زمان مطالعه: 5 دقیقه

انفجار و آتش سوزی در 2 نقطه خط سراسری انتقال گاز در بروجن ؛ حادثه یا خرابکاری؟

در پی ‌انجام اقدام تروریستی در ۲ نقطه خط سراسری انتقال گاز، خط سراسری فشار قوی لوله گاز در گردنه حلوایی شهرستان بروجن دچار انفجار و آتش‌سوزی شد.
25 بهمن 1402
شناسه : 103905
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/103905
115+
بالا
در پی ‌انجام اقدام تروریستی در ۲ نقطه خط سراسری انتقال گاز، خط سراسری فشار قوی لوله گاز در گردنه حلوایی شهرستان بروجن دچار انفجار و آتش‌سوزی شد.

حادثه 24 - در پی ‌انجام اقدام تروریستی در ۲ نقطه خط سراسری انتقال گاز، خط سراسری فشار قوی لوله گاز در گردنه حلوایی شهرستان بروجن دچار انفجار و آتش‌سوزی شد.

در ساعت 1:50 بامداد امروز دو خط از 4 خط لوله گاز سراسری که از شهرستان بروجن می‌گذرد دچار انفجار و آتش‌سوزی شد که موجب رعب و وحشت مردم شهر‌های بروجن، بلداجی و گندمان شد، به طوری که مردم منازل مسکونی خود را ترک کردند و به خیابان‌ها آمدند.

عملیات ترمیم خط لوله گاز در بروجن آغاز شد

خسرو کیانی مدیرکل مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری درباره آخرین وضعیت انفجار خط لوبه گاز اظهار داشت: علت حادثه آتش‌سوزی خط سراسری انتقال لوله گاز در شهرستان بروجن در دست بررسی است.مردم نگران نباشند و موضوع تحت کنترل و مدیریت است و در حال حاضر در هیچ نقطه‌ای از استان مشکل قطعی گاز نداریم و تنها مقداری افت فشار گاز وجود دارد که به زودی برطرف می‌شود.

کیانی افزود: ترمیم خط لوله گاز آغاز شده و همین امروز خط ترمیم و وارد فاز بهره‌برداری می‌شود.

انفجار خرابکارانه در 2 نقطه خط سراسری انتقال گاز

سعید عقلی مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران با اشاره به انفجار خط لوله گاز سراسری توضیح داد: این اقدام خرابکارانه تروریستی بامداد امروز حوالی ساعت یک بامداد در چند منطقه خطوط اصلی سراسری گاز انجام شد که جلسه مدیریت بحران بلافاصله با حضور وزیر نفت، معاونان وزارت‌خانه و همه دستگاه‌های امنیتی در همان ساعت اولیه برگزار شد.

وی افزود: با مدیریت شبکه گاز کشور موفق شدیم شبکه گاز را در همه شهرها و روستاها پایدار نگه داریم البته بخشی از روستاهای استان اصفهان که نزدیک این خط هستند اکنون دچار افت فشار و قطعی گاز هستند که با هماهنگی مدیریت بحران استان اصفهان، در حال تأمین سوخت مایع و گاز مایع (ال‌پی‌جی) برای مردم منطقه هستیم.

مدیر مرکز راهبری گاز کشور تصریح کرد: اکنون مناطق ایمن‌سازی شدند و عملیات اجرایی تعمیرات آغاز شده است.

به گفته عقلی، انفجارها در دو نقطه (شهرستان بروجن استان چهارمحال و بختیاری و صفاشهر استان فارس) رخ داده است.

وی در پایان گفت: تلاش همه همکاران در صنعت نفت و گاز حل مشکل است و از همه هموطنان درخواست داریم با مدیریت مصرف گاز ما را برای تأمین پایدار گاز در سه استان اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری یاری دهند.

 جزئیات انفجار خط لوله بروجن ـ شهرکرد

کرمی، فرماندار بروجن همچنین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بروجن، اظهار داشت: در حالی که از طرف شرکت ملی گاز اعلام شده که انفجار خط لوله بروجن شهرکرد اقدامی خرابکارانه است اما هنوز این موضوع به طور رسمی تایید نشده است اما احتمال این موضوع وجود دارد.

وی مطرح کرد: هم‌اکنون نیروهای متخصص گاز به مدت یک ساعت در محل وقوع انفجار مستقر شدند و کار حفاری شروع شده تا زودتر این خط لوله گاز ترمیم شود.

فرماندار بروجن با اشاره به اقدامات فوری در شامگاه روز چهارشنبه، گفت: به دلیل ایمنی تردد محور ارتباطی بروجن به خوزستان به مدت دو ساعت بسته شد، گاز گندمان، بروجن و فرادنبه قطع بود که خط گاز روی خط دیگری قرار گرفت و گاز وصل شد.

کرمی در پایان خاطرنشان کرد: برق گندمان قطع بود که شبکه‌های برق نزدیک حادثه آسیب دیده بودند اما جریان برق نیز وصل شد و نیروهای امدادی، شهرداران، دهیاران، پلیس‌راه، راهداری، هلال احمر، اورژانس و ... بلافاصله در محل انفجار حضور داشتند خوشبختانه این انفجار، تلفات جانی و مالی وجود نداشته است.

فتاح کرمی فرماندار بروجن درباره جزئیات این انفجار اظهار داشت: ‌این خط لوله گاز که جزء خطوط سراسری گاز کشور است، در منطقه گردنه حلوایی دچار حریق و انفجار شد و در محدوده گردنه حلوایی شهرستان بروجن موجب رعب و وحشت مردم شهر‌های بروجن، بلداجی و گندمان شد، به طوری که مردم منازل مسکونی خود را ترک کردند و به خیابان‌ها آمدند.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون محور ارتباطی بروجن به لردگان و خوزستان در مجاورت این خط لوله بسته شده و تیم‌های امداد و نجات و آتش نشانی در محل مستقر‌ند، از قطع گاز این خط سراسری خبر داد و گفت: تا زمانی که گاز باقی مانده در لوله ها موجود است، آتش شعله‌ور خواهد بود.

فرماندار بروجن تصریح کرد: خوشبختانه این حادثه تلفات جانی نداشت و به خودرو‌های عبوری مسیر ارتباطی بروجن به لردگان و خوزستان هم خسارتی وارد نشده است.

فرماندار شهرستان بروجن تصریح کرد: محور ارتباطی بروجن به لردگان در محدوده گردنه حلوایی تا مهار آتش و برقراری امنیت در جاده، مسدود خواهد بود.

محور بروجن-لردگان که پیش از این جهت جلوگیری از بروز خطرات احتمالی مسدود شده بود، اکنون بازگشایی شده و تردد در این محور در حال انجام است.

آخرین اخبار «حوادث چهارمحال و بختیاری» را در صفحه حوادث چهارمحال و بختیاری و حوادث شهرکرد حادثه 24 بخوانید.

صفحه اینستاگرام حادثه 24 را در اینجا دنبال کنید.

ارسال نظر