زمان مطالعه: 10 دقیقه

جزئیات تازه از پرونده نوید افکاری به روایت پلیس

اظهاراتی از قول افراد متهم به قتل کارمند سازمان آب منطقه‌ای فارس مطرح شده که پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس، این مطالب مبنی بر ضرب و شتم و توهین به این افراد را کذب خوانده است.
11 شهریور 1399
شناسه : 56731
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/56731
913+
بالا
اظهاراتی از قول افراد متهم به قتل کارمند سازمان آب منطقه‌ای فارس مطرح شده که پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس، این مطالب مبنی بر ضرب و شتم و توهین به این افراد را کذب خوانده است.

 حادثه 24 - اظهاراتی از قول افراد متهم به قتل کارمند سازمان آب منطقه‌ای فارس مطرح شده که پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس، این مطالب مبنی بر ضرب و شتم و توهین به این افراد را کذب خوانده است.

ساعت ۲۳ روز ۱۱ مردادماه سال ۹۷ بود که فردی از کارمندان سازمان آب منطقه ای شیراز در محله شاه داعی الله و مقابل درب منزل خود، با چاقو مورد ضرب و جرح قرار گرفت و پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد.

در برخی شبکه‌های اجتماعی مطالبی درباره ادعای برادران افکاری به عنوان متهم به قتل این فرد مطرح شد که واکنش پلیس فارس را در پی داشت.

پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فارس در این زمینه اعلام کرد:‌ با تحقیقات انجام شده در مراجع قضایی، این متهمان به اتهام قتل و معاونت در قتل دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شده اند.

پلیس فارس همچنین اعلام کرده که بر اساس شواهد و مدارک مرتبط با صحنه قتل، بازسازی صحنه جرم با حضور بازپرس ویژه قتل انجام و متهمان به قتل اقرار کرده‌اند.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فارس افزوده است:‌ براساس مدارک و مستندات موجود در پرونده که با امضای متهمان و با حضور وکیل  آنها تایید شده است، متهمان هرگونه ضرب و شتم و توهین توسط ماموران در مسیر کشف جرم را انکار کرده‌اند.

پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فارس تصریح کرده است:‌ پخش اخبار دروغ و بدون سند درباره متهمان از روش‌هایی است که رسانه‌های وابسته به غرب دنبال می‌کنند.

در این گزارش آمده است: این رسانه‌ها با انتشار این گزارش‌های مغرضانه، ادعاهایی را  در روز شهادت یکی از ماموران انتظامی توسط یکی از سارقان، پررنگ جلوه می‌دهند و تلاش می‌کنند شهادت مامور نیروی انتظامی را در جامعه کمرنگ جلوه دهند.

 گزارش روز واقعه

مرکز رسانه قوه قضاییه پیش از این درباره این پرونده گزارش داد: ساعت ۲۳ روز ۱۱ مردادماه سال ۹۷ بود که فردی از کارمندان سازمان آب منطقه ای شیراز در محله شاه داعی الله و مقابل درب منزل خود، با چاقو مورد ضرب و جرح قرار گرفت و پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد.

بر اساس این گزارش، مرحوم ترکمان از کارمندان سازمان آب منطقه ای شیراز و دارای دو فرزند دختر خردسال و یک پسر نوجوان بود.

بنا به این گزارش، پدر مرحوم ترکمان پس از وقوع حادثه و حضور در مرجع انتظامی، اظهار داشت، فرزندش بعد از فراغت از امور شغلی در حال بازگشت به منزل بوده با چاقو مورد ضرب و جرح قرار گرفته و در نهایت به جهت صدمات وارده جان خود را از دست داد.

در گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه همچنین آمده است:  پزشکی قانونی ضمن معاینه از جسد مقتول، علت مرگ را خونریزی شدید متعاقب بریدگی عروق حیاتی گردن، در اثر اصابت جسم نوک تیز و برنده اعلام کرد.

بازبینی فیلم دوربین مداربسته و بازداشت متهم

بر اساس این گزارش، تحقیقات در خصوص این پرونده قتل ادامه داشت تا اینکه با بازبینی فیلم دوربین مداربسته واقع در خیابان محل تعقیب مقتول، شخصی به نام نوید افکاری در خصوص این پرونده به عنوان متهم دستگیر شد.

براساس اطلاعات موجود در پرونده، متهم پس از دستگیری، در بدو تحقیقات اعلام می‌کند "مقتول را با دوستم تعقیب کردم و در حالی که من ترک موتور نشسته بودم با چاقو اقدام به قتل مقتول کردم". همچنین متهمان پرونده، در پلیس آگاهی و مرحله دادرسی با دست خط خود به تفصیل اقرار به جرم انتسابی کرده‌اند. علاوه بر این، شاهدی که متهمان دقایقی بعد از قتل اقدام به تشریح ماجرا نزد وی کرده‌اند به صراحت ادای شهادت کرده است.

در گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه همچنین آمده است:‌ پس از انجام تحقیقات پیرامون متهم ردیف اول پرونده، مشخص می‌شود، نوید افکاری قصد ترور یک بسیجی را نیز داشته اما به لحاظ اینکه تردد فرد مورد نظر به صورت نامنظم بوده، موفق به ترور وی نمی شود.

حمله حبیب افکاری به یک مامور پلیس با کاتر

نوید افکاری همراه برادر دیگر خود بنام حبیب افکاری در اغتشاشات سنوات قبل نیز شرکت داشته و برادر وی با استفاده از کاتر پای یکی از مأموران انتظامی را مورد جرح عمدی قرار داده که بالغ بر ۲۰۰ بخیه خورده است. اقدام به ایراد ضرب و جرح عمدی و سرقت اموال از دیگر سوابق متهم است.

در نهایت، پرونده قتل مرحوم ترکمان با صدور قرار جلب به دادرسی و تنظیم کیفرخواست از سوی دادسرای عمومی و انقلاب شیراز نزد محاکم کیفری یک استان فارس ارسال و با ارجاع پرونده به شعبه اول دادگاه کیفری یک استان رسیدگی های قضایی لازم شد.

در گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه تاکید شده است: علی‌رغم ادعاهای مطرح شده، متهم نوید افکاری، دارای وکیل تعیینی در دادسرا بود و در دادگاه نیز دارای وکیل بوده است.

قوه قضاییه‌: ادعای شکنجه متهمان صحت ندارد

رسانه‌های ضد انقلاب همچنین، مدعی شکنجه متهمان پرونده شده اند. براساس بررسی‌های انجام شده، بعد از اقرار نوید افکاری وکیل تعیینی وی مراجعه و اظهار داشته خانواده متهم مدعی شکنجه وی هستند. در همان روز در زمان تحقیقات بنابر تقاضای وکیل متهمان دستور اعزام آن‌ها به پزشکی قانونی صادر تا چنانچه اگر اقرار تحت شکنجه بوده مراتب مجددا مورد بررسی قرار گیرد؛ اما متهم در اداره آگاهی و در حضور وکیل تعیینی خود اعلام کرده که شکنجه نشده ام و به پزشکی قانونی نمی روم. این موضوع در رسیدگی دیوان عالی کشور نیز مورد بررسی قرار گرفته و با توجه به عدم درخواست متهم منتفی تشخیص داده شده است.

در نهایت پس از برگزاری دادگاه به صورت علنی، به شرح دادنامه مورخ ۱۴ مهرماه سال ۹۸، وقوع قتل توسط نوید افکاری محرز و از حیث مباشرت در ارتکاب قتل عمدی حکم به قصاص نفس نامبرده صادر شد که این حکم از سوی دیوان عالی کشور عینا تایید شد.

همچنین علاوه بر مباشرت در قتل عمد، در خصوص بخش دیگر از جرایم انتسابی دایر بر محاربه با ارجاع پرونده به دادگاه انقلاب شیراز و انجام رسیدگی های معمول قضایی، هشتم مردادماه ۹۹ دادگاه حکم بر محکومیت نوید افکاری صادر و در خصوص سایر متهمان نیز احکام محکومیت مقتضی صادر کرده است.

بر اساس گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، با توجه به فرجام‌خواهی صورت گرفته، این بخش از پرونده به دیوانعالی کشور ارسال شده و تاکنون منتهی به اتخاذ تصمیم نهایی نشده است.

ارسال نظر