زمان مطالعه: 9 دقیقه

عامل جنایت چهارشنبه سوری خودش را تسلیم کرد / متهم: عذاب وجدان در ترکیه رهایم نمی کرد

عاملان درگیری مرگبار در شب چهارشنبه سوری پارسال از ترس دستگیری و مجازات ، قاچاقی به ترکیه گریختند اما زندگی مخفیانه آنها به سختی می گذشت و عذاب وجدان لحظه ای رهایشان نمی کرد ، همین باعث شد تا برای پایان یافتن کابوس هایشان خودشان را تسلیم پلیس ترکیه کنند و به ایران برگردند.
16 اردیبهشت 1400
شناسه : 75047
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/75047
1020+
بالا
عاملان درگیری مرگبار در شب چهارشنبه سوری پارسال از ترس دستگیری و مجازات ، قاچاقی به ترکیه گریختند اما زندگی مخفیانه آنها به سختی می گذشت و عذاب وجدان لحظه ای رهایشان نمی کرد ، همین باعث شد تا برای پایان یافتن کابوس هایشان خودشان را تسلیم پلیس ترکیه کنند و به ایران برگردند.

حادثه 24 - عاملان درگیری مرگبار در شب چهارشنبه سوری پارسال از ترس دستگیری و مجازات ، قاچاقی به ترکیه گریختند اما زندگی مخفیانه آنها به سختی می گذشت و عذاب وجدان لحظه ای رهایشان نمی کرد ، همین باعث شد تا برای پایان یافتن کابوس هایشان خودشان را تسلیم پلیس ترکیه کنند و به ایران برگردند.

بامداد 27 اسفند پارسال بود که گزارش قتل پسری 18 ساله به قاضی ساسان غلامی بازپرس ویژه قتل اعلام شد که با دستور وی ، گروهی از کارآگاهان جنایی تحقیقات خود را در خصوص این جنایت آغاز کردند. بررسی ها حکایت از این داشت که مقتول 26 اسفند ماه یعنی در آخرین چهارشنبه سال در خیابانی حوالی جنوب تهران با چند نفر درگیر شده و با ضربات چاقو و قمه از سوی آنها زخمی شده بود. پس از آن اورژانس پسر مجروح را به بیمارستان انتقال داده و تحت درمان قرار گرفت اما شدت جراحات به حدی بود که با وجود تلاش تیم پزشکی ، وی به کام مرگ رفت.

فرار از صحنه قتل

با دستور بازپرس جنایی ، جسد مقتول به پزشکی قانونی انتقال یافت و تیم جنایی برای بدست آوردن اطلاعات بیشتری از این حادثه مرگبار و شناسایی عاملان جنایت راهی محل درگیری شدند. با تحقیق از شاهدان مشخص شد که دو برادر به نام آرین و آرمان  هم محلی های مقتول و عاملان این جنایت بودند. با این سرنخ بدست آمده ، ماموران راهی محل سکونت این دو برادر شدند اما آنها پس از درگیری مرگبار فراری شده بودند و خانواده هایشان اطلاعی از مخفیگاه آنها نداشتند. در ادامه تحقیقات مشخص شد که مقتول با دو برادر بر سر مسئله پیش پا افتاده درگیر شده اند. آنطورکه مشخص شد مقتول به دلیل اینکه برادران همیشه به رفتارهای او تذکر می دادند از آنها کینه به دل گرفته بود. بر سر این موضوع شب چهارشنبه سوری درگیر شده و دعوای آنها با قتل پایان یافته بود.

تحت تعقیب اینترپل

اگرچه متهمان فرار کرده و سعی داشتند ردی از خودشان به جا نگذارند اما با این وجود اقدامات اطلاعاتی از سوی کار آگاهان جنایی آغاز شد تا اینکه مشخص شد دو برادر به همراه یکی از دوستانشان که وی هم در درگیری مرگبار حضور داشته مخفیانه از کشور خارج شده و با پرداخت پول به قاچاقچیان انسان به کشور ترکیه گریخته اند. با افشای این حقیقت ، نام متهمان در لیست افراد تحت تعقیب پلیس بین الملل قرار گرفت.  همچنان که جست و جو برای یافتن مخفیگاه متهمان از طریق اینترپل ادامه داشت مشخص شد که عاملان این درگیری مرگبار 10 روز پس از فرار به خاطر عذاب وجدان خود را به پلیس ترکیه معرفی کرده اند. پلیس ترکیه وقتی متوجه شد که آنها در ایران دست به جنایت زده اند ، متهمان را دستگیر و تحویل کنسولگری ایران در ترکیه داد. به این ترتیب متهمان به ایران انتقال یافتند و بعد تحویل پلیس آگاهی تهران شدند. آنها وقتی پیش روی قاضی ساسان غلامی بازپرس شعبه سوم دادسرای جنایی تهران قرار گرفتند به درگیری مرگبار اعتراف کردند و پس از بازداشت برای انجام تحقیقات بیشتر به اداره دهم پلیس آگاهی تهران انتقال یافتند.

عذاب وجدان

یکی از دو برادر متهم اصلی این درگیری مرگبار است. او اگرچه پس از قتل با سختی فراوان خودش را به خاک ترکیه رساند تا از دستگیری و مجازات فرار کند اما می گوید درست از همان روز اول عذاب وجدان و کابوس های وحشتناک به سراغش آمده و لحظه ای رهایش نمی کرده است. به همین دلیل تصمیم گرفته هر طور شده به ایران برگردد تا عذاب وجدانش کمتر شود.

علت اختلافتان با مقتول چه بود؟

اختلاف چندانی نداشتیم. من و برادرم اصلا اهل دعوا نیستیم ، باور کنید آدم حسابی هستیم اما مقتول از ما کینه داشت. چون او خیلی زود عصبانی می شد و فقط یکبار برادرم به او تذکر داد که کمتر خودتو ناراحت کن و به اعصابت مسلط باش. همین حرف برادرم باعث شده بود که او از ما ناراحت شود و کینه به دل بگیرد.

چه شد که دعوای شما به جنایت ختم شد؟

شب چهارشنبه سوری بود و ما قصد داشتیم به خیابان برویم و دوری بزنیم. مقتول و دوستانش هم در محل بودند که طبق معمولا مقتول بر سر اتفاقی که بین بچه های محل افتاده بود کلافه و عصبانی بود. پرخاشگری می کرد و وقتی ما را دید ناگهان یاد تذکر برادرم افتاد. گفتم که او از ما کینه به دل داشت در صورتیکه ما به فکر او بودیم . درگیری شروع شد و مقتول با نارنجک شیشه ماشینمان را شکست و به کاپوت هم خسارت زد. تاکید می کنم ما به هیچ عنوان قصد درگیری نداشتیم و دعوا را مقتول شروع کرد. بعد از درگیری او و دوستانش سوار موتور شدند و رفتند اما کمی جلوتر تعادلشان را از دست دادند و زمین خوردند. همین باعث شد تا بیشتر عصبانی شوند و دوباره به قصد درگیری به سمت ما آمدند. حالت عادی نداشتند و فکر می کنم دوستان مقتول مشروبات الکلی مصرف کرده بودند. آنها با چاقو و قمه به سمت ما حمله ور شدند و برادرم با یک تکه چوب از خودش دفاع می کرد. نمی دانم چاقو کی روی زمین افتاد که برادرم آن را برداشت و به مقتول که با من درگیر بود چند ضربه به دستش زد. در این میان دوستان مقتول ضربه ای با چاقو به شقیقه برادرم زدند و او بی حال روی زمین افتاد. من همچنان با مقتول درگیر بودم که چاقویش روی زمین افتاد و از فرصت استفاده کرده ، آن را برداشتم و ضربه ای به امیر زدم.

چه شد که فکر فرار به سرتان زد؟

بعد از درگیری برادرم را به بیمارستان بردیم چون چاقو به شقیقه اش وارد شده و زخمی بود. بعد از درمان او متوجه شدیم که هم محلی مان کشته شده است. این را که شنیدم تصمیم به فرار گرفتیم. می دانستیم اگر بمانیم دستگیرمان می کنند و من به اتهام قتل عمد قصاص می شوم. دوستمان هم که در درگیری حضور داشت از ترسش با ما راهی شد.

از جزییات فرارتان بگو؟

رفتیم لب مرز و با پرداخت پول به قاچاق بر ها خودمان را به ماکو رساندیم. در آنجا با یک قاچاقچی افغان آشنا شدیم و نفری 1200 دلار به او پول دادیم و ما را پشت یک کانتینر پنهان کردند و بردند ازمیر ترکیه. ده روزی در یک خانه  اجاره ای در ترکیه ماندیم.اما در تمام این مدت عذاب وجدان داشتیم. من مدام کابوس های وحشتناک می دیدم و چهره مقتول مقابل چشمانم بود. از مرگ او واقعا متاثر و ناراحت بودم. بعد دیدم نمی شود اینطور زندگی کرد. زندگی با عذاب وجدان ، دلهره و استرس خیلی سخت است. تصمیم گرفتم برگردم و با خود گفتم حتی اگر مجازات هم شوم بهتر است تا یک عمر با عذاب وجدان و کابوس زندگی کنم.

بعد خودتان را تسلیم پلیس کردید؟

با یک جوان ترکیه ای آشنا شدیم و گفتیم می خواهیم به ایران برگردیم چون قاچاقچی وارد خاک ترکیه شده ایم. گفت نفری 50 میلیون تومان می گیرد و ما را دیپورت می کند. اما خیلی زود فهمیدیم کلاهبردار است. چون با یک ایرانی آشنا شدیم و او گفت اصلا نیازی به پرداخت این پول نیست و اگر به پلیس ترکیه مراجعه کنید و ماجرای قاچاقی آمدنت به ترکیه را بگویید تحویل پلیس ایران می شوید. ما هم نزد پلیس ترکیه رفتیم و گفتیم دیپورتمان کنید. آنها هم ما را تحویل کنسولگری ایران دادند. چند روزی به خاطر کرونا در کمپ بودیم و بعد تحویل پلیس ایران شدیم. الان هم به شدت پشیمانم و واقعا از اینکه خانواده ای داغدار شده عذاب می کشیم. ما هرگز قصد کشتن کسی را نداشتیم.

ارسال نظر