زمان مطالعه: 5 دقیقه

گذشت از خون فرزند به عشق امام حسین(ع)

به خاطر یک اشتباه، یک لحظه عصبانیت و خشمی کنترل نشده دست‌شان به خون آلوده شده و حالا پشت میله‌های زندان، روزها را به شب گره می‌زنند تا روز اجرای حکم فرا برسد؛ روزی که باید تاوان گناهی را بدهند که ناخواسته مرتکب شده‌اند و چه تاوانی سنگین‌تر از جان‌شان.
20 تیر 1403
شناسه : 120914
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/120914
67+
بالا
به خاطر یک اشتباه، یک لحظه عصبانیت و خشمی کنترل نشده دست‌شان به خون آلوده شده و حالا پشت میله‌های زندان، روزها را به شب گره می‌زنند تا روز اجرای حکم فرا برسد؛ روزی که باید تاوان گناهی را بدهند که ناخواسته مرتکب شده‌اند و چه تاوانی سنگین‌تر از جان‌شان.

حادثه 24 - به خاطر یک اشتباه، یک لحظه عصبانیت و خشمی کنترل نشده دست‌شان به خون آلوده شده و حالا پشت میله‌های زندان، روزها را به شب گره می‌زنند تا روز اجرای حکم فرا برسد؛ روزی که باید تاوان گناهی را بدهند که ناخواسته مرتکب شده‌اند و چه تاوانی سنگین‌تر از جان‌شان.

این داستان محکومان زیادی است که این روزها در اقصی‌نقاط کشور پشت میله‌های زندان به‌سرمی‌برند و هر چند می‌دانند که مجازات‌شان قصاص است اما هنوز امیدوارند؛ امیدوار به بخشش و بزرگی خانواده‌ای که خودشان آنها را داغدار عزیزانشان کرده‌‌اند و حالا مرگ و زندگی‌شان به‌دست آنهاست. هر چند مجازات قانونی همه این محکومان قصاص است اما چند سالی می‌شود که ستاد صبر در مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه، تلاش می‌کند با پادرمیانی در پرونده‌های قصاص و برگزاری جلسات صلح و سازش، خانواده مقتولان را تشویق به گذشت کند. یکی از مهم‌ترین اقدامات این ستاد، راه‌اندازی پویشی به نام «به عشق حسین(ع) می‌بخشم» است؛ پویشی که در سال‌های اخیر موفق به صلح و سازش در پرونده‌های زیادی شده و زندگی و آزادی را به بسیاری از محکومان هدیه داده است. محمود احمدی، مدیرکل توسعه صلح و سازش مرکز حل اختلاف قوه قضاییه درباره چگونگی این اقدام و این پویش می‌گوید.

متولی این پویش کیست و از چه زمان و با چه هدفی آغاز شده است؟

پویش «به عشق امام حسین (ع) می‌بخشم» هر سال از سوی ستاد ملی صبر، از ابتدای محرم آغاز به‌کار می‌کند و تا اربعین حسینی این فعالیت ادامه دارد. هدف از ایجاد این پویش و برگزاری آن در سطح کشور، گرفتن رضایت در پرونده‌های مختلف به‌ویژه پرونده‌های قصاص است.

فقط در ایام محرم و صفر چنین پویشی برگزار می‌شود؟

سالانه بین 3 تا 4 پویش به‌صورت فصلی در ایام و مناسبات مختلف با نام اهل‌بیت(ع) برگزار می‌شود. به عشق حضرت زهرا(س)، به احترام امام رضا(ع)، به حرمت حضرت علی(ع) و به عشق امام حسین(ع) این پویش‌ها برگزار می‌شود و خیرات و برکات بسیار خوبی داشته است.

این پویش بیشتر در چه استان‌هایی انجام می‌شود؟

به‌صورت همزمان در سراسر کشور و در همه استان‌ها آن را برگزار می‌کنیم. این پویش توسط صلح‌یار و سفرای صلح انجام و طی آن از اولیای دم رضایت‌ گرفته می‌شود.

فقط پرونده‌های قصاص را شامل می‌شود؟

تمرکز روی پرونده‌های قصاص است، اما ما به پرونده همه افرادی که محکوم هستند ورود می‌کنیم. با این حال به پرونده‌هایی که معمولا احساسات مردم را جریحه‌دار و از نظر اجتماعی آسیب زیادی وارد کرده، کمتر ورود می‌کنیم. ما معمولا در همه پرونده‌های کیفری، قومی - قبیله‌ای، محکومیت‌های مالی و سایر پرونده‌ها به‌ویژه در پرونده‌های قصاص به‌صورت ویژه ورود می‌کنیم.

دستاوردهای این پویش چه بوده است؟

در سال گذشته حدود 790محکوم به قصاص از چوبه‌دار رهایی پیدا کردند. در همه استان‌ها معمولا اتفاق‌های خوبی دراین زمینه می‌افتد. به‌عنوان مثال آمار بسیار خوبی در استان خوزستان داشتیم. دراین استان حدود یک چهارم از پرونده‌های قصاص منجر به رضایت اولیای دم شد.

چه افرادی در گرفتن رضایت با شما همراه هستند؟

ستاد صبر با 3 واژه صلح و بخشایش و رضایت در سطح کشور به‌صورت افتخاری فعالیت دارد. 206هزار صلح یار در کشور داریم که در این امر خیر مشارکت دارند تا پویش‌ها در طول سال با نام مطهر اهل‌بیت(ع) انجام شود. خیران هم در این طرح مشارکت می‌کنند. خیران بسیاری از استان‌ها برای شرکت در این امر خیر فراخوانده می‎شوند. خیلی از این خیران به‌عنوان صلح یار افتخاری با ستاد صبر همکاری دارند.

امسال هم در قالب این پویش بخشش داشته‌اید؟

بله. همین چند روز ابتدایی ‌ماه محرم بخشش‌هایی از سراسر کشور گزارش شده که اکثرا مالی بوده‌اند. یک پرونده بخشش قتل هم داریم که در حال کار کردن روی آن هستیم.

آخرین اخبار «حقوقی و قضایی» را در صفحه حقوقی و قضایی حادثه 24 بخوانید.

صفحه اینستاگرام حادثه 24 را در اینجا دنبال کنید.

کلمات کلیدی:
ارسال نظر