زمان مطالعه: 4 دقیقه

حمله مرگبار سگ به مرد 41 ساله در مشهد

رئیس گروه بیماریهای واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: مراجعه دیر هنگام و بی‌توجهی به درمان، موجب ابتلا به هاری و مرگ یک نفر در مشهد شد.
19 اردیبهشت 1403
شناسه : 117598
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/117598
158+
بالا
رئیس گروه بیماریهای واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: مراجعه دیر هنگام و بی‌توجهی به درمان، موجب ابتلا به هاری و مرگ یک نفر در مشهد شد.

حادثه 24 - رئیس گروه بیماریهای واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: مراجعه دیر هنگام و بی‌توجهی به درمان، موجب ابتلا به هاری و مرگ یک نفر در مشهد شد.

زهرا نهبندانی با بیان اینکه مورد فوت شده مردی ۴۱ ساله است که حدود ۲ ماه قبل توسط سگ مورد گزش قرارگرفته ولی به هیچ یک از مراکز درمان هاری مراجعه نکرده است، اظهارکرد: بیماری هاری یک بیماری ویروسی دستگاه عصبی مرکزی است که مرگ صد درصد را به دنبال دارد اما در صورت مراجعه به موقع موارد حیوان گزیدگی وانجام درمان پیشگیری، به سادگی قابل پیشگیری است

وی با اشاره به وقوع حدود ۲۱ هزار مورد حیوان‌گزیدگی در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سال گذشته بیان کرد: مهمترین راه انتقال بیماری هاری از طریق گازگرفتگی و خراش توسط حیوانات است و افراد در صورت زخمی شدن توسط حیوانات بایستی بلافاصله محل زخم را با آب فراوان و صابون شست‌وشو داده و به نزدیکترین مرکز پیشگیری و درمان هاری جهت تزریق واکسن و سرم هاری مراجعه نمایند.

ضرورت شست‌وشوی محل زخم با آب فراوان و صابون بلافاصله بعد از گزش

دکتر نهبندانی گفت: سال گذشته ۱۴ هزار و ۳۱۶ مورد (معادل ۷۰درصد) حیوان گزیدگی‌ها توسط سگ‌ها و ۵ هزار و ۴۱۱ مورد (معادل ۲۶ درصد) توسط گربه‌ها بوده است و در طی این مدت آزمایش ۱۲۴ مورد هاری در سگ و ۱۳ مورد هاری در گربه مثبت شده است.

وی با بیان اینکه در ایران بیش از ٩۰ درصد گزشها توسط سگ انجام می‌شود، گفت : باید به عموم مردم اطلاع رسانی شود که از تحریک نمودن حیوانات به خصوص سگ‌ها خودداری کنند و هنگام درگیری دو حیوان برای جداسازی آنها اقدام نشود زیرا احتمال ابتلا یکی از این حیوانات به هاری بسیار زیاد است.

نهبندانی با بیان اینکه تمامی سگ‌ها و گربه‌های خانگی و ولگرد می‌توانند به این بیماری مبتلا شوند بنابراین ارتباط گرفتن با حیوان به خصوص حیوانات ولگرد می‌تواند خطرآفرین باشد و تکمیل شناسنامه واکسیناسیون سگ و حیوانات خانگی باید به شکل درستی انجام شود.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی مشهد، وی در خصوص احتمال هار بودن گربه‌های بدون صاحب و خانگی و لزوم ترک عادات رایج از جمله غذا دادن به گربه‌های ولگرد هشدار داد و توصیه کرد: از نزدیک شدن به سگ‌ها و گربه‌ها و  آزار و اذیت حیوانات پرهیز کنید و در صورت نگهداری سگ و گربه، نسبت به واکسینه نمودن آنها اقدام نمایید.

رئیس گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه با اشاره به اینکه مراکز ارائه دهنده خدمات پیشگیری و درمان هاری  به‌صورت شبانه‌روزی فعال هستند و به صورت کاملا رایگان خدمات ارائه می‌دهند، گفت: در هر شهرستان استان خراسان رضوی حداقل یک مرکز هاری برای درمان به موقع بیماران در تمام ایام سال فعال است و افرادی که در شهر مشهد مورد گزش حیوان قرار گرفتند می‌توانند به یکی از آدرس‌های ذیل شامل مرکز بهداشت شماره یک مشهد واقع در بلوار وکیل آباد بین وکیل آباد ۶۶‏‏‏-۶۸، مرکزبهداشت شماره دو مشهد واقع در پنجراه پایین خیابان جنب پارک وحدت، مرکز بهداشت شماره  مشهد۳ واقع در چهارراه ابوطالب تقاطع قرنی مرکز خدمات جامع سلامت احمدی و مرکز بهداشت شماره ۵ مشهد واقع در خیابان شهید اصلانی ۱۱ (مهدی ۳) مراجعه نمایند.

 آخرین اخبار «حوادث خراسان رضوی» را در صفحه حوادث خراسان رضوی و حوادث مشهد حادثه 24 بخوانید.

صفحه اینستاگرام حادثه 24 را در اینجا دنبال کنید.

ارسال نظر