زمان مطالعه: 3 دقیقه

قتل ناجوانمردانه جوان ایرانی در ترکیه / قاتل به ایران تحویل داده می شود؟

چوپان ایرانی که برای کار به کشور ترکیه سفر کرده بود در جریان درگیری با شلیک گلوله یک تبعه ترکیه ای به قتل رسید و خانواده اش با مراجعه به دادسرای جنایی خواستار قصاص قاتل شدند.
05 مهر 1400
شناسه : 79653
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/79653
653+
بالا
چوپان ایرانی که برای کار به کشور ترکیه سفر کرده بود در جریان درگیری با شلیک گلوله یک تبعه ترکیه ای به قتل رسید و خانواده اش با مراجعه به دادسرای جنایی خواستار قصاص قاتل شدند.

حادثه 24 - چوپان ایرانی که برای کار به کشور ترکیه سفر کرده بود در جریان درگیری با شلیک گلوله یک تبعه ترکیه ای به قتل رسید و خانواده اش با مراجعه به دادسرای جنایی خواستار قصاص قاتل شدند.

 سال گذشته پسر 23 ساله ایرانی به نام رضا که به همراه خانواده اش در شهرستان ماکو زندگی می کرد تصمیم گرفت برای کار به روستای شاوشات ترکیه که در استان آرتوین بود برود اما خبر نداشت که حادثه ای مرگبار در انتظارش است.

رضا ششم مهرماه پارسال در جریان یک درگیری به دست مردی ترکیه ای به قتل رسید. به دنبال این اتفاق پرونده ای در اداره پلیس ترکیه تشکیل شده و عامل جنایت نیز بازداشت شد. از سوی دیگر جسد جوان ایرانی که در پزشکی قانونی بود مدت ها طول کشید تا تحویل خانواده اش در ایران شود. پس از آن خانواده جوان ایرانی به دلیل اینکه قتل در خارج از کشور رخ داده، راهی دادسرای جنایی تهران شدند و درخواست کردند تا پرونده این جنایت به تهران منتقل شود.

درخواست قصاص

پدر رضا چوپانی که در ترکیه به قتل رسیده وقتی در شعبه یازدهم دادسرای جنایی تهران حاضر شد در توضیح ماجرا به بازپرس مصطفی واحدی گفت: پسرم رضا 23 ساله بود. ما در شهرستان ماکو در استان آذربایجان غربی ساکن هستیم. پسرم کارش چوپانی بود. کاری که از اجدادش به ارث برده بود. به دلیل اینکه شهر ما به ترکیه نزدیک است، من و برادرانم و اقوام دیگرم بارها برای کار چوپانی به ترکیه رفته بودیم. حتی پسرم رضا پیش از این هم بارها برای کار به ترکیه سفر کرده و بعد به شهرستان ماکو بازگشته بود.

پدر رضا در ادامه گفت: پسرم آخرین بار 8 ماه قبل از مرگش برای کار از ماکو به روستای شاوشات ترکیه رفت. به جز پسرم، چند نفر دیگر که تبعه افغانستان و ترکیه بودند هم در آنجا کار می کردند تا اینکه ششم مهرماه پارسال بود که مردی افغان به ما زنگ زد و گفت یک مرد ترکیه ای ، پسرمان رضا را در جریان درگیری با شلیک گلوله به قتل رسانده است. شنیدن این خبر شوک بزرگی به ما وارد کرد. خانواده ام می گفتند شاید فرد افغان دروغ گفته باشد اما من دلشوره عجیبی به جانم افتاده بود. شک نداشتم که خبر درست است و پسرم را از دست داده ام.

او ادامه داد: فورا به یکی از بستگانمان در ازمیر زنگ زدیم و از او خواستیم تا خودش را به روستای شاوشات برساند و موضوع را پیگیر شود تا ببیند ماجرای قتل پسرم رضا صحت دارد یا نه. او هم به ما خبر داد که ماجرا حقیقت دارد و پسرمان در درگیری از ناحیه سر هدف اصابت شلیک گلوله قرار گرفته و به قتل رسیده است. آنطور که به ما گفتند قاتل ترکیه ای پس از شلیک مرگبار قصد فرار داشته اما افرادی که در دامداری کار می کردند به همراه شاهدان درگیری مانع فرار قاتل شدند و او را دستگیر کردند. ما با پرس و جوی فراوان علت درگیری پسرمان با مرد ترکیه ای را به صورت دقیق متوجه نشدیم. فقط شنیدیم که با یکدیگر اختلاف و درگیری داشتند . تا به این لحظه از دلیل اصلی و انگیزه قاتل کسی به ما حرفی نزده است. از سوی دیگر متوجه شدیم که عامل قتل مسلحانه دستگیر شده و هم اکنون در زندان ترکیه است. ما هم سرانجام موفق شدیم با پیگیری فامیلمان (همان اقوامی که ساکن ازمیر هستند) جسد پسرمان را تحویل بگیریم و در ماکو دفن کنیم. اما به دلیل اینکه کرونا بود نتوانستیم خودمان برای پیگیری پرونده به ترکیه برویم. از سوی دیگر درخواست این را داریم که پرونده در کشور خودمان رسیدگی و قاتل بر اساس قوانین خودمان محاکمه و مجازات شود.

پدر مقتول در ادامه گفت: درخواست ما این است که قاتل را به ایران منتقل کنند و پرونده در کشور خودمان رسیدگی شود. همچنین خواستار قصاص قاتل ترکیه ای هستیم.

با مطرح شدن درخواست خانواده چوپان ایرانی ، بازپرس مصطفی واحدی دستور داد تا از طریق اداره کل حقوقی امور بین الملل با دادگستری و پلیس ترکیه مکاتبه شود تا درباره وضعیت قاتل مرد ایرانی تعیین تکلیف شود. علاوه بر این نتیجه تحقیقات پلیس و مرجع قضایی ، فیلم جنایت و بازسازی صحنه قتل توسط قاتل ترکیه ای، اعترافات وی و انگیزه اصلی او از جنایت مسلحانه ، نتیجه پزشکی قانونی درباره علت مرگ و تمام مدارکی که در پرونده وجود دارد تحویل مرجع قضایی ایران شود.

همچنین اگر متهم در آنجا محاکمه شده جزییات دادگاه و نتیجه محکومیت را به قوه قضایی ایران تحویل دهند.

ارسال نظر