیدا کردم، چند روز پیش جلسه داشتم. همین مربی که مرا کنار گذاشت، در این جلسه گفت که تو بهترین گلر لیگ هستی و ما به تو نیاز داریم. او از من خواست که بمانم. من با اینکه قرارداد دارم ولی چند پیشنهاد خوب هم از لیگ برتر به دستم رسیده و جدایی از میوندالن دست خودم نیست. بعید می‌دانم با صحبتی که سرمربی با من داشت اجازه جدایی بدهند.

   بند آزادسازی در قراردادت نداری؟

خیر.

   پس فصل بعد در همین تیم بازی می‌کنی؟

اگر اتفاق عجیبی رخ ندهد، می‌‌مانم. البته تیمی که داریم برای صعود به لیگ برتر نروژ خیلی خوب است و می‌توانیم با این تیم قطعا صعود کنیم.

   از لیگ برتر ایران هم پیشنهاد داری؟

چند نفر با من صحبت کردند ولی تصمیمی برای بازگشت به فوتبال ایران ندارم، مگر اینکه در موقعیت خاصی قرار بگیرم. مثل همان سالی که مصدوم شدم و بعد از مصدومیت نیاز به بازی‌کردن داشتم و به نفت مسجدسلیمان آمدم. وقتی بازیکنی در فوتبال ایران به استقلال و پرسپولیس یا تیم ملی می‌رسد، دیگر از لحاظ روحی و روانی آمادگی این را ندارد که بازگشت رو به عقب داشته باشد. من فکر می‌کنم حضور در تیمی به جز استقلال و پرسپولیس بازگشت به عقب است. من هیچ وقت برای پول فوتبال بازی نکردم، منظورم این است که مسائل مالی برایم در اولویت نبوده است. الان هم در فوتبال نروژ موقعیت خوبی دارم. به جرأت می‌گویم که در لیگ برتر ایران فقط 10درصد بازیکنان می‌توانند شرایط حضور در فوتبال نروژ را داشته باشند.

   تو چند ‌ماه قبل یکباره اعلام کردی که طرفدار استقلال هستی و این موضوع حاشیه‌های عجیبی را برای تو ایجاد کرد. در این خصوص صحبت می‌کنی؟

من از همان اول هم استقلالی بودم و اگر شرایط برایم مهیا بود، قطعا برای بازی‌کردن، استقلال را انتخاب می‌کردم. من دوست دارم صادقانه صحبت کنم و دنبال منافع خاصی هم نیستم.

  اگر استقلالی بودی پس چرا پیراهن پرسپولیس را بر تن کردی؟

من همان روز که با پرسپولیس قرارداد امضا کردم، قبلش به دفتر باشگاه استقلال رفتم و قراردادی جلویم گذاشتند تا امضا کنم ولی به‌خاطر یک‌سری مسائل ترجیح دادم امضایش نکنم چون آن قرارداد یک‌سری بندهای اسارت داشت و باید جوابگوی بعضی چیزها می‌شدم. شاید اگر با من بیشتر حرف می‌زدند و بیشتر قانعم می‌کردند، آن قرارداد را امضا می‌کردم. حتی من از امیر قلعه‌نویی هم این گارانتی را داشتم که گلر اول استقلال باشم.

  در این سال‌ها با حاشیه‌های مختلفی در فوتبال روبه‌رو شدی. دلیلش چه بود؟

بازیکن بزرگ یا بازیکنی که در پرسپولیس، استقلال یا تیم ملی است، ممکن است همیشه با حاشیه‌های بزرگ مواجه شود. بازیکن اگر کوچک باشد، درگیر حاشیه‌ها و اتفاقات بزرگ نخواهد شد.

  برای نمونه بهتر است یک مثال بزنیم. چرا فوتبالیستی مثل وحید امیری حاشیه ندارد؟

وحید امیری روزی که به نفت تهران آمد، سانتر‌کردن بلد نبود و من حتی این را جلوی خودش هم می‌گویم. او در آن زمان شرایط الان را نداشت.

  ولی حتی بعد از پیشرفت و رسیدن به پرسپولیس و تیم ملی هم هیچ وقت اسیر حاشیه و اتفاقات عجیب نشد. این را که قبول داری؟

نمونه وحید امیری یک نفر میان صد نفر است. شما همین الان بازیکنان استقلال، پرسپولیس یا تیم ملی را درنظر بگیرید. آیا همه آنها بی‌حاشیه هستند؟ خیلی فاکتورهای دیگر هم می‌تواند در این مسائل تأثیرگذار باشد که می‌توان به چهره آدم‌ها اشاره کرد. یک‌سری آدم‌ها زاییده شده‌اند برای حاشیه. یک‌سری آدم‌ها هم برای رسیدن به پیشرفت دست به هر چیزی می‌اندازند که شاید من آن کارها را نکنم.

  قبول داری خودت هم در رقم‌خوردن برخی حاشیه‌ها مقصر بودی؟

هیچ انسانی نمی‌تواند بگوید من کامل هستم و اشتباه نمی‌کنم. شاید من لباسی را که 10سال پیش می‌پوشیدم، الان نپوشم یا طرز فکری که 10سال پیش داشتم را الان نداشته باشم. البته در اروپا محدودیتی برای آدم‌ها ایجاد نمی‌کنند. اگر یک فرد 16ساله بخواهد کاری را تجربه کند ولی اجازه ندهند، قطعا این موضوع می‌تواند برای او مشکلات دیگری را ایجاد کند.

  تو همیشه گلایه داشتی که در تیم ملی به حقت نرسیدی. در این مورد بیشتر صحبت می‌کنی؟

حرف من این است که هیچ وقت یک فرصت و یک شانس خوب را در اختیار من نگذاشتند. اگر این فرصت را می‌دادند و من استفاده نمی‌کردم، آن وقت چیزی نمی‌گفتم. در این سال‌ها به همه گلرها فرصت داده شد به جز من. یادم می‌آید که زمان حضور افشین قطبی در تیم ملی، مربی دروازه‌بان‌ها هلندی بود. او به من گفت که تو بهترین استعداد دروازه‌بانی ایران هستی. من اگر در 20سالگی یک شانس خوب پیدا می‌کردم، الان موقعیتی ایده‌آل داشتم. من باید 100بازی ملی انجام می‌دادم.

  آرزو داری یک روز در استقلال بازی کنی؟

آرزو برای 16ساله‌ها‌ست. من دوست دارم این تجربیاتی را که در این سال‌ها به‌دست آوردم، با آرامش و لبخند در اختیار استقلال بگذارم. دوست دارم برای این تیم بازی کنم ولی اگر هم این اتفاق رخ نداد، خودم را همیشه یک هوادار ساده در کنار این تیم می‌دانم. من هیچ وقت برای منافع شخصی از استقلال حمایت نکردم. این را هم بگویم قبل از اینکه استقلال با رشید مظاهری مذاکره و این بازیکن را جذب کند، از این تیم پیشنهاد داشتم و سرمربی هم آقای مجیدی بود. البته من شرایط رفتن به استقلال را نداشتم.

  فکر می‌کنی هم‌اکنون شایسته‌ترین دروازه‌بان برای قرارگرفتن درون دروازه تیم ملی چه‌کسی است؟

من خودم را شایسته حضور در دروازه تیم ملی می‌دانم. دوست دارم یک کارشناس دروازه‌بانی بیاورید و عملکرد من را از لحاظ آمار، تعداد سیو و... در چند سال گذشته بررسی کنید. البته این را هم بگویم که در برخی کشورها، به سایت‌ها یا پیج‌ها پول می‌دهند تا آمار بازیکن را بالا ببرند ولی در فوتبال نروژ این چیزها وجود ندارد. اقتصاد نروژ قوی است و شاید حتی خبرنگاران درآمد بهتری نسبت به فوتبالیست‌ها داشته باشند. اینجا نمی‌توان پول داد و آمار فیک خرید.

   این فصل در یک بازی 7گل خوردی و متهم به تبانی شدی. درست است؟

من متهم به تبانی نشدم. اگر اینطور بود پس چرا اتفاقی برایم رخ نداد و در تیمم ماندم؟ این داستان‌ها توسط برخی افراد درست شد که متنی را به گوگل دادند و ترجمه همان متن را در برخی رسانه‌ها پخش کردند.

   الان 35سال ‌داری. تا چند سالگی می‌خواهی بازی کنی؟

من می‌خواهم تا 45سالگی بازی کنم به شرطی که اتفاق عجیبی برایم رخ ندهد. من تا زمانی که احساس کنم مثل بازیکنان 18ساله تمرین می‌کنم، قطعا بازی خواهم کرد. من زندگی سالمی دارم و به هیچ عنوان اهل چیز خاصی نیستم و همیشه به‌عنوان یک بازیکن حرفه‌ای همه‌‌چیزها را رعایت می‌کنم. من حتی حاضرم با گلرهای لیگ برتر انگلیس هم رقابت کنم.

آخرین اخبار ورزشی را در صفحه اخبار ورزشی حادثه 24 بخوانید.

ارسال نظر