زمان مطالعه: 3 دقیقه

محاکمه حسن روحانی؟ چرا عده ای خواستار دادگاهی شدن رئیس جمهور سابق هستند

29 شهریور 1400
شناسه : 79404
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/79404
261+
بالا

محاکمه حسن روحانی؟ چرا عده ای خواستار دادگاهی شدن رئیس جمهور سابق هستند

حسن روحانی، دیگر نه رئیس جمهور است و نه خبری از او شنیده می‌شود. دوران او تمام شده اما حالا برخی خواستار محاکمه او شده‌اند و هشتگ محاکمه روحانی را داغ کرده‌اند. موافقان روحانی هم می‌گویند محاکمه او را می‌پذیرند اما در یک دادگاه علنی.

مخالفان حسن روحانی از چند سال قبل بر طبل محاکمه یا استیضاح او می‌کوبیدند. تا آنجا که طرح سوال و استیضاح حسن روحانی بارها در مجلس مطرح شد. بعد از آن هم برخی اصرار داشتند او باید پیش از اتمام چهار ساله دوم دولتش، از قدرت کنار برود که نشد.

مخالفان حالا مساله محاکمه روحانی را مطرح کرده‌اند و حتی برخی می‌گویند باید خیلی زود روحانی را محاکمه کرد. چون ممکن است مرغ از قفس بپرد!

این مساله را محمدحسین آصفری، نماینده اراک مطرح کرد و در توییتی نوشت: با رسیدن انبوه واکسن از سایر کشور‌ها مشخص شد ما تحریم پرزیدنت روحانی بودیم. زودتر دست به کار شوید تا مرغ از قفس نپریده!

آغاز ماجرای محاکمه روحانی

هشتگ محاکمه روحانی پیش از این هم مطرح شده بود. آنگونه که فرارو نوشته جواد نیک‌بین، نماینده کاشمر هم در نشست علنی روز یکشنبه ۱۴ شهریور در تذکر شفاهی گفته بود: آقای قالیباف نیاز است به صداوسیما دستور داده شود که یا فیلم گاندو را متوقف یا محاکمه روحانی را شروع کنند. چون صبر مردم در حال لبریز شدن است.

او گفته بود یا فیلم گاندو دروغ است یا راست، چنانچه دروغ است می‌طلبد از پخش آن جلوگیری شود و اگر واقعیت دارد محاکمه روحانی باید شروع شود.

اما قبل از این ماجرا هم خبرگزاری فارس خبری را منتشر کرد که می‌گفت بیش از ۵۰۰ هزار نفر از دانشجویان، طلاب و اقشار مختلف مردم با امضای نامه‌ای در ۱۸ بند از حسن روحانی به کمیسیون اصل نود مجلس شکایت کردند و خواهان محاکمه او شدند.

آنگونه که فارس گفته «افزایش نرخ ارز، نابودی اشتغال، بکارگیری عوامل جاسوس در مناصب کلیدی و زمینه‌سازی برای افزایش مرگ و میر کرونا» از جمله اتهام‌های حسن روحانی است.

البته این خبرگزاری همچنین گفته بود که محاکمه و شکایت از حسن روحانی با سه محور دیگر هم به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس رفته است. سه محور بورس، مسکن و مداخلات ارزی.

البته گویا محمود احمدی‌نژاد هم یکی از مدافعان محاکمه روحانی است. او هم گفته روحانی باید به جرم تمهید مقدمات ریختن خون مردم بیگناه، داغدار کردن خانواده ها، بردن آبروی کشور و توهین و اهانت به عموم مردم محاکمه شود.

روحانی را محاکمه کنید اما در دادگاه علنی

اولین واکنش به طرح مساله محاکمه روحانی از جانب محمدرضا خاتمی بود. به گزارش جماران محمدرضا خاتمی گفته: چه اشکالی دارد، در یک محاکمه علنی دادگاه برگزار شود و آقای روحانی بتواند حرفهایش را بزند؟ از محاکمه نترسیم، به شرطی که عادلانه و علنی باشد.

او گفته بود این، اتفاق خوبی است؛ اگر همه کسانی که مانند آقای روحانی در مسئولیت بوده اند در دادگاه حضور یابند.

البته خاتمی توضیحی هم درباره مساله واردات واکسن کرونا داده است. چون یکی از مهم‌ترین اتهاماتی که به روحانی زده می‌شود تاخیر در واردات و کندی واکسیناسیون بوده است.

حالا محمدرضا خاتمی گفته بهتر است روحانی در یک دادگاه علنی حاضر شود و به اتهاماتش جواب بدهد. چون او گفته از جهانگیری مستقیما شنیدم که تمام واکسن‌ها در دولت سابق، پیش‌خرید شدند. به جز ۵ میلیون دوز واکسن آسترازنکا که دوستان (دولت جدید) آن از کارخانه‌ای در امارات به جای۹ دلار، ۱۴ دلار خریده‌اند.

ارسال نظر