زمان مطالعه: 5 دقیقه

فروشنده موبایل در میدان شهدا به جرم اخاذی دستگیر شد

رئیس پلیس فتا پایتخت از دستگیری یک فروشنده اخاذی خبرداد که با دسترسی به اطلاعات ایمیل و اپل آیدی خریداران گوشی‌های آیفون گوشی از آنان اخاذی می‌کرد.
08 آبان 1398
شناسه : 26591
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/26591
2223+
بالا
رئیس پلیس فتا پایتخت از دستگیری یک فروشنده اخاذی خبرداد که با دسترسی به اطلاعات ایمیل و اپل آیدی خریداران گوشی‌های آیفون گوشی از آنان اخاذی می‌کرد.

حادثه 24 - رئیس پلیس فتا پایتخت از دستگیری یک فروشنده اخاذی خبرداد که با دسترسی به اطلاعات ایمیل و اپل آیدی خریداران گوشی‌های آیفون گوشی از آنان اخاذی می‌کرد.

سرهنگ تورج کاظمی اعلام کرد: شهروندی ۴۰ ساله به هویت (م. ت) ساکن تهران، محله میدان امام حسین (ع) به پلیس فتا مراجعه کرد و در اظهارات خود، گفت: فرد یا افرادی به ایمیل شخصی ام دسترسی پیدا کرده اند و آن را هک و رمز اپل آیدی گوشی همراهم را تغییر داده اند.

این مقام انتظامی تصریح کرد: شاکی در ادامه گفت: گوشی آیفونم را از مغازه‌ای واقع در میدان شهدا یک خریداری کردم و فروشنده همان جا سیستم اپل آی دی آ ن را فعال کرد بعد از مدتی متوجه قفل شدن گوشی همراهم شدم.

سپس پیامکی تهدیدآمیز دریافت کردم و متوجه شدم فرد ناشناسی به تمامی اطلاعات موجود در گوشی همراهم دسترسی پیدا کرده است.

وی عنوان کرد: این شاکی در ادامه اظهار داشت: پس از این اتفاق و ارسال پیامک مجددأ فرد ناشناس در فضای مجازی من را به انتشار تصاویر و اطلاعات خانوادگی تهدید و درخواست پول کرد. با این تهدید و ترس از انتشار اطلاعاتم قصد اجابت درخواست او را داشتم، ولی می‌دانستم ممکن است متهم از اطلاعات من در جا‌های دیگری سوء استفاده کند و درخواست‌های او به طور مداوم تکرار شود. تصمیم گرفتم موضوع را به پلیس فتا تهران گزارش کنم.

رئیس پلیس فتا پایتخت بیان داشت: با توجه به حساسیت موضوع و پیشگیری از انتشار اطلاعات و تصاویر شاکی تیم فنی و مهندسین پلیس فتا تجسس‌های خود را آغاز و با تحقیقات پلیسی کارآگاهان هویت متهم (ت، ل) ۳۲ ساله ساکن تهران حوالی شریعتی را شناسایی کردند.

وی تصریح کرد: در گام بعدی تحقیقات پلیسی معلوم شد که متهم همان مغازه دار و فروشنده تلفن همراه آیفون میدان شهدا است که به شاکی تلفن آیفون را فروخته است. 

رئیس پلیس فتا افزود: نتیجه تحقیقات انجام شده در اختیار مرجع قضائی دادسرای مبارزه با جرایم رایانه‌ای قرار داده شد و با دستور قضائی، متهم به پلیس فتا احضار و در تحقیقات پلیسی لب به اعتراف گشود و گفت: با برنامه قبلی و انگیزه مالی قبل از فروش گوشی آیفون اقدام به درست کردن اپل آی دی آن می‌کردم وخریداران هم به حسن اعتماد توجهی به این موضوع نمی‌کردند و، چون اطلاعات کمی هم در این زمینه داشتند به آنان می‌گفتم قبلا از طریق سایت، اپل آی دی گوشی را درست و فعال کرده ام و دیگر نیازی به راه اندازی مجدد نمی‌باشد.

کاظمی گفت: متهم ادامه داد: به درخواست خریدار یک آدرس ایمیل برایش ساختم؛ سپس به تمامی اطلاعات وی دست یافتم، در یک لحظه وسوسه شدم از وی اخاذی کنم. گوشی اش را قفل کردم و پیامک تهدید آمیزی را برای وی ارسال کردم. هرگز فکر نمی‌کردم که در برابر پلیس فتا قرار بگیرم و حال از کرده ام خیلی پشیمانم.

سرهنگ کاظمی گفت: پس از اعتراف متهم، پرونده برای ادامه مراحل فانونی به دادسرای مبارزه با جرایم رایانه‌ای ارسال شد.

رئیس پلیس فتا پایتخت در پایان به شهروندان هشدار داد: به هیچ عنوان به مکان‌های متفرقه برای درست نمودن اپل آیدی و ایمیل مراجعه نکنید. قبل از خرید این مدل گوشی شخصا برای فعال کردن اپل آی دی آن از طریق سایت اقدام کنید و درصورت عدم آشنایی با ساخت آن به مراکز معتبر و نمایندگی‌های مجاز مراجعه و با آنان مشورت کنید.

ارسال نظر