زمان مطالعه: 8 دقیقه

ویروس کرونا باعث سقط جنین نمی‌شود

عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه ویروس کرونا باعث سقط جنین نمی‌شود و تاکنون گزارشی در این مورد نداشتیم، گفت: خوشبختانه نه درباره ناهنجاری و نه سقط بیشتر از معمول موردی دیده نشده ضمن اینکه فوت مادر باردار بر اثر کرونا هم گزارش نشده است.
18 اردیبهشت 1399
شناسه : 31607
منبع:
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام گوگل پلاس
لینک
https://hadese24.ir/news/31607
415+
بالا
عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه ویروس کرونا باعث سقط جنین نمی‌شود و تاکنون گزارشی در این مورد نداشتیم، گفت: خوشبختانه نه درباره ناهنجاری و نه سقط بیشتر از معمول موردی دیده نشده ضمن اینکه فوت مادر باردار بر اثر کرونا هم گزارش نشده است.

حادثه24- عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه ویروس کرونا باعث سقط جنین نمی‌شود و تاکنون گزارشی در این مورد نداشتیم، گفت: خوشبختانه نه درباره ناهنجاری و نه سقط بیشتر از معمول موردی دیده نشده ضمن اینکه فوت مادر باردار بر اثر کرونا هم گزارش نشده است.

نگرانی ها و استرس های دوران بارداری اگر چه طبیعی است و از دیرزمان مادر و خانواده را درگیر می کرده اما این روزها با شیوع ویروس کرونا دوچندان شده و هزاران فکر و خیال و سوال را بوجود آورده است.
شاید پیش از این بیشترین توصیه ها به مادر باردار خوردن فلان غذا یا میوه یا پوشیدن فلان رنگ برای شادابی بیشتر مادر و جنین بود اما استرس ابتلاء به کرونا این توصیه ها را به هشدار تبدیل کرده است تا آنجا که ماندن در خانه را به رفتن برای چکاب های ماهانه ترجیح می دهند.
زیرا می ترسند در واپسین ماه های بارداری، کرونا گریبان مادر را بگیرد و اتفاقی که نباید بیافتد رخ دهد یا می ترسند در صورت ابتلاء به ویروس کرونا، ناهنجاری در جنین ایجاد کند و بشود آنچه نباید بشود.
به دنبال نگرانی ها و پرسش های انبوهی که از سوی مادران باردار مطرح شده است، خبرنگار حوزه زنان و خانواده ایرنا به سراغ مینو محرز رفته و پاسخ این پرسش ها را از او جویا شده است.
در این گفت و گو، بی تاثیر بودن ویروس کرونا بر جنین خبر خوشی بود که عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مادران باردار داد و افزود: مادران باردار هم همانند همه افراد و اقشار جامعه، وقتی با ویروس در تماس باشند درگیر می شوند، بنابراین رعایت فاصله اجتماعی، ماندن در خانه و رعایت نکات بهداشتی به آنان توصیه می شود تا برای زایمان هم مشکلی نداشته باشند.

احتمال ابتلای مادران باردار به کرونا بیشتر از زنان عادی نیست
محرز، نگرانی مادران باردار از تاثیر این ویروس بر جنین را بی مورد عنوان کرد و اظهار داشت: اصلا نگران نباشند و این ویروس ناهنجاری بر روی جنین ایجاد نمی کند چنانچه موردی تا کنون دیده یا ثابت نشده است.
وی تاکید کرد: احتمال ابتلای زنان باردار به کرونا در مقایسه با زنان عادی بیشتر نیست و آمار و ارقامی هم در این مورد دیده یا ثابت نشده است. بنابراین فقط باید تغذیه مناسب داشته باشند و همانند بقیه مردم رعایت کنند و از خانه خارج نشوند. در اینصورت مشکلی نخواهند داشت.
عضو ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا یادآور شد: برعکس ویروس آنفلوآنزا برای زنان باردار خطرناک تر است و همواره توصیه می کنیم که مادران باردار در این دوران، واکسن آنفلوآنزا بزنند اما در مورد ویروس کرونا هیچ مشکلی نیست و جز افراد دارای ریسک بالا به شمار نمی روند.

مادران باردار، بجای ترس از بیمارستان، نکات بهداشتی را رعایت کنند
ترس از فضای بیمارستان و زایمان هم مورد دیگری است که مادران باردار این روزها با آن دست و پنجه نرم می کنند که محرز درباره این مساله هم گفت: باید بیمارستان ها رعایت پیشگیری های لازم را انجام دهند که انتقال از بیمار به بیمار دیگر انجام نشود.
وی ادامه داد: خوشبختانه بیمارستان هایی که بیماران کرونایی در آن بستری می شود اصلا زایمان و عمل های آن انجام نمی دهند یا بخش ها کاملا مجزا است.
عضو ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا، با بیان این مطلب که با شیوع کرونا، مادران باردار ترجیح می دهند زایمان طبیعی داشته باشند تا هر چه زودتر از بیمارستان و محیط آن خارج شوند، تصریح کرد: همواره توصیه ما زایمان طبیعی است زیرا بر زایمان سزارین ارجحیت دارد اما مادران باردار نگران این مساله نباشند و برای زایمان سزارین ممانعتی نیست.

خانواده ها در مورد مادران باردار مبتلا به کرونا چه نکاتی را باید رعایت کنند؟
عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به خانواده هایی که از مادران باردار مبتلا به کرونا نگهداری می کنند، توصیه کرد: خانواده ها باید در مواجهه با این مادران، فاصله گذاری را رعایت کنند. ضمن اینکه این افراد باید حداقل دو هفته ایزوله باشند وکسانی که از این افراد پرستاری می کنند با ماسک به آنان نزدیک شوند.
وی تاکید کرد: خود مادران هم همانند یک فرد معمولی باید ضمن حفظ آرامش، تمامی نکات بهداشتی و پزشکی را رعایت کنند.

احتمال سقط جنین در مادران مبتلا به کرونا وجود ندارد
محرز درباره نگرانی مادران از سقط جنین هم گفت: این ویروس باعث سقط جنین نمی شود و تا کنون گزارشی در این مورد نداشتیم. اما باید گفت به طور کلی عفونت شدید می تواند باعث سقط شود اما اینطور نیست که مادران باردار مبتلا به کرونا، سقط جنین داشته باشند. خوشبختانه نه درباره ناهنجاری و نه سقط بیشتر از معمول موردی دیده نشده ضمن اینکه فوت مادر باردار بر اثر کرونا هم دیده نشده است.

ارسال نظر