زمان مطالعه: 6 دقیقه

جزئیات قتل عباس میرزاکریمی از زبان خواهرزاده اش / در جاده جابان چه گذشت

رئیس سابق اداره محیط‌زیست دماوند، شامگاه سه‌شنبه در راه بازگشت به خانه از سوی افراد ناشناس در منطقه جابان هدف گلوله قرار گرفت و به قتل رسید.
25 دی 1399
شناسه : 71527
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/71527
1124+
بالا
رئیس سابق اداره محیط‌زیست دماوند، شامگاه سه‌شنبه در راه بازگشت به خانه از سوی افراد ناشناس در منطقه جابان هدف گلوله قرار گرفت و به قتل رسید.

حادثه 24 - رئیس سابق اداره محیط‌زیست دماوند، شامگاه سه‌شنبه در راه بازگشت به خانه از سوی افراد ناشناس در منطقه جابان هدف گلوله قرار گرفت و به قتل رسید.

عباس میرزاکریمی ساعت21:30 دوشنبه بعد از شرکت در مراسم سالگرد فوت یکی از نزدیکانش در منطقه گرمابسرد دماوند، سوار بر خودروی پرادواش به‌سوی خانه به راه افتاد. فاصله گرمابسرد تا جاده دماوند حدود 20کیلومتر است و او باید از جاده جابان عبور می‌کرد. این آخرین دیدار حاج عباس با اقوام بود و همه گمان می‌کردند دقایقی بعد او به خانه رسیده است، اما اینطور نبود. ساعتی بعد وقتی یکی از نزدیکان حاج عباس از حوالی باغ‌های سیب جاده جابان عبور می‌کرد ناگهان خودرویی را کنار جاده دید. پرادوی حاج عباس بود، اما خبری از خودش نبود. او کنجکاو شد و جلو رفت و در کمال ناباوری با پیکر خون آلود حاج عباس در پشت فرمان خودرو روبه‌رو شد. سوراخ‌ها و ترک‌های روی شیشه نشان می‌داد فرد یا افرادی به‌سوی او تیراندازی کرده و جانش را گرفته‌اند. او چند نفر دیگر از اقوام و نزدیکان را خبر کرد و دقایقی بعد مأموران پلیس نیز خود را به محل حادثه رساندند و پیکر او به بیمارستان منتقل شد، اما کار از کار گذشته بود. بررسی‌های اولیه نشان می‌داد که ساعتی از وقوع قتل گذشته و عاملان جنایت با آگاهی از زمان عبور محیط‌بان، در تاریکی جاده به کمینش نشسته بودند و او را در پشت فرمان و در جاده غافلگیر کرده‌اند. با وجود این معلوم نبود که این جنایت با چه انگیزه‌ای اتفاق افتاده است. در این شرایط بود که با دستور قضایی، پیکر مقتول به پزشکی قانونی منتقل و تحقیقات برای رازگشایی از جنایت با بررسی صحنه جنایت و تحقیق از نزدیکان مقتول آغاز شد.

در همین حال اسماعیل میرزاکریمی، خواهرزاده محیط‌بان جانباخته درباره چگونگی قتل دایی‌اش می‌گوید: «محیط‌بانان همیشه در معرض خطر و تهدید قرار دارند. در سال‌های طولانی که دایی‌ام به‌کار محیط‌بانی مشغول بود، با شکارچیان غیرمجاز زیادی برخورد کرد و افراد زیادی از او کینه به دل گرفته بودند و تهدیدش می‌کردند.»

او درباره شب حادثه نیز گفت: «سالگرد فوت عروس عموی مان بود و آن شب در مراسم او حضور داشتیم و حاج عباس هم حضور داشت تا اینکه حدود ساعت9:30 بعد از خوردن شام خداحافظی کرد و به تنهایی سوار بر خودرواش به طرف خانه به راه افتاد. دیگر خبری از او نداشتیم تا اینکه حدود یک ساعت بعد پسرخاله‌ام وقتی از جاده جابان عبور می‌کرد ماشین دایی را دید که آنجا رها شده است و در ادامه فهمید که دایی به قتل رسیده است. بعد از آن بود که همگی به آنجا رفتیم و پلیس را خبر کردیم و تحقیقات آغاز شد.»

او درباره سوابق دایی‌اش می‌گوید: «دایی‌ام از خانواده شهدا بود و برادرش در جنگ به شهادت رسیده بود. او از سال72 وارد سازمان محیط‌زیست شد و در این سال‌ها در مناطق زیادی ازجمله فیروزکوه، پارک لار، گرمسار و... مشغول به فعالیت و مدتی هم رئیس اداره محیط‌زیست دماوند بود. در حوزه محیط‌زیست همه حاج عباس را می‌شناختند و او در مقابله با شکارچیان غیرمجاز سرآمد بود. او 2پسر داشت و تازه صاحب نوه شده بود اما افسوس که خیلی زود ما را ترک کرد.»

در همین حال دادستان عمومی و انقلاب دماوند از آغاز تحقیقات درباره قتل عباس میرزاکریمی خبر داد. محمدتقی تقی‌زاده درخصوص جان باختن رئیس سابق اداره محیط‌زیست شهرستان دماوند گفت: «ایشان حوالی ساعت۲۱ سه‌شنبه شب در مسیر جاده گرمابسرد به سمت دماوند با استفاده از سلاح جنگی کلاشنیکف هدف گلوله قرار گرفت.» وی ادامه داد: «پس از این سوء قصد او به بیمارستان منتقل شد، اما بر اثر شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد و تلاش‌ها برای شناسایی مهاجمان آغاز شده است.»

ارسال نظر