زمان مطالعه: 4 دقیقه

آخرین اخبار از زلزله قوچان / خسارات جزئی به امکان و ساختمان‌ها + جزئیات

پس از زمین‌لرزه و پس لرزه‌های صبح امروز در حوالی قوچان گزارش چندین مورد ریزش دیوار منازل و ترک خوردگی شدید در روستاهای این شهرستان دریافت شده و مسئولان از آماده باش کامل استان برای امدادرسانی خبر می‌دهند.
22 شهریور 1400
شناسه : 79126
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/79126
92+
بالا
پس از زمین‌لرزه و پس لرزه‌های صبح امروز در حوالی قوچان گزارش چندین مورد ریزش دیوار منازل و ترک خوردگی شدید در روستاهای این شهرستان دریافت شده و مسئولان از آماده باش کامل استان برای امدادرسانی خبر می‌دهند.

حادثه 24 - پس از زمین‌لرزه و پس لرزه‌های صبح امروز در حوالی قوچان گزارش چندین مورد ریزش دیوار منازل و ترک خوردگی شدید در روستاهای این شهرستان دریافت شده و مسئولان از آماده باش کامل استان برای امدادرسانی خبر می‌دهند.

صبح امروز مرکز لرزه‌نگاری کشوری مؤسسۀ ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام کرد زمین‌لرزه‌ای به بزرگی 5.2 ریشتر حوالی قوچان در استان خراسان رضوی را لرزاند.این زمین لرزه ساعت هشت و 32 دقیقه و 30 ثانیه در 6 کیلومتری عمق زمین و در موقعیت طول جغرافیایی 58.86 و عرض جغرافیایی 37.08 رخ داد.  

بر اساس این گزارش، نزدیک‌ترین شهرها به محل وقوع این زمین لرزه 30 کیلومتری قوچان (خراسان رضوی)، 35 کیلومتری چاپشلو (خراسان رضوی) و 42 کیلومتری چکنه (خراسان رضوی) ثبت شده است.همچنین نزدیک ترین مراکز استان ها به محل وقوع این زلزله 107 کیلومتری مشهد و 141 کیلومتری بجنورد گزارش شده است.

پس از این زلزله، پس لرزه ای در ساعت هشت و 56 دقیقه با بزرگی 2.8 ریشتر در عمق هفت کیلومتری زمین و پس لرزه دیگری نیز در ساعت 9 و 8 دقیقه با شدت 3.5 ریشتر در عمق 6 کیلومتری زمین در این ناحیه رخ داد.

ریزش و ترک خوردگی دیوار منازل

علیرضا صیادی، معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌ احمر خراسان رضوی اظهارداشت: طبق اعلام اولیه تیم‌های ارزیاب اعزامی به مناطق زلزله‌زده در شهرستان قوچان گزارش چندین مورد ریزش دیوار منازل و ترک خوردگی شدید در روستاهای شهرستان قوچان دریافت شده است.

وی افزود: در روستاهای شهرستانهای کلات، چناران و درگز نیز که زلزله با شدت بالایی احساس شده است تاکنون گزارش تخریب جدی نداشتیم.

صیادی گفت: این خسارات از روستاهای عمارت، دیزادیز و جعفرآباد شرقی قوچان دریافت شده که درخواست حضور کارشناسان بنیاد مسکن را برای تخمین میزان خسارات نیز داشته‌اند.

وی تصریح کرد:گروه‌های ارزیاب هلال احمر به روستاهای خانکانلو، بوکانلو، یدک، الهیان و تبارک قوچان که زلزله با شدت بیشتری احساس شد رسیده‌اند اما هنوز گزارشی از خسارات احتمالی در این روستاها نداشته‌ایم.

آماده باش ارتش در پی زلزله قوچان

امیر سرتیپ رضا آذریان، فرمانده قرارگاه منطقه ای شمالشرق نزاجا نیز گفت: با توجه به وقوع زلزله در قوچان و بجنورد تیپ‌های 130 بجنورد و 277 قوچان به حالت آماده باش درآمده و در صورت نیاز آماده کمک‌ به هموطنان باشند.

وی با بیان اینکه رزمایش‌های مقابله با بلایای طبیعی با برنامه و منظم در یگان‌های  ارتش برگزار می‌شود و کارکنان و یگان‌ها از آمادگی و آموزش لازم در این زمینه برخوردار  هستند در  تماس تلفنی با فرماندهان تیپ‌های مذکور بر آمادگی کامل جهت کمک‌ به هموطنان در صورت نیاز در مناطق وقوع زلزله تاکید کرد.

هفت پایگاه اورژانس برای مصدومان احتمالی

مسوول روابط عمومی مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهدگفت: 7 پایگاه شهری و روستایی اورژانس در قوچان برای امدادرسانی به مصدومان احتمالی زلزله این شهرستان آماده‌سازی شده‌اند.

محمد علیشاهی افزود: بیمارستان موسی بن جعفر قوچان آمادگی کامل برای رسیدگی به مجروحان و مصدومان احتمالی ناشی از این زلزله را دارد.

ارسال نظر