زمان مطالعه: 4 دقیقه

موشک چینی به زمین رسید

به گفته‌ی اداره‌ی هوانوردی چین بقایای موشک لانگ مارچ ۵ بی صبح روز یکشنبه در اقیانوس هند در نزدیکی جزایر مالدیو وارد جو زمین شده است.
19 اردیبهشت 1400
شناسه : 75125
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/75125
415+
بالا
به گفته‌ی اداره‌ی هوانوردی چین بقایای موشک  لانگ مارچ ۵ بی  صبح روز یکشنبه در اقیانوس هند در نزدیکی جزایر مالدیو وارد جو زمین شده است.

 حادثه 24 - به گفته‌ی اداره‌ی هوانوردی چین بقایای موشک  لانگ مارچ ۵ بی  صبح روز یکشنبه در اقیانوس هند در نزدیکی جزایر مالدیو وارد جو زمین شده است.

به نقل از نیویورک تایمز، گفته می‌شود این موشک حین ورود به زمین سوخته است، هنوز مشخص نیست که آیا قطعاتی از آن روی جزایر مالدیو افتاده یا خیر. رسانه‌های چین اعلام کردند که بخش‌هایی از این موشک در ساعت ۲:۲۴ به وقت گرینویچ (۶:۵۴ به وقت تهران) وارد جو شده است.

این موشک بخش اصلی ایستگاه فضایی چین را در روز ۲۹ آوریل به فضا برد. به طور معمول بخش بزرگ موشک به سرعت به زمین باز می‌گردد اما هسته‌ی ۲۳ تنی لانگ مارچ ۵ بی ایستگاه فضایی را تا مدار همراهی کرد و سپس کاهش ارتفاع داده و بازگشت کنترل نشده‌ی خود را آغاز کرد. احتمال آسیب آن به افراد کم بود اما صفر نبود بنابراین مردم سراسر جهان در انتظار بازگشت آن بودند.

اداره‌ی هوانوردی چین که تا روز یکشنبه حرفی در مورد ورود کنترل نشده‌ی موشک نزده بود، اعلام کرد که این موشک وارد جو زمین شده و جایی در نزدیکی مالدیو فرود آمده است. مردم عمان در شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند که گذر این موشک را در آسمان مشاهده کرده‌اند.

جاناتان مک‌داول(Jonathan McDowell)، ستاره‌شناسی که حرکت این موشک را دنبال می‌کرد در توییتر خود نوشت: فرود این موشک در اقیانوس محتمل‌ترین حالت است.

این در حالیست که روز گذشته شبکه سی ان ان به نقل از منابع ارتش آمریکا گزارش داده بود که این موشک در منطقه ای در ترکمنستان سقوط خواهد کرد.

ناسا از عدم شفافیت چین در مورد بازگشت بقایای این موشک به زمین انتقاد کرد و گفت که کشورهایی که ماموریت‌های فضایی انجام می‌دهند وظیفه دارند خطرات احتمالی برای انسان‌ها را به حداقل برسانند.

بیل نیلسونBill Nelson، مدیر ناسا گفت: واضح است که چین  استانداردهای مربوط به مسئولیت در برابر زباله‌های فضایی را  رعایت نمی‌کند. بسیار مهم است که چین و سایر کشورهایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند و همچنین سازمان‌های تجاری با مسئولیت و شفافیت عمل کنند و از ایمنی، ثبات و پایداری فعالیت‌های فضایی خود در طولانی‌مدت اطمینان حاصل کنند.

در ماه مه سال ۲۰۲۰ نیز قطعاتی از اولین موشک لانگ‌مارچ ۵‌ بی چین بر ساحل عاج سقوط کرد و به چندین ساختمان آسیب رساند اما خطرات جانی به همراه نداشت. چین 10 موشک دیگر برای تکمیل ایستگاه فضایی خود به فضا خواهد فرستاد.

کلمات کلیدی:
ارسال نظر