زمان مطالعه: 3 دقیقه

برگزاری جشن هالوین در ایران + تصاویر

چند سالی می‌شود که جشن هالووین در ایران مورد توجه اقشار خاصی از مردم جامعه قرار گرفته است و در روزهای منتهی به ۹ آبان شاهد بازار خرید و فروش لوازم و تزیینات این جشن نامتناجس با فرهنگ ایرانی هستیم.
09 آبان 1400
شناسه : 80803
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/80803
167+
بالا
چند سالی می‌شود که جشن هالووین در ایران مورد توجه اقشار خاصی از مردم جامعه قرار گرفته است و در روزهای منتهی به ۹ آبان شاهد بازار خرید و فروش لوازم و تزیینات این جشن نامتناجس با فرهنگ ایرانی هستیم.

حادثه 24 - چند سالی می‌شود که جشن هالووین در ایران مورد توجه اقشار خاصی از مردم جامعه قرار گرفته است و در روزهای منتهی به ۹ آبان شاهد بازار خرید و فروش لوازم و تزیینات این جشن نامتناجس با فرهنگ ایرانی هستیم. این بازار از ایده برای تهیه لباس شخصیت‌های کارتونی وروش‌های تزیین غذا با تم ترسناک و ساخت شابلون کدو تنبل در فضای مجازی شروع شده و تا فروش لباس‌ها و لوازم تزیینی، تهیه کیک‌ها و شیرینی‌های مخصوص در قنادی‌ها، عکاسی از این مراسم توسط آتلیه‌ها و گریم‌های ترسناک یا گریم‌های مشابه چهره‌های معروف هالیوود در آرایشگاه‌های زنانه و مردانه ادامه پیدا می‌کند. شگفت آنکه در این ایام تورهای مسافرتی ویژه هالووین نیز توسط چند آژانس مسافرتی تبلیغ می‌شود. اما نکته قابل توجه این است که با وجود تمام تبلیغاتی که در فضای مجازی و در رسانه‌ها مبنی برگسترش این جشن در ایران می‌شود، فروشگاه‌ها و مراکز فروش انگشت شماری لوازم و تجهیزات هالووین را به صورت حضوری می‌فروشند و اگر هم فروش، حضوری باشد در بسیاری از موارد به صورت پنهانی است و فروشندگان دلیل آن را برخورد اماکن و تخلف صنفی عنوان می‌کنند. در واقع آنچه در حال حاضر از تدارک جشن هالووین در ایران به وضوح دیده می‌شود تبلیغ خدمات توسط فروشندگان و سفارش‌های آنلاین توسط مشتری‌ها و در نهایت انتشار عکسهای این جشن درفضای مجازی است که فعلا، مختص قشر خاصی از افراد جامعه است به طوری که شاید هنوز نتوان آن را یک شبیخون فرهنگی دانست اما مسئله مهمی که قابل انکار نیست این است که با گسترش وسایل ارتباط جمعی مانند ماهواره و اینترنت هجوم مراسم اینچنینی به فرهنگ ما غیرقابل انکار است و چه بسا در سالهای آتی هالووین نیز مانند ولنتاین و کریسمس چنان گسترشی پیدا کند که گویی جزیی از فرهنگ ما بوده است. در این میان آسیب‌شناسان دلایل مختلفی را برای گرایش و استقبال از برخی رسومات بیگانه عنوان می‌کنند که مهم‌ترین آن‌ها خلا تفریح و شادی در جامعه و بحران جدی در زمینه تخلیه انرژی بخصوص در جوانان می‌باشد و شاید امروز برای جلوگیری از همه گیری رسم بی‌پایه و اساسی مانند هالووین در ایران بهترین فرصت باشد. شاید بتوان راه‌های سالم و مطابق سنت‌ها و آیین ایران را یافته و با آن‌ها شادی را به جامعه تزریق نمود. شاید بتوان با آگاهی‌سازی جامعه را از هجوم فرهنگی آگاه ساخت و شاید بتوان با احترام به سنت‌های پیشین، روش‌های جدیدی را برای تخلیه انرژی جوان امروز ابداع کرده و جایگزین مراسم‌هایی مانند هالووین نمود.

 

 

ارسال نظر