زمان مطالعه: 3 دقیقه

فروش فالوور دامی برای کلاهبرداری اینترنتی

فرمانده انتظامی استان فارس گفت: ۲ نفر متهم که با عنوان افزایش فالور (دنبال کننده) از طریق فیشینگ در فضای مجازی اینستاگرام اقدام به برداشت غیرمجاز ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از حساب‌های بانکی قربانیان کرده بودند، شناسایی و دستگیر شدند.
05 دی 1398
شناسه : 28031
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/28031
638+
بالا
فرمانده انتظامی استان فارس گفت: ۲ نفر متهم که با عنوان افزایش فالور (دنبال کننده) از طریق فیشینگ در فضای مجازی اینستاگرام اقدام به برداشت غیرمجاز ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از حساب‌های بانکی قربانیان کرده بودند، شناسایی و دستگیر شدند.

حادثه 24 - فرمانده انتظامی استان فارس گفت: ۲ نفر متهم که با عنوان افزایش فالور (دنبال کننده) از طریق فیشینگ در فضای مجازی اینستاگرام اقدام به برداشت غیرمجاز ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از حساب‌های بانکی قربانیان کرده بودند، شناسایی و دستگیر شدند.

هنگامی که شخصی تلاش می‌کند دیگری را فریب دهد تا اطلاعات شخصی او را در اختیار خود بگیرد به این اقدام فیشینگ اطلاق می‌شود. ممبر یا فالوور نیز به افرادی گفته می‌شود که صفحه یا کانال اشخاص مورد علاقه خود را دنبال می‌کنند.

سردار سرتیپ دوم رهام بخش حبیبی، پنجشنبه گفت: در پی مراجعه حضوری چند شهروند شیرازی به پلیس و طرح شکایت با موضوع برداشت غیرمجاز از حساب آنها، موضوع در دستور کار کارشناسان انتظامی قرار گرفت.

وی ادامه داد: در تحقیقات صورت گرفته مشخص شد، متهمان با موضوع‌های مختلف از قبیل افزایش فالوور، افزایش ممبر و ... افراد را به درگاه‌های بانکی جعلی (فیشینگ) هدایت و قربانیان بدون توجه به جعلی بودن صفحه، اقدام به وارد کردن اطلاعات بانکی خود می‌کردند و پس از گذشت چند ساعت به صورت غیرمجاز برداشت‌هایی از حساب آنها صورت می‌گرفت.

حبیبی اضافه کرد: با اقدامات فنی و تخصصی، متهمان شناسایی شدند و ضمن هماهنگی با مقام قضایی، تیمی از کارشناسان پلیس به مخفیگاه آنان مراجعه و ۲ نفر را دستگیر کردند.

این مقام ارشد انتظامی فارس بیان کرد: متهمان ابتدا منکر عمل مجرمانه خود شدند اما پس از مواجهه ‌ با مستندات و ادله‌های دیجیتال پلیس، به بزه ارتکابی اعتراف و بیان کردند که ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از حساب‌های بانکی مالباختگان به صورت غیر مجاز برداشت کرده‌اند.

حبیبی افزود: نشانی درگاه‌های بانکی با پروتکل https و نماد shaparak.ir شروع می‌شود و کاربران و شهروندان باید دقت داشته باشند که در استفاده از صفحات پرداخت بانکی از صفحه کلید مجازی استفاده کنند.

 حبیبی همچنین توصیه کرد: شهروندان برای پیشگیری از این نوع کلاهبرداری‌ها، با مراجعه به بانک‌های عامل، نسبت به فعال سازی رمز یک بار مصرف کارت بانکی و نحوه فعال‌سازی آن اقدام کنند، همچنین کاربران با استفاده از افزونه ضد فیشینگ می‌توانند مبادرت به بررسی سایت‌های جعلی بانکی کنند.

ارسال نظر