زمان مطالعه: 6 دقیقه

نقشه سیاه دختر و پسر جوان برای کلاهبرداری از مردم

دختر و پسر جوان که در یک هتل با هم همکار بودند بعد از آنکه بخاطر کرونا بیکار شدند نقشه شومی برای شهروندان کشیدند و با ترفندی خاص از دست به کلاهبرداری های میلیونی می زدند.
10 خرداد 1400
شناسه : 75804
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/75804
308+
بالا
دختر و پسر جوان که در یک هتل با هم همکار بودند بعد از آنکه بخاطر کرونا بیکار شدند نقشه شومی برای شهروندان کشیدند و با ترفندی خاص از دست به کلاهبرداری های میلیونی می زدند.

حادثه 24 - دختر و پسر جوان که در یک هتل با هم همکار بودند بعد از آنکه بخاطر کرونا بیکار شدند نقشه شومی برای شهروندان کشیدند و با ترفندی خاص از دست به کلاهبرداری های میلیونی می زدند.

راز کلاهبرداری های این دختر و پسر بهمن سال گذشته فاش شد. زمانی که زنی سالخورده قدم در اداره پلیس تهران گذاشت و خبر از کلاهبرداری 50 میلیون تومانی داد. وی در توضیح ماجرا گفت: پسر من سال هاست که در کانادا زندگی می کند. چند روز قبل پسری جوان به خانه ام زنگ زد و خودش را دوست پسرم جا زد. او گفت پسرم درجریان یک درگیری توسط پلیس کانادا دستگیر و زندانی شده است. جوان ناشناس مدعی شد که پسرم از او خواسته به من زنگ بزند تا برایش پول بفرستم. می گفت پلیس کانادا او را به جریمه نقدی محکوم کرده است و اگر این پول را جور نکند، به زندان می رود.

شاکی ادامه داد: ین را که شنیدم ترسیدم و گفتم حتما پول را فراهم می کنم. مرد ناشناس می گفت که فقط تا پایان وقت اداری فرصت دارد تا از طریق سفارت پول را تبدیل به دلار کند. از طرفی پسرم موبایلش را جواب نمی داد و آنلاین هم نبود و به همین دلیل پول را به حسابی که جوان ناشناس گفته بود واریز کردم تا هر چه زودتر به دست او برسد و پسرم آزاد شود. اما روز بعد که برای پیگیری موضوع به سفارت کانادا رفتم مشخص شد که پسرم اصلا زندان نبوده و ماجرای درگیری دروغی بیش نبوده است. پسرم سرگرم اسباب کشی بوده و خانه اش را عوض کرده بود و به همین دلیل صدای زنگ موبایلش را نشنیده بود. آنجا بود که فهمیدم به دام یک کلاهبردار افتاده ام و پسرم از من خواست تا ماجرای این کلاهبرداری را به پلیس گزارش کنم.

شکایت های سریالی

با این شکایت ، پرونده ای در شعبه چهارم دادیاری دادسرای ویژه سرقت تشکیل شده و گروهی از ماموران اداره آگاهی تهران تحقیقات خود را برای یافتن مرد شیاد آغاز کردند. بررسی ها ادامه داشت و در مدتی کوتاه چند شکایت مشابه دیگر نیز پیش روی تیم تحقیق قرار گرفت که نشان می داد جوان شیاد به صورت سریالی دست به کلاهبرداری می زند. او طعمه های خود را از میان زنان و مردان سالخورده انتخاب می کرد که فرزندشان در خارج از کشور بودند. بعد از تماس با آنها خودش را دوست آنها معرفی کرده و پس از اجرای نمایش و به بهانه های مختلف دست به کلاهبرداری می زد. این تنها شگرد مرد شیاد نبود و ماموران متوجه شدند که او با ترفندهای دیگری نیز از طعمه هایش پول می گرفت.

هراس از کرونا

ترفند دیگر مرد شیاد این بود که به شماره های مختلف زنگ می زد و اگر زنی مسن گوشی را برمی داشت با پرسیدن چند سئوال کوتاه اطلاعاتی از اعضای خانواده وی به دست می آورد و بعد مدعی شد که یکی از اعضای خانواده به خاطر ابتلا به کرونا در خیابان افتاده و از حال رفته است و درخواست پول می کرد تا او را به بیمارستان انتقال بدهد. یا اینکه می گفت وی دچار سکته قلبی شده و یا تصادف کرده و یا در بیمارستان تحت عمل جراحی قرار دارد و با این ترفندهای عجیب از هر فرد بین 5 میلیون تا 30 میلیون تومان پول می گرفت.

پایان 4 ماه فرار

کلاهبرداری های سریالی مرد شیاد ادامه داشت تا اینکه با انجام اقدامات اطلاعاتی این متهم 27 ساله چند روز قبل دستگیر شد. او اگرچه اصرار داشت که بیگناه است اما در بررسی تلفن همراهش، همه پیامک های واریز پول بدست آمد و پسر جوان چاره ای جز بیان حقیقت ندید. او مدعی شد که تمام این نقشه ها را از بهمن پارسال با همدستی دختر موردعلاقه اش کشیده است. وی گفت: من و شهرزاد از کارکنان هتلی در تهران بودیم اما به خاطر کرونا ، هتل تعطیل و ما بیکار شدیم. قرار بود به خواستگاری شهرزاد بروم اما کار مناسبی گیر نمی آوردم و از طرفی شهرزاد خواستگار دیگری هم داشت و از سوی خانواده اش تحت فشار بود. یک روز که در خانه بودم و به شدت فکرم درگیر بود تلفن خانه ام زنگ خورد. مادرم آن را جواب داد و بعد از چند دقیقه متوجه شدم که ظاهرا فردی قصد کلاهبرداری داشته و به بهانه اینکه مادرم در مسابقه تلویزیونی برنده شده از او خواسته بود که پای دستگاه خودپرداز برود. مادرم که اهل مطالعه بود می دانست این شگرد کلاهبرداران است و تلفن را قطع کرد. همان لحظه ایده کلاهبرداری به ذهنم خطور کرد اما با ترفندی دیگر.

وی ادامه داد: موضوع را با شهرزاد درمیان گذاشتم و در نهایت او هم قبول کرد که با من همدست شود. اکثر طعمه هایم را از قبل می شناختیم و برخی دیگر را هم اتفاقی به خانه هایشان زنگ می زدیم. آنهایی که فرزندانشان در خارج از کشور بودند و می دانستیم پدر و مادر پیرشان در تهران زندگی می کنند را به بهانه اینکه دوست فرزندشان هستیم و افراد دیگر را هم به بهانه های دیگر فریب داده و از آنها کلاهبرداری می کردیم.

متهم گفت: در اکثر مواقع من با طعمه هایم صحبت می کردم به جز چند مورد که شهرزاد با آنها صحبت کرد و با چرب زبانی فریبشان داد. ما در این مدت شاید به بیش از 100 نفر زنگ زدیم که نصف آنها فریبمان را خوردند و پول به حسابمان واریز کردند. با این پول ها برای شهرزاد هدایای گرانقیمت خریدم و مابقی را پس انداز کردم تا بتوانم خانه ای رهن کنم به خواستگاری دختر مورد علاقه ام بروم که همه چیز لو رفت.

متهم پس از اقرار به نقشه کلاهبرداری های سریالی بازداشت شده و تحقیقات برای دستگیری همدست وی و همچنین شناسایی سایر شاکیان احتمالی ادامه دارد.

ارسال نظر