زمان مطالعه: 9 دقیقه

سوگواری آنلاین برای متوفیان تهرانی

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از طراحی ساز وکار برگزاری مراسم سوگواری متوفیان تهرانی به صورت آنلاین خبر داد.
03 اردیبهشت 1399
شناسه : 30852
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/30852
638+
بالا
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از طراحی ساز وکار برگزاری مراسم سوگواری متوفیان تهرانی به صورت آنلاین خبر داد.

حادثه24- معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از طراحی ساز وکار برگزاری مراسم سوگواری متوفیان تهرانی به صورت آنلاین خبر داد.

دومین جلسه کارگروه مداخلات اجتماعی – روانی سوگ با حضور محمدجواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، محمدرضا جوادی‌یگانه معاون شهردار تهران، زینب نصیری مدیرکل سلامت شهرداری تهران و جمعی از کارشناسان و متخصصان حوزه اجتماعی در ساختمان معاونت اجتماعی برگزار شد.

محمدرضا جوادی یگانه، معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در این جلسه گفت: تمامی خانواده های این افراد در طول این ایام فرصت و امکان سوگواری جمعی را نداشته اند و ضروری است ضمن اجرای فاصله گذاری اجتماعی، زمینه برگزاری مراسم سوگواری فراهم گردد.

وی افزود: اولویت مدیریت شهری جلوگیری از هرگونه تجمع شهروندان در زمان شیوع کرونا است اما در تلاش هستیم تا بتوانیم تا هفته آینده ضمن اطلاع رسانی گسترده، بستر اختصاص مساجد، حسینیه ها و سرای محلات به منظور برگزاری مراسم سوگ آنلاین را فراهم نمائیم.

معاون شهردار تهران ادامه داد: تلاش می‌کنیم تا با آغاز ماه مبارک رمضان مراسم سوگواری آنلاین را به مرحله اجرا برسانیم و در این راستا تأکید داریم که از ظرفیت و پتانسیل مساجد برای برگزاری سوگواری آنلاین حداکثر بهره گیری صورت پذیرد. برگزاری این مراسم به شکل آنلاین می تواند مجددا پیوند اجتماعی مردم را با مساجد برقرار کند، توجه به حسینیه ها بالاخص برگزاری مراسم های سوگواری آنلاین برای اقوام مقیم تهران ، هم چنین استفاده از ظرفیت  353 سرای محله تهران که می تواند با فضاسازی امکان اجرای مراسم سوگ آنلاین را فراهم کند حائز اهمیت است .

در همین راستا اعلام آمادگی مرکز فعالیت های دینی شهرداری تهران در خصوص مشارکت ائمه جماعات مساجد و در اختیارگذاشتن مساجد برای برگزاری مراسم سوگ آنلاین با پیش بینی مداح ، سخنران و قاری قرآن می تواند فرصت بی بدیلی را برای پیوند نهادهای مذهبی با تکنولوژی و بسترهای فناورانه فراهم نماید.

تقدیر از ورود جدی مدیریت شهری در حوزه سوگ

حق شناس، رئیس کمیسیون اجتماعی وفرهنگی شورای اسلامی شهر تهران ، ضمن حضور در دومین جلسه  "کارگروه مداخلات اجتماعی – روانی سوگ "، ضمن تقدیر از ورود جدی مدیریت شهری در حوزه سوگ ، گفت: در شرایط امروز جامعه که با افزایش آمار مرگ و میر و تعداد زیادی از خانواده های داغدار رو به رو هستیم که امکان برگزاری مناسک و آداب سوگواری را نداشته اند ، اگر مجموعه مدیریت شهری از ظرفیت های ارتباطی و تعاملی خود با سایر نهادها و دستگاهها و اختصاص زیر ساخت های شهری به این موضوع مهم استفاده نکند شاهد شهری خشمگین ، افسرده ، ناراحت با انواع مسائل اجتماعی و روانی خواهیم بود که آثارش را در ابعاد مختلف زندگی شهری و فضاهای عمومی مانند رانندگی ، مراودات اجتماعی و ... نشان می دهد.

رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران با تأکید مجدد به ضرورت در اختیار گذاشتن ظرفیت های شهری و بستر سازی مناسب در این خصوص در ادامه گفت: ضروری است  مجموعه مدیریت شهری به ایجاد فضاهای جایگزین شکل حضوری مراسم سوگواری کمک کند و تلاش نماید بسترهایی برای تخلیه روانی شهروندان ، در کنار هم بودن و افزایش همدلی در سطح شهر تهران فراهم نماید.

در همین راستا ضروری است ضمن بهره گیری از ابزار های فناورانه در بستر شبکه های مجازی و احترام به فردیت افراد برای انتخاب روش برگزاری مراسم سوگواری ، از شرایط موجود به عنوان فرصتی برای پیوند مجدد مردم با مساجد به عنوان مهمترین نهاد مذهبی استفاده کنیم. مساجد کارکردهای مختلفی چون کارکرد عبادی ، مذهبی و اجتماعی دارند که اجرای طرح سوگ آنلاین در شرایط امروز جامعه می تواند ضمن تقویت رابطه اجتماعی مردم با مساجد ، با بهره گیری از ظرفیت تکنولوژی ، مساجد را به داخل خانه مردم ببرد. بی شک مشارکت جدی ائمه جماعات مساجد در طرح مذکور، باعث استقبال شهروندان برای برگزاری این مراسم ها در مساجد خواهد شد.

حق شناس در ادامه با تأکید بر فرصت بهره گیری از ظرفیت 353 سرای محله شهر تهران افزود: با توجه به تعداد گسترده خانواد های داغدار، ظرفیت سرای محلات نیز برای انجام مراسم سوگ آنلاین اختصاص یافته است. اگر چه تأکید ما بر برگزاری مراسم مذکور در محل مساجد و حسینیه ها است ، لیکن به منظور پاسخگویی به نیازهای شهروندان دراین خصوص ، ظرفیت کالبدی و فیزیکی سرای محلات نیز بصورت رایگان در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت.

طراحی مدل حمایت روانی – اجتماعی ویژه سوگواران خاموش

زینب نصیری مدیرکل سلامت شهرداری تهران نیز با تأ کید بر ضرورت شناسایی نیازهای و دغدغه های خانواده های سوگوار گفت : همکاری مشترکی با انجمن انسان شناسی ایران آغاز گردیده است و  در حال حاضر مصاحبه های عمیق با خانواده های متوفیان در حال انجام است ، بدیهی است تمامی مداخلات اجتماعی و روانی براساس مسائل شناسایی شده در این پژوهش علمی و بر اساس پیشنهادات تخصصی اساتید و انجمن های تخصصی خواهد بود.

نصیری در ادامه افزود : تا کنون توانسته ایم از پیشنهادات ارزنده انجمن مددکاران اجتماعی ایران ، انجمن علمی مددکاری اجتماعی ، انجمن انسان شناسی ، انجمن روانپزشکی ایران ، سازمان نظام روانشناسی، انجمن علمی ارتقاء سلامت  و... برای طراحی مدل های مداخله بهره ببریم.

بنا براعلام روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، مدیرکل سلامت شهرداری تهران ضمن تأکید بر ضرورت همکاری مشترک با سازمان بهشت زهرا (س) گفت: ضمن بازدید از فرایند های تدفین در سازمان بهشت زهرا (س) ، تاکنون جلسات متعددی با همکاران در سازمان مذکور داشته ایم و در تلاش هستیم ظرف روزهای آتی بسته حمایتی را برای ارائه به خانواده های سوگواران در محل سالن عروجیان آماده کنیم.این بسته شامل طراحی محتوای آموزشی برای بخشها و سالن های مختلف مجموعه مذکور ، تولید بروشور برای ارائه به خانواده های متوفیان ، تولید استیکرهای فاصله گذاری اجتماعی برای نصب در سالن پذیرش و نماز میت و راه اندازی خانه سلامت بهشت زهرا خواهد بود. امیدواریم با این اقدامات بتوانیم ضمن برداشتت باری از دوش همکارانمان در سازمان بهشت زهرا (س) ، بتوانیم در کاهش آلام سوگواران و خانواده های داغدار موثر باشیم.

ارسال نظر