زمان مطالعه: 3 دقیقه

خواهران دوقلو در نکا خوراک سگ ولگرد شدند

کارشناس مسئول بیماری‌ هاری شبکه بهداشت نکا از فوت کودک زابلی در نکا بر اثر گاز گرفتگی سگ خبر داد.
24 اردیبهشت 1403
شناسه : 117883
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/117883
129+
بالا
کارشناس مسئول بیماری‌ هاری شبکه بهداشت نکا از فوت کودک زابلی در نکا بر اثر گاز گرفتگی سگ خبر داد.

حادثه 24 - کارشناس مسئول بیماری‌ هاری شبکه بهداشت نکا از فوت کودک زابلی در نکا بر اثر گاز گرفتگی سگ خبر داد.

مرتضی امامی از فوت یک کودک دختر ۴ ساله بر اثر گاز گرفتگی سگ در شهرستان نکا خبر داد.

وی گفت: در تاریخ ۲۱ فروردین ۱۴۰۳ والدین کودکی را که دچار گاز گرفتگی با سگ هار شده بود به مرکز هاری شبکه بهداشت نکا آوردند.

کارشناس مسئول بیماری‌ هاری شبکه بهداشت نکا افزود: این کودک اهل زابل سیستان و بلوچستان بوده و به همراه خانواده در روستای گمیشان ساکن بودند.

امامی ادامه داد: مادر این کودک که در باغی مشغول کارگری بود، ناگهان سگی به این کودک حمله می‌کند و سر و صورت وی را گاز می‌گیرد، هرچند گفته می‌شود که سگ متعلق به صاحب باغ بوده است اما صاحب باغ تا کنون این موضوع را تایید نکرده است.

وی ادامه داد: کودک سریعا به بیمارستان منتقل و پس از آن در بخش هاری شبکه بهداشت،  اقدامات بهداشتی، سرم، واکسن در دو نسخه برایش انجام شد.کودک یک خواهر دو قلو نیز داشت که دچارگاز گرفتگی سگ نشد اما واکسن جهت احتیاط تزریق شد.

کارشناس مسئول بیماری‌ هاری شبکه بهداشت نکا گفت: برای جلوگیری از پیشروی بیماری هاری کمتر از ۵ روز وقت داشتیم و هاری کمتر از ۳ روز به مغز می‌رسد.

امامی ادامه داد: در ۶ اردیبهشت کودک دچار علائم هاری می‌شود، این علائم در انسان شامل فلجی و خشمگینی است و همچنین نور هراسی و ترس از آب و تشنج نیز از علائم  است.

وی گفت: از آنجا که سگ ناقل بیماری هاری بود و بیماری هاری مسقیم روی مغز اثر می‌گذارد؛ کودک نیز از ناحیه صورت و سر دچار گاز گرفتگی از سوی سگ شده بود منجر به فوتش می‌شود.

کارشناس مسئول بیماری‌ هاری شبکه بهداشت نکا خاطرنشان کرد: این کودک نزدیک به یک ماه تحت نظر بود اما در چند روز گذشته علائم هاری در وی مشاهده شد و دو روز در کما بود و پس از آن امروز فوت شد.

امامی افزود: متاسفانه درمان جدی برای بیماری هاری در دنیا وجود ندارد و تنها درمان دارویی بود که به همراه واکسن برای کودک انجام شد.

کارشناس مسئول بیماری‌ هاری شبکه بهداشت نکا ادامه داد: بسیاری از افراد تصور می‌کنند گاز گرفتگی و انتقال بیماری هاری تنها از طریق گاز گرفتگی سگ است اما گاز گرفتن خر، اسب و گوسفند که ناقل بیماری هاری باشند نیز می‌تواند بیماری هاری را به انسان منتقل کند.

امامی در توصیه‌ای تاکید کرد: افراد در صورت مشاهده هرگونه گاز گرفتگی فرد حادثه دیده را فورا به مراکز بهداشتی و درمانی منتقل کنند.

آخرین اخبار «حوادث مازندران» را در صفحه حوادث مازندران و حوادث ساری حادثه 24 بخوانید.

صفحه اینستاگرام حادثه 24 را در اینجا دنبال کنید.

ارسال نظر