زمان مطالعه: 7 دقیقه

کشف ۲۶۷۰ کیلوگرم مواد مخدر در تهران/  واکنش پلیس به حذف اعدام قاچاقچیان

فرمانده انتظامی تهران بزرگ از کشف ۲۶۷۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر و انهدام پنج باند در اجرای چهاردهمین طرح «ظفر» خبر داد.
08 آذر 1400
شناسه : 81613
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/81613
326+
بالا
فرمانده انتظامی تهران بزرگ از کشف ۲۶۷۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر و انهدام پنج باند در اجرای چهاردهمین طرح «ظفر» خبر داد.

حادثه 24 - فرمانده انتظامی تهران بزرگ از کشف ۲۶۷۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر و انهدام پنج باند در اجرای چهاردهمین طرح «ظفر» خبر داد.

سردار حسین رحیمی در اجرای چهاردهمین مرحله از طرح ظفر که دستاوردهای آن صبح امروز در ستاد فاتب به نمایش درآمد، گفت: طرح ظفر مربوط به برخورد با قاچاقچیان، توزیع کنندگان، خرده فروشان مواد مخدر و جمع آوری معتادان متجاهر در شهر تهران است که همکاران من بعد از مدت ها عملیات، چهاردهمین مرحله از آن را به اجرا درآورده و در جریان آن ۲۶۷۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر را کشف و ضبط کرده اند.

وی با بیان اینکه ۸۵ قاچاقچی عمده در این مرحله از طرح ظفر شناسایی و بازداشت شدند، گفت: ۱۱۶۶ خرده فروش مواد مخدر دستگیر و ۴۷۹۳ معتاد متجاهر نیز جمع آوری شده و به مراکز بازپروری و کمپ های ترک اعتیاد منتقل شدند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ با بیان اینکه در اجرای این طرح ده ها معبر و منطقه از حضور معتادان متجاهر و خرده فروشان مواد مخدر پاک سازی شد، گفت: همچنین شش باب منزل که به محلی برای توزیع و مصرف مواد مخدر بدل شده بود، شناسایی و پلمپ شد.

وی با بیان اینکه پلیس بر خرید و فروش مواد مخدر و جرایم مرتبط با آن در فضای مجازی نیز نظارت دارد، خاطر نشان کرد: در اجرای این طرح شش تارنما که اقدام به تبلیغ، ترویج و فروش انواع مواد مخدر کرده بودند مورد شناسایی قرار گرفت که با تحقیقات انجام شده سرشبکه ها و هدایت کننده های اصلی آنان مشخص شده و هفت سرشبکه اصلی آن ها دستگیر شدند. همچنین اکثر این تارنماها نیز از دسترس خارج شد.

به گفته رحیمی از قاچاقچیان و مجریمان دستگیر شده در طرح ظفر سه قبضه سلاح و موارد قابل توجهی ادوات توزین و مصرف مواد مخدر نیز کشف و ضبط شد.

رحیمی درباره برخورد با معتادان متجاهر نیز گفت: اجرای این طرح متوقف نشده و اتفاقا با قوت ادامه دارد و همان طور که بارها گفتیم در صورتی که محل هایی برای نگهداری و بازپروری این افراد فراهم شود امکان جمع آوری آنان در کوتاه ترین زمان ممکن وجود دارد.

هشدار درباره شیشه

فرمانده انتظامی تهران بزرگ نسبت به تولید شیشه در کشور افغانستان نیز هشدار داد و گفت: تنها طی دو ماه گذشته یک تن مخدر صنعتی شیشه در تهران کشف شده که این موضوع یک هشدار جدی است. عمده این مواد از شرق کشور وارد شده و به تهران رسیده است. این آمار نشان می دهد که قاچاق شیشه و میزان کشفیات آن افزایش چشمگیری داشته است.

وی بیشترین مصرف کنندگان مخدر شیشه را جوانان ۱۸ تا ۲۵ ساله اعلام کرد و گفت: این افراد بیشترین مصرف کنندگان شیشه هستند و هم خودشان و هم خانواده هایشان باید بدانند که با توجه به عوارض مصرف شیشه این افراد ظرف کمتر از یک سال دچار عوارض شدید ناشی از مصرف شده و تبدیل به معتاد متجاهر می شوند یعنی باید آن را از کف خیابان جمع کنیم.

رحیمی افزود: همچنین طی این دو ماه ۴۸ هزار قرص ترامادول و ۵۵ لیتر شربت متادون نیز از سوداگران مرگ کشف شده است. متأسفانه از این موارد در ساخت و تهیه قرص های لاغری استفاده می شود، به همین دلیل نیز باید خانواده ها و افراد هوشیاری بیشتری داشته باشند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ با بیان اینکه مشتری اصلی قرص های لاغری جوانان و به خصوص زنان هستند، گفت: افراد سودجو و سوداگران مرگ اقدام به فروش قرص های لاغری حاوی روانگردان در باشگاه های ورزشی و به خصوص باشگاه های ورزشی زنانه کرده و ممکن است از این طریق فرد بدون آنکه بخواهد در دام اعتیاد بیفتد.

رحیمی ادامه داد: پلیس نیز بر این موارد نظارت جدی دارد اما لازم است خود شهروندان نیز حواسشان به این موارد بوده و فریب تبلیغات و وعده های این چنینی را نخورند.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا این افزایش ورود شیشه به پایتخت را می توان متأثر از تحولات رخ داده در کشور افغانستان دانست، گفت: در رابطه با این موضوع بخشی را باید به مسئولان خودمان هشدار دهیم و اینکه چطور مواد مخدر از شرق کشور به تهران رسیده است. بخشی دیگر را نیز لازم است که در آن سوی مرز مراقبت جدی تری از سوی کشورهای همسایه انجام شود.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه با توجه به بازگشایی مدارس آیا پلیس برنامه ای برای پاکسازی این فضاها نیز دارد یا خیر، گفت: در این خصوص برنامه ریزی کامل انجام شده و تمام مسیرهای منتهی به مدارس پاکسازی شده و تحت نظر است. همچنین آموزش هایی نیز در سطح مدارس به دانش آموزان و مسئولان مدارس داده شده است.

حذف اعدام قاچاقچیان مواد مخدر را پررو کرده

رحیمی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه گفته می شود قاچاقچیان مواد مخدر به راحتی این مواد را در صندوق عقب خودرو خود قاچاق می کنند، گفت: باید بگویم که قانون تصویب شده درباره حذف اعدام درباره جرایم مرتبط با مواد مخدر سبب جریح تر و پرروتر شدن این افراد شد اما حداقل در تهران که مطمئن هستم قاچاقچیان این جسارت را ندارند که بخواهند علنی به قاچاق مواد مخدر تظاهر کنند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ افزود: البته متأسفانه این امر وجود دارد که میزان هزینه ای که مجرمان باید در مقابل جرمی که در حوزه موارد مخدر مرتکب می شوند پرداخت کنند، بسیار ناچیز و اندک است.

ارسال نظر