زمان مطالعه: 4 دقیقه

بیرون کشیدن ۲۰۰ توپ مغناطیسی از شکم پسر بازیگوش

یک تیم پزشکی در بیمارستانی در روسیه بیش از ۲۰۰ توپ مغناطیسی از معده‌ی یک پسربچه‌ی ۲ ساله بیرون کشیدند.
31 فروردین 1400
شناسه : 74574
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/74574
157+
بالا
یک تیم پزشکی در بیمارستانی در روسیه بیش از ۲۰۰ توپ مغناطیسی از معده‌ی یک پسربچه‌ی ۲ ساله بیرون کشیدند.

حادثه 24 - یک تیم پزشکی در بیمارستانی در روسیه بیش از ۲۰۰ توپ مغناطیسی از معده‌ی یک پسربچه‌ی ۲ ساله بیرون کشیدند.

والدین یک پسربچه پس از آنکه از مدفوع پسرشان متوجه وجود جسمی خارجی شدند به سراغ پزشک رفتند.

مدفوع این پسربچه به رنگ سیاه بود که از خونریزی دستگاه گوارش او حکایت داشت.

تصاویر سونوگرافی و ایکس-ری توپ‌های درون معده‌ی پسربچه را آشکار کرد که بخشی از یک بازی بودند.

پزشکان روس به این نتیجه رسیدند که جراحی آندوسکوپیک روش کم خطرتری برای بیرون کشیدن توپ‌ها از معده‌ی این کودک است.

به گفته‌ی پزشکان، توپ‌ها به دلیل خاصیت آهنربایی شان به یکدیگر چسبیده بودند، به همین دلیل مجموع آن‌ها بزرگ‌تر از آن بود که بتوان یکباره خارجش کرد. آن‌ها بعد از فرو بردن آندوسکوپ در معده‌ی کودک، هر بار حداکثر ۴ عدد از توپ‌ها را با دقت بیرون می‌کشیدند.

پزشکان نگران بودند که توپ‌ها وارد مری یا روده‌های پسربچه شوند، اتفاقی که در صورت رخ دادن شرایط خطرناکی را رقم می‌زد، چون ممکن بود توپ‌ها به یکدیگر بچسبند، امری که خطر وارد شدن آسیب به بافت و سوراخ شدن آن را داشت.

به گفته‌ی پزشکان، این اتفاق می‌تواند باعث بروز مشکلی به نام پریتونیت یا همان التهاب شدید دیواره‌ی شکم شود. در نهایت پس از ۲ ساعت عمل جراحی، همه‌ی ۲۰۹ توپ مغناطیسی از معده‌ی پسربچه‌ی روس بیرون کشیده شد.

این چندمین بار در سال جاری میلادی است که چنین اتفاقی در روسیه رخ می‌دهد. در ماه ژانویه بود که تیمی از پزشکان در منطقه‌ی تومسک روسیه بیش از ۳۰ توپ مغناطیسی را از معده‌ی یک پسربچه‌ی ۳ ساله بیرون کشیدند.

در ماه فوریه، جراحان استان ورونژ روسیه ۱۲ توپ مغناطیسی از معده‌ی یک دختربچه‌ی ۹ ساله بیرون آوردند که هنگام ساخت ویدئویی برای شبکه اجتماعی تیک تاک آن‌ها را بلعیده بود. بعد از عمل جراحی، ۳ هفته طول کشید تا این دختربچه سلامتی خود را بازیابد و پارگی‌هایی در روده‌ی او رخ داده بود.

در موردی دیگر در ماه فوریه، پزشکان شهر کولومنای روسیه، جان پسربچه‌ی ۱۱ ساله‌ای را نجات دادند که به دلیل شکم درد و استفراغ در بیمارستان بستری شده بود. تیم پزشکان در روده‌های او ۴ آهنربا پیدا کردند که با انجام عمل جراحی آن‌ها را بیرون آوردند.

 پزشکان می‌گویند اگر کودکی یک توپ مغناطیسی را ببلعد چندان خطرناک نیست، اما اگر تعداد توپ‌ها دو یا بیشتر باشد، آن‌ها به یکدیگر می‌چسبند و این اتفاق باعث وارد شدن صدمه به دیواره‌ی روده ها، انسداد روده و پریتونیت می‌شود.

ارسال نظر