زمان مطالعه: 8 دقیقه

خبر مهم وزیر آموزش و پرورش درباره پرداخت پاداش معلمان بازنشسته

وزیر آموزش و پرورش با اعلام خبری خوی درباره پرداخت مطالبات معلمان گفت که به زودی پاداش معلمان بازنشسته پرداخت می شود.
10 بهمن 1402
شناسه : 103215
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/103215
147+
بالا
وزیر آموزش و پرورش با اعلام خبری خوی درباره پرداخت مطالبات معلمان گفت که به زودی پاداش معلمان بازنشسته پرداخت می شود.

حادثه 24 - وزیر آموزش و پرورش با اعلام خبری خوی درباره پرداخت مطالبات معلمان گفت که به زودی پاداش معلمان بازنشسته پرداخت می شود.

رضامراد صحرایی در خصوص مطالبه پرداخت پاداش بازنشستگان تصریح کرد: امسال به سازمان برنامه پیشنها دادم پاداش را در بودجه دستگاه بگذارند. برای این امر ۵.۸ هزار میلیارد تومان اختصاص دادیم و به زودی پرداخت می‌کنیم. امیدواریم تا قبل از عید این امر تمام شود. البته ۳۰ درصد آن را قبلا پرداخت کرده بودیم. فقط وزارت  آموزش و پرورش هم نیست، وزارت بهداشت و نیروهای مصلح هم در این امر مشکل دارند.

وزیر آموزش و پرورش در بخش دیگر سخنان خود تصریح کرد: طی ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۰ به دلیل کاهش تعداد دانش آموزان در راستای سیاست های جمعیتی وقت، تعبیر غلط مازاد معلم را به میان آوردیم. میانگین سنی معلمانی که بر اثر آن قانون از آموزش و پرورش خارج شدند ۴۰ سال بود اما امروز ما معلم ۴۰ ساله استخدام می‌کنیم. چرا آن کار را کردیم؟

وی با اشاره به تاسیس دانشگاه فرهنگیان در سال ۱۳۹۰، خاطر نشان کرد:  از ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۰ حدود ۵۰۴ هزار معلم به آموزش و پرورش آمدند که زیر ۲۰ درصد آنها از دانشگاه فرهنگیان بودند. افرادی که نه رشته و نه جنسیت آنها و نه شهر آنها متناسب بود جذب شدند و تراز نیروی تنسانی بهم خورد.

صحرایی با اشاره به گزارش خود درباره وضعیت نمره دانش آموزان به رئیس جمهوری، توضیح داد: موضوع نمره را آگاهانه مطرح کردیم چراکه سیلی آن را به من می‌زدند. اگر کسانی این موضوع را مطرح نمی‌کردند ما نیز این پاسخ‌ها را نمی‌دادیم. در واقع مساله ما مساله جامعه است، و گرنه کدام رییس جمهوری درباره نمره دانش آموزان در تریبون رسمی از وزیر خود مطالبه می‌کند؟ هنر ما این است که نمره دانش آموزان روی میز رئیس جمهوری است.

وی همچنین افزود که در حال حاضر اولویتی که در حوزه آموزش و پرورش از سوی رئیس جمهوری به ما ابلاغ شده، ارتقا و تقویت آموزش در مدارس دولتی است.

وزیر آموزش و پرورش درباره اقدامات انجام شده در آموزش و پرورش دولت سیزدهم، تصریح کرد: تا مهر ماه ۵۸۶۰ مدرسه ساختیم و هفته بعد حدود هزار مدرسه دیگر می‌سازیم. ایران کارگاه مدرسه سازی شده است.

صحرایی با بیان اینکه مساله بازماندگان از تحصیل از غصه های هر روز اوست، عنوان کرد: در طرح شهید محمودوند ۹۳۰ هزار بازمانده از تحصیل شناسایی شدند. علل آن به مسائل فرهنگی، خانوادگی و حتی پاندمی کووید ۱۹ باز می‌گردد. حدود ۲۰۰ هزار نفر تحت تعقیب ما قرار گرفتند و از این بین حدود ۷۰ هزار نفر به مدرسه بازگشتند.

وی درباره توجه دولت سیزدهم به آموززش‌های فنی و حرفه‌ای و بحث هنرستان‌ها، تصریح کرد: در حال حاضر ۳۹.۸ درصد دانش آموزان به هنرستان هدایت می‌شوند اما هدف ما رسیدن به رقم ۵۰ درصد است. استقبال از هنرستان به حدی است که امروز ما برای ثبت نام دانش آموزان در هنرستان‌ها جا نداریم‌.

وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: زمانی می‌گفتند تنبل به هنرستان می‌روند اما الان میانگین معدل هنرستانی‌ها در بسیاری استان ها ۱۹ است و برخی هنرستانی ها به طور میانگین ماهانه ۵ میلیون تومان درآمد دارند.

صحرایی با بیان اینکه امسال تاریخ ساز ترین سال کشور در حوزه استخدام بود، درباره میزان استخدامات در آموزش و پرورش گفت: امسال حدود ۵۵ هزار مجوز جذب در آموزش وپرورش داشتیم که ۵۰ هزار نفر جدب شدند. سال بعد ۷۲ هزار مجوز استخدام داریم. آیا این کسری معلم یک روزه ایجاد شده است؟ اگر دوستان این مسائل را سیاسی نمی‌کردند من اصلا علاقمند به سیاسی کردن این مسائل نبودم اما گفته شد و ما نیز باید می‌گفتیم.

وی در بخش دیگر سخنان خود این خبر را هم داد که روز گذشته حمایت همه جانبه از وزارت آموزش و پرورش برای اجرای آزمون‌های نهایی در هیات دولت تصویب شد.

وزیر آموزش و پرورش در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه مادامی که اختلاف در مبانی و اصول نباشد، این اختلافات یک فرصت است، توضیح داد: به شما و خود فراخوان می‌دهم که برای مسائل خود دنبال راه حل های نخ نما شده قدیمی که در گذشته پاسخی به آن ندادند نگردیم. راه حل جدید پیدا کنیم. عمیقا به اقتصاد آموزش و پرورش اعتقاد دارم، راه آن را پیدا کنید. آموزش و پرورش دارا است و می‌تواند دست به زانو گرفته و بخشی از مسائل خود را خودش حل کند. ما هنوز معلمان رشته ای تربیت می‌کنیم اما دنیا از این امر گذشته است و معلم فرارشته ای تربیت می‌کند که همزمان چند درس را درس می‌دهد. این یک تقصیر سازمانی و ساختاری است.

صحرایی با اشاره به انتصاب خود در سمت وزیر آموزش و پرورش، بیان کرد: برای فدا شدن این مسئولیت را پذیرفتم، و الا مسئولیت دیگری داشتم و هنوز هم آن را مهم می‌دانم. ما می‌خواهیم ریل را اصلاح کنیم. رویکرد موجود ما نقطه‌ای و خطی است و باید این رویکرد جی خود را به رویکرد فرآیندی و چرخه‌ای دهد تا بتوانیم مشکلات را حل کنیم. ما در بهترین حالت به اضافه هم می‌شویم اما باید به توان هم برسیم.  امروز انسجام از درون سرمایه ما است.

وی در بخش دیگر سخنان خود درباره سن ورود به داشنگاه فرهنگیان و نامه خود به دانشگاه فرهنگیان در خصوص انجام مصاحبه و پذیرش ۱۳۰ نفر از داوطلبان کنکور ۱۴۰۲ که بالای ۲۴ سال سن داشتند و نتوانستند وارد دانشگاه فرهنگیان شوند،  عنوان کرد: تکلیف قانونی به ما شده و حکم است که باید رعایت کنیم. ۱۳۰ نفر هستند که این ۱۳۰ نفر بین یک تا سه ماه اضافه سن دارند. اینها برای ورود به دانشگاه فرهنگیان مصاحبه می‌شوند اما به طور کلی شورای عالی انقلاب فرهنگی سن ورود به دانشگاه فرهنگیان را تصویب کرده و مساله  تمام شده است‌.

وزیر آموزش و پرورش افزود: البته هنوز ابلاغ نشده است. قانونی  را برای کنکور دانشگاه فرهنگیان به شورای عالی انقلاب فرهنگی بردیم. آنچه در خصوص سن ورود به دانشگاه فرهنگیان تصویب شده هشت ماده دارد که یک ماده آن به تدوین نظام اختصاصی جذب دانشجو معلم معطوف می‌شود. یکی از موارد این نظام سن ورود به دانشگاه فرهنگیان است. منتظر ابلاغ این نظام هستیم. بنابراین مساله حل شده و همین روزها ابلاغ می‌شود. نگران آن نباشید.

صحرایی در بخش دیگر سخنان خود درباره رتبه بندی معلمان یادآور شد: ۵۰ هزار میلیارد تومان برای رتبه بندی خرج کردیم. اصلاحیه آیین نامه رتبه بندی مبتنی بر هدف کلان لازم است و نباید آن را صنفی کرد. این آیین نامه می‌گوید وزارتخانه با همکاری چه سازمانی باید رتبه بندی را انجام دهد.حتما هم قانون و هم آیین نامه رتبه بندی نیاز به اصلاح دارد. اما آنچه اجرا شده منجر به این شد که حقوق معلمان به طور متوسط ۲۶ درصد رشد کند.

وزیر آموزش و پرورش درباره علت اجرای نشدن سند تحول بنیادین معتقد است: اغلب بیان می‌کنند بودجه برای اجرای سند تحول کافی نبود اما من معتقدم مشکل سند تحول بودجه نیست بلکه توجه به روح سند است‌. روح سند عبارت از ائتلاف برای اعتلای این کشور است‌. در این سال‌ها هیچ وزارتخانه‌ای برای عدم همکاری در اجرای سند تحول بازخواست نشد که چرا تکلیفت را انجام ندادی؟ برخی هنوز سند تحول را اجرا نکرده میگویند این سند باید اصلاح شود، بله اصلاح پنج سال یک بار لازم است اما برخی حرف های سند هنوز هم امکان کار دارد.

وی با بیان اینکه معتقدم مساله آموزش و پرورش و راه حل آن هر دو در یک کلمه نهفته و آن معلم است، خاطر نشان کرد: چرا اجازه می‌دهیم برخی از جایگاه معلمان سوء استفاده کنند. تنور انتخابات گرم است و چیزهایی از جاهایی صادر می‌شود که جای تعجب دارد. جای تعجب دارد که معلمان ما آیا واقعا به این چیزها توجه نمی‌کنند؟

صحرایی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه در موضوع کنکور اتفاق بزرگی رخ داد، یادآور شد: تا پیش از این ۸۵ درصد ۳۰۰۰ نفر رتبه اول کنکور از دهک‌های اول و دوم بودند اما با اعمال سابقه تحصیلی امسال سهم هفت استان از ۱۱ استانی که به دلیل محدودیت ها سهم کمی در قبولی در دانشگاه‌های برتر داشتند، بین ۲۵ تا ۷۵ درصد قرار گرفت.

وزیر آموزش و پرورش در بخش مایانی سخنان خود درباره انتخابات ۱۱ اسفند مجلس شورای اسلامی ضمن دعوت از فرهنگیان برای شرکت در انتخابات توضیح داد: انتخابات عرصه تجلی قدرت اراده مردم است. قریب به ۲۸۰ هزار نفر از عوامل اجرایی انتخابات معامان هستند. هر کسی سلیقه‌ای دارد و این سلیقه در رای او معلوم می‌شود. شرکت در انتخابات فرصتی برای اعتلا کشور است که به دیگران نشان دهیم ما خودمان برای کشور خودمان تصمیم می‌گیریم.

آخرین اخبار اجتماعی را در صفحه اخبار اجتماعی حادثه 24 بخوانید.

صفحه اینستاگرام حادثه 24 را در اینجا دنبال کنید.

ارسال نظر