زمان مطالعه: 5 دقیقه

محمدعلی نجفی به خانه برگشت / حمیدرضا گودرزی: آزادی مشروط نجفی را پیگیری می کنم

26 ماه پس از قتل میترا استاد به دست محمدعلی نجفی، در حالی که طبق قانون آزادی مشروط شامل حال او می شود با درخواستش مخالفت شد اما او توانست با استفاده از مرخصی از زندان آزاد شود.
31 مرداد 1400
شناسه : 78271
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/78271
497+
بالا
26 ماه پس از قتل میترا استاد به دست محمدعلی نجفی، در حالی که طبق قانون آزادی مشروط شامل حال او می شود با درخواستش مخالفت شد اما او توانست با استفاده از مرخصی از زندان آزاد شود.

حادثه 24 - 26 ماه پس از قتل میترا استاد به دست محمدعلی نجفی، در حالی که طبق قانون آزادی مشروط شامل حال او می شود با درخواستش مخالفت شد اما او توانست با استفاده از مرخصی از زندان آزاد شود.

بزرگترین چالش زندگی محمدعلی نجفی، یکی از سیاستمدار قدر چهار دهه اخیر روز روز 7 خرداد ماه سال 1398اتفاق افتاد. روزی که همسر دومش میترا استاد به قتل رسید و او عصر همان روز به پلیس آگاهی رفت و به قتل اعتراف کرد. هرچند او مدعی شد که ناخواسته مرتکب قتل شده اما دیگر کار از کار گذشته بود و با تفهیم اتهام قتل عمد، رسیدگی به پرونده او آغاز شد. رسیدگی به پرونده او در دادسرا با سرعتی باورنکردنی انجام و پرونده به دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد. هرچند او در دور اول محاکمه به قصاص محکوم شد اما ناگهان اولیای دم مقتول از قصاص صرف نظر کردند و او برای دومین مرتبه و از لحاظ جنبه عمومی جرم و اتهام نگهداری اسلحه غیر مجاز به تحمل 6 سال و نیم حبس محکوم شد.  این رای اما با اعتراض نجفی و وکلای مدافعش به دیوان عالی کشور فرستاده شد و قضات دیوان آن را نقض کردند و پرونده برای سومین دور از محاکمه باز هم به دادگاه فرستاده شد. در این دور از محاکمه قضات دادگاه با وجود دفاعیات نجفی و وکلایش نوع قتل را عمد تشخیص دادند و او را به تحمل حبس محکوم کردند اما وقتی باز هم نسبت به رای اعتراض و پرونده به دیوان عالی کشور فرستاده شد قضات دیوان باز هم رای دادگاه را نقض کردند. در این شرایط بود که پرونده برای رسیدگی نهایی به هیئت عمومی دیوان عالی کشور بعنوان عالی ترین مرجع قضای فرستاده شد. در جلسه هیئت عمومی پس از رای گیری، در نهایت از میان ۶۶ نفر از قضات حاضر، ۳۹ قاضی رای دادگاه کیفری (قتل عمد) را تایید کردند و ۲۷ قاضی رای دیوان عالی (قتل شبه عمد) را تایید کردند.

تلاش برای آزادی مشروط

با قطعی شدن حکم حبس برای نجفی وکلای مدافع او تلاش های خود را معطوف به استفاده از آزادی مشروط کردند. ماده ای قانونی که شامل حال نجفی می شد. اما از سوی دادسرا با آن مخالفت شد. حمیدرضا گودرزی یکی از وکلای نجفی در این باره به حادثه 24 می گوید: طبق قانون دادگاه صادر کننده حکم می تواند به پیشنهاد دادستان یا قاضی اجرای احکام پس از گذراندن نصف حبس در مورد محکومان به حبس بیش از 10 سال و در سایر موارد پس  از تحمل یک سوم مجازات با رعایت شرایطی حکم آزادی مشروط را صادر کند. این شرایط شامل این موارد است: محکوم در مدت اجرای مجازات همواره از خود حسن اخلاق ورفتار نشان دهد. حالات و رفتار محکوم نشان دهد که پس از آزادی، دیگر مرتکب جرمی نمی شود. به تشخیص دادگاه محکوم تا آنجا که استطاعت دارد ضرر وزیان مورد حکم یا مورد موافقت مدعی خصوصی را بپردازد یا قراری برای پرداخت آن ترتیب دهد. در این پرونده موکلم هر سه شرط را دارا است. حسن خلق او در زندان را همه تایید می کنند. او توانسته رضایت اولیای دم را جلب کند و منعی برای پذیرش درخواست آزادی مشروط او وجود ندارد. اما وقتی این درخواست را به دادسرا تقدیم کردیم با آن مخالفت شد. ولی با این وجود باز هم درخواست آزادی مشروط داده ایم که امیدواریم با آن موافقت شود.

آزادی نجفی با مرخصی

به رغم مخالفت دادسرا با آزادی مشروط نجفی اما او چند روز قبل با دریافت مرخصی از زندان خارج شد. گودرزی در این باره می گوید: مرخصی که به دکتر نجفی داده شده حقی قانونی است که شامل همه زندانیان می شود. او چند روز قبل با مرخصی از زندان آزاد شد اما ما همچنان پیگر آزادی مشروط او هستیم تا برای همیشه آزاد شود.

وکیل مدافع نجفی درباره وضعیت سلامتی موکلش می گوید: دکتر نجفی یک مرتبه به دلیل گرفتگی رگهای قلب جراحی شده است. از طرفی او دچار بیماری دیابت است و به طور روزانه داروهای زیادی مصرف می کند و بالغ بر 70 سال هم دارد. صرف نظر از خدمات مثبتی که او در سالهای گذشته داشته، همین حالا هم چند بنیاد خیریه دارد که در زندان پیگر آنها است و در زمانی که به مرخصی می رود کارهای این خیریه ها را پیگیری می کند. آزادی مشروط شامل حالش می شود و امیدوارم که این بار با این درخواست موافقت شود.

ارسال نظر